Kvůli metru do Letňan přestane jezdit 13 autobusových linek

Praha - Obyvatelé Letňan a Proseku budou od 10. května jezdit do svých domovů metrem. Naopak přestane jezdit 13 autobusových linek. Ty se zavedením metra do Letňan končí, další spoje čekají změny, informoval o tom v tiskové zprávě Filip Drápal, mluvčí společnosti Ropid, která organizuje dopravu v Praze a jejím okolí.

První souprava metra vyjede do stanic Střížkov, Prosek a Letňany 9. května, pravidelný provoz Dopravní podnik hlavního města Prahy zahájí o den později. Ropid zruší 13 autobusových linek a změní jízdní řády 25 spojů; dalších 12 autobusů se změny nedotknou. Změny mají podle Drápala přinést úspory v povrchové dopravě.

Obyvatelé Proseka se musí připravit na to, že budou zrušeny linky v souběžných směrech s metrem. Autobusy ale budou dále jezdit do Vysočan, na Palmovku a na Bulovku. V této oblasti posílí linky 151 a 134, které zajistí spojení z nové zástavby v okolí zastávky Českolipská.

Všechny letňanské linky budou zajíždět do terminálu Letňany. Ropid zachová spojení Letňan s metrem B na Palmovku a Vysočanskou. Příměstské linky budou jezdit Tupolevovou ulicí, namísto zajíždění do starých Letňan.

Obyvatelé Kbel budou moci jezdit častěji linkou 185 do Letňan, v omezeném rozsahu zůstane zachováno i přímé spojení na Palmovku. Do oblasti Bohnic nebude už jezdit linka 186, nahradí ji posílená linka 102, která bude nově jezdit přes stanici metra Kobylisy. Nepojede už ani linka 187, zato bude mít kratší intervaly linka 200. Změny se dotknou také obyvatel Čakovic, Miškovic, Třeboradic, Vinoře, Satalic, Ďáblic, Čimic, Dolních Chaber, Libně, Vysočan a Hloubětína.

Linka 102 bude nově zastavovat Na Slovance a ve Vinopalnické, na Oderské bude stavět autobus číslo 140, další autobusy budou jezdit do zastávky Třebenická. Některé zastávky ponesou nová jména, například Liberecká se bude nově nazývat Střížkov, Letňany dostanou přívlastek Staré, Fořtova se změní na Libeňskou, Tryskovická na Za Tratí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoBudeme investovat do armádní infrastruktury i protivzdušné obrany, avizoval Zůna

Ministerstvo obrany příští rok pravděpodobně dostane 191 miliard korun, což je o 36 miliard více než letos. Kam přesně peníze půjdou? „Je to do našich priorit. Tou první je samozřejmě personál. To znamená, že můžeme pokračovat v současném tempu doplňování personálu do Armády České republiky (AČR). Dále budeme pokračovat ve velkých modernizačních projektech. Chceme také silně posílit výstavbu a investice do infrastruktury AČR,“ vyjmenoval v Interview ČT24 vicepremiér a ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Resort podle něj bude chtít investovat i do další priority, kterou je podle ministra protivzdušná obrana státu. „To znamená do dalších systémů, které zajistí naplnění této bezpečnostní potřeby České republiky,“ dodal. Zůna v pořadu moderovaném Terezou Kručinskou hovořil také o výdajích na obranu v dalších letech, o nové armádní koncepci nebo o tom, jak nalákat nové vojáky.
před 12 mminutami

O bezplatné nedělní prohlídky na hradech je velký zájem, rezervace rychle mizí

Více než šedesát hradů a zámků ze 105 zapojených do nedělních bezplatných prohlídek už má plno, vyplývá z aktuálních údajů na webu Národního památkového ústavu (NPÚ) a jednotlivých památek. Na dalších objektech zbývají poslední volné termíny k rezervaci. V neděli 30. srpna se státní památky mimořádně poprvé otevřou zdarma v rámci projektu Dostupná kultura pro všechny, který vyhlásilo ministerstvo kultury.
před 55 mminutami

Krapinec odstoupil z čela Českých drah

Generální ředitel a předseda představenstva Českých drah (ČD) Michal Krapinec ve středu odstoupil z čela státního dopravce, ve funkci skončí ke konci srpna. Od září ho nahradí dosavadní vrchní ředitelka sekce ekonomické a infrastrukturní na ministerstvu dopravy Lenka Hamplová, informoval po jednání dozorčí rady společnosti její místopředseda Dan Ťok. Hamplová bude podle dostupných historických pramenů první ženou v čele celostátních státních drah na českém území od vzniku Československa v roce 1918.
14:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Sněmovna přehlasovala prezidentovo veto rozpočtové novely

Poslanci definitivně schválili vládní novelu k veřejným rozpočtům. Zvrátili tak veto prezidenta Petra Pavla, podle nějž ohrožuje udržitelnost veřejných financí a oslabuje poslaneckou kontrolu. Vládní koalice nevyslyšela obavy opozice z přehnaného utrácení a růstu státního dluhu. Opoziční lídři následně potvrdili, že hodlají napadnout novelu u Ústavního soudu.
03:22Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Odbory veřejné sféry souhlasí s vládním návrhem na změnu platových tabulek

Odbory veřejné sféry podpořily vládní návrh na změnu platových tabulek. Po jejich přenastavení pak chtějí s kabinetem ještě vyjednávat o přidání pro příští rok. Po jednání předáků svazů veřejného sektoru to sdělili předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula a šéf svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář. Podle návrhu by žádný z tarifů neměl být pod minimální mzdou či zaručeným platem. Spolu s nejnižším výdělkem by se pak částky pravidelně valorizovaly.
před 5 hhodinami

Mexičan, o něhož usilují USA, nabízel českému soudu kauci milion eur

Jeden ze dvou Mexičanů, kteří v české vazbě čekají na vydávací řízení do USA, za sebe nabízel kauci milion eur (24,1 milionu korun). Justice peněžitou záruku nepřijala s odůvodněním, že by tyto peníze mohly pocházet z trestné činnosti či prostředí organizované zločinecké skupiny, uvedla mluvčí pražského vrchního soudu Eliška Duchková. USA se vydání dvojice zadržených domáhají pro drogovou a teroristickou kriminalitu, Mexičanům hrozí až doživotní trest.
před 5 hhodinami

Začíná kompletní oprava pražské Invalidovny, trvat by měla čtyři roky

V Praze byla zahájena kompletní obnova barokní Invalidovny za 2,15 miliardy korun. Půjde o dosud největší investici Národního památkového ústavu (NPÚ), stavbaři od projektu převzali symbolický klíč. Na volném pozemku v jižním úseku u historické části památky vybudují dvě moderní přístavby pro Pražský filharmonický sbor a technické zázemí. Veřejnost se má do obnovené Invalidovny poprvé podívat v roce 2030.
před 5 hhodinami

Soudy začínají rozhodovat o žalobách rolnického fondu na firmy z Agrofertu

Tři menší firmy z holdingu Agrofert by měly vracet dotace Podpůrnému garančnímu rolnickému a lesnickému fondu (PGRLF), rozhodly okresní soudy na základě platebního rozkazu. Celkem by mělo jít o necelý milion a půl korun. Firmy se brání a podaly proti rozhodnutí odpor. Soudy tak budou věc řešit znovu. Potvrdili to ČT mluvčí jednotlivých soudů. PGRLF vede obdobný spor ještě s dalšími 25 dceřinými firmami Agrofertu. Fond dotace vymáhá kvůli údajnému porušení zákona o střetu zájmů v letech 2017 až 2021, kdy byl Andrej Babiš (ANO) poprvé premiérem.
před 5 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.