Kvitová popsala u soudu své napadení. Mluvila prostřednictvím kamery a mikrofonu z jiné místnosti

Tenistka Petra Kvitová vypovídala u Krajského soudu v Brně o svém napadení z prosince 2016. Finalistka nedávného Australian Open požádala o výslech mimo soudní síň, aby se nemusela potkat s obžalovaným. Její výpověď trvala asi hodinu a půl. Třiatřicetiletý Radim Žondra vinu popírá. Pokud soud o své nevině nepřesvědčí, hrozí mu za vydírání a porušování domovní svobody až 12 let vězení.

Jednací síň, kde pokračuje hlavní líčení, je přeplněná. Někteří novináři se ani nedostali dovnitř.

„Byla jsem v prostějovském bytě, když kolem půl deváté zazvonil zvonek. Měla jsem od osmé do deváté napsáno, že může přijít dopingová kontrola,“ popsala Petra Kvitová. Mužský hlas u dveří uvedl, že jde na revizi kotle, Kvitová mu ale řekla, že kotel v bytě nemá. Muž poté podle ní řekl, že jde i kvůli teplé vodě.

Kvitová: Všude byla spousta krve

„Přes bzučák jsem ho pustila dovnitř, šla jsem mu naproti z bytu. Když vešel za mnou do bytu, řekl, že to tam mám hezký. Já řekla, že mám dvě koupelny, šli jsme do té velké. Chtěl po mně, abych zapnula teplou vodu, tak jsem ji zapnula, v tu chvíli jsem měla zezadu nůž na krku. Popadla jsem ho (nůž) a chytila ho oběma ruka, levou rukou jsem objala i čepel,“ řekla  Kvitová.

Útočník poté nůž oddálil, Kvitová se dostala na zem, tam spadl i mobilní telefon, kterým chtěla psát zprávu. „Křičela jsem, všude byla spousta krve. Mobil jsem měla na koberci a snažila jsem se ho nahmatat, on se ho snažil oddálit,“ vypověděla tenistka.

Pak vstala a začala se ptát, co po ní útočník chce. Uvedl, že chce čas, Kvitová mu ale řekla, že čas nemá, že potřebuje do nemocnice. Nabídla mu deset tisíc korun, které si útočník vzal a odešel. Kvitová poté zavolala záchrannou službu a policii.

Žondra: útok byl amatérský

Radim Žondra k výpovědi tenistky uvedl, že nemůže říct, co se v bytě odehrálo, protože tam nebyl. Poukázal ale na údajné rozpory ve výpovědi tenistky, například, že stopy krve se nacházejí v koupelně, v ložnici a v kuchyni, což tenistka podle něj nevysvětlila.

Samotný útok označil za amatérský. „Ten člověk si nechránil ruce ani obličej, kdybych tam šel, tak bych na ty věci pamatoval. Ten dům je asi čtyři sta metrů od policejní stanice, kdybych tam šel jen tak v čepici, bez rukavic, bez krytí obličeje, tak to se rovná sebevraždě,“ řekl Žondra. Už dřív vypověděl, že v době útoku byl na stavbě v Napajedlích na Zlínsku.

Z inkriminovaného 20. prosince 2016 existují fotografie stavby, kde se tehdy konal kontrolní den. Podle stavbyvedoucího a dalších svědků Radim Žondra i s majitelem firmy museli být v kontrolní den na stavbě určitě přítomni. Na žádné z fotek ale nikdo z dotyčné firmy není zachycen, žádný ze svědků také výslovně nepotvrdil, že Žondra na stavbě skutečně byl.

Žondra Kvitové prostřednictvím mikrofonu položil několik dotazů. Zajímalo ho například, kdy dorazila do prostějovského bytu či kdy v roce 2018 byla kvůli rekognici v republice. Ptal se i na podrobnosti z napadení.

Znalec z oboru soudního lékařství Martin Dobiáš řekl, že Kvitová utrpěla skupinu řezných poranění, která vznikla tahem a tlakem řezným předmětem. „Je reálné, aby to poranění vzniklo držením nože,“ řekl soudní znalec. Průběh tak, jak jej popsala poškozená, že uchopila nůž rukou, podle něj odpovídá charakteru zranění. Doplnil, že nešlo o život ohrožující zranění. Kvitová ve své předchozí výpovědi uvedla, že ohebnost prstů do teď není stoprocentní, necítí dva konečky prstů. Na dlani jí zůstaly i dvě jizvy.

Žondra si už odpykává trest kvůli jinému činu

Radim Žondra je v současné době ve výkonu trestu. Loni na podzim ho krajský soud poslal pravomocně na dva a půl roku do vězení za to, že před třemi lety dal tip lupičům, kteří posléze přepadli advokáta v Lysicích na Blanensku. Útočníci advokáta mučili a oloupili o věci za padesát tisíc korun. Žondra i v tomto případě vinu popírá.

Už v roce 2012 dostal u odvolacího vrchního soudu pravomocný trest sedm a půl roku vězení kvůli tomu, že se podílel na přepadávání osamělých důchodců. Později ho soud propustil na podmínku.

Kvitová vypovídala hodinu a půl

Petra Kvitová vypovídala o svém napadení asi hodinu a půl, s novináři nemluvila. Její mluvčí Tejkal uvedl, že je ráda, že už to je za ní. Kromě Petry Kvitové by během dvou jednacích dnů měli vypovídat ještě dva znalci a další svědci. Předsedkyně senátu Dagmar Bordovská by také měla přečíst listinné důkazy. Podle státního zástupce Ivana Hrazdiry už mnoho důkazů k provedení nezbývá, záležet však bude i na tom, jaké další důkazy navrhne obhajoba.