Kriminalisté vyšetřují firmu napojenou na ruské podnikatele. Figuruje v ní i český exposlanec

Nahrávám video
Události: Kauza Diversity Capital
Zdroj: ČT24

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) začala prověřovat investiční společnost Diversity Capital ze skupiny IC Group. Podle věřitelského výboru zmizela z firmy napojené na ruské podnikatele asi miliarda korun a jak zjistila Česká televize, zůstal zde jediný člen správní rady – bývalý poslanec za Sládkovy republikány Petr Vrzáň.

Firma Diversity Capital slibovala zhodnocení vkladů až dvanáct procent ročně. Lidé tam vložili zhruba miliardu korun, ale už počátkem letošního roku společnost přestala vyplácet výnosy i vklady. Nyní čelí insolvenčnímu řízení a soud jí zakázal disponovat s částí majetku.

„Insolvenční správce také zjistil, že z účtu dlužníka unikaly prostředky, a to pravděpodobně směrem ke spřízněným osobám,“ uvedl advokát poškozených klientů Michal Žižlavský. Podle předsedy věřitelského výboru Petra Veselého byly identifikovány transakce ve výši devět set milionů korun, které odcházely na účty spřízněných osob.

Společnost má jediného statutárního zástupce Petra Vrzáně – bývalého poslance za republikány a v roce 2018 lídra kandidátky SPD do královéhradeckého zastupitelstva. Členem správní rady Diversity Capital je od července 2022. Vrzáň se k situaci nechtěl vyjádřit, zmínil však, že „přišel až v poslední fázi.“

Firmu, kde je Vrzáň v čele správní rady, vlastní slovenský IC Financial Holding, kde je šéfem představenstva Eduard Kučera z Prahy. „Dospěli jsme k závěru, že trestný čin byl spáchán. Věc prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu,“ uvedl předseda věřitelského výboru Veselý.

Podle věřitelského výboru šla část peněz také do firmy vlastnící zámek v Protivíně. Skupina IC Group tvrdila, že nemovitost kupuje malajský sultán a hodlá ji opravit. „Od loňského podzimu zmizeli dělníci a od té doby tady nikdo na nic nesáhl,“ informoval už letos na jaře zastupitel města Milan Mráz (Strana za levnější vodu v Protivíně).

Diversity Capital stejně jako celá IC group ještě nedávno sídlila Václavském náměstí. Zakladatelem IC Group je moskevský podnikatel Hasan Kuchakov. Ten se z firmy stáhl po invazi Ruska na Ukrajinu. Z orgánů ve stejnou dobu zmizel i rusko-tádžický businessman Bachridin Nažmudinov.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Lety prezidenta a šéfů komor podléhají souhlasu premiéra, usnesla se vláda

Vláda v pondělí zrušila víc než 25 let staré usnesení, podle kterého nelze omezit lety prezidentovi republiky a předsedům parlamentních komor. Nově pro ně platí, že o prioritách při organizaci letecké dopravy rozhoduje předseda vlády. Ředitel odboru komunikace Strakovy akademie Martin Vodička sdělil, že změna umožní rychlejší a operativnější rozhodování v případě krizí.
13:12Aktualizovánopřed 29 mminutami

Na Hradecku je šesté ohnisko ptačí chřipky, nákaza zasáhla kachny v Zábědově

V okrese Hradec Králové je další ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu drůbeže. Nákaza zasáhla chov kachen firmy Perena v Zábědově, který je součástí Nového Bydžova. V chovu je ve čtyřech halách třináct tisíc kachen a čeká je likvidace.
12:36Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Minutu po minutěSchillerová poslance požádala o podporu rozpočtu. Opozice návrh kritizuje

Poslance čeká schvalování návrhu státního rozpočtu na letošní rok. Jeho základní parametry se schodkem 310 miliard korun už podpořili a ve středu budou rozhodovat o návrzích na přesuny uvnitř rozpočtu a pak ho schvalovat jako celek. Vládní koalice složená z ANO, SPD a Motoristů má dostatek hlasů, aby svůj první rozpočet prosadila. Opozice kritizuje mimo jiné podle ní nízké výdaje na obranu. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) poslance požádala, aby návrh podpořili.
06:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Oprava trati mezi Berlínem a Hamburkem se zpozdí, ovlivní to i české linky

Dokončení generální opravy železniční trati mezi Berlínem a Hamburkem se zpozdí o měsíc a půl. Původně měla být hotová do konce dubna, kvůli tuhé zimě se ale zpozdily některé práce. Odložené zprovoznění trati bude mít vliv na vlakovou linku Českých drah z Prahy do Hamburku i plánované spuštění přímé linky Praha-Kodaň.
před 3 hhodinami

Katastrální úřady plánují další rušení poboček, místní jsou proti

Katastrální úřad pro Moravskoslezský kraj plánuje zrušit své pracoviště v Bruntálu a jeho agendu přesunout do Krnova. Podle úřadu k tomu vedou provozní důvody i nízká vytíženost bruntálského pracoviště. S plánem ale nesouhlasí obyvatelé ani vedení města. Obávají se, že se zhorší dostupnost katastrálních služeb. Zrušení čeká podle Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK) letos ještě pracoviště v Rumburku a Velkém Meziříčí.
před 3 hhodinami

Rezignační dopis Šichtařové nesplňuje podmínky pro složení mandátu

Rezignační dopis poslankyně Markéty Šichtařové (Svobodní), který odeslala v úterý předsedovi sněmovny Tomiu Okamurovi (SPD), nesplňuje zákonné podmínky pro složení mandátu. Předsedkyně sněmovního mandátového a imunitního výboru Helena Válková (ANO) řekla, že dopis zatím není notářsky ověřený. Šichtařová je tedy stále poslankyní.
10:40Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Pobírání superdávky nebude podmínkou pro dotaci z Nové zelené úsporám

Pobírání superdávky nebude povinné pro čerpání přímé dotace z programu Nová zelená úsporám Light. Rozhodující bude, zda domácnost splňuje kritéria pro přiznání této dávky, nikoli zda ji skutečně pobírá, řekl ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé). Žádosti do programu bude možné podávat od června letošního roku.
před 6 hhodinami

VideoČeši se mýtů o prospěšnosti alkoholu nevzdávají, ukazuje studie

Podstatná část Čechů stále věří různým mýtům o pití alkoholu. V rozporu s jasným pohledem Světové zdravotnické organizace si půlka z nich třeba mylně myslí, že pití malého množství je zdraví prospěšné. Čtvrtina je přesvědčená, že zlepšuje kvalitu spánku, a pětina, že občasné pití v těhotenství neohrožuje matku ani dítě. Sedmina lidí dokonce ani nevěří v existenci závislosti na alkoholu. Dopady užívání alkoholu na společnost a hlavně její zdraví přitom narůstají – jen VZP loni na léčbu v souvislosti s nadměrným pitím vydala přes miliardu korun. Vědci se ptali více než tisíce lidí, kteří uvedli, že v posledním roce a půl alkohol pili. Jedním z hlavních sdělení jejich studie je, že nějakému mýtu o alkoholu věří skoro každý. Dáno je to i tím, že je pevnou a tradiční součástí kultury.
před 7 hhodinami
Načítání...