Klíčový svědek v kauze CASA: Největší tlak šel od Bartáka

Praha – Klíčový svědek v kauze nákupu letadel CASA se rozhodl veřejně promluvit. Karel Daňhel zpracovával za generální štáb doklady a stanoviska k nákupu. Policii řekl, že ví, kdo na nákup letadel tlačil a předělával dokumenty. Ukázal hlavně na někdejšího náměstka exministryně Vlasty Parkanové - Martina Bartáka. Zároveň tvrdí, že se kvůli svědectví v kauze stal obětí profesní likvidace. Přišel o bezpečností prověrku a postavili ho mimo službu. Podle svých slov má strach a radši se proto pohybuje v doprovodu ochranky. Informaci přinesla MF Dnes. Barták jakékoliv nátlaky nebo ovlivňování popírá.

Daňhel je pilot a expert na vojenskou leteckou techniku. Nákup letadel od počátku kritizoval. Tvrdil, že stroje jsou pro armádu dokonce nejméně vhodné ze všech nabízených. „Obchod provázela velmi nestandardní rozhodnutí. Vím, kdo vytvářel tlak a kdo přepracovával dokumenty,“ řekl deníku. Pochybnosti armády kolem nákupu letadel CASA potvrdil i odcházející náčelník generálního štábu Vlastimil Picek: „Co se týká CASA, měli jsme pochybnosti. Je to zdokumentováno.“ 

Karel Daňhel: „Největší tlak přicházel od náměstka ministryně obrany Martina Bartáka. Nejzávažnější reakce byly, když jsme napsali, že letouny nesplňují požadavky… Kdyby proběhlo regulérní výběrové řízení, CASA by tu nebyla. Tím jsem si naprosto jistý. CASA byla ve všech porovnáních letounů na čtvrtém, pátém místě.“

Barták podle dokumentace ministerstva obrany, kterou má deník k dispozici, projevoval s postojem armády skutečně nespokojenost. Mimo jiné žádal, aby se „vyhnuli tendenčním tvrzením jako značně poruchové, podstatné a neúměrné náklady“. „Z výše uvedených důvodů doporučuji materiál ministryni obrany nepředkládat,“ napsal armádě. 

Bývalý náměstek ale jakoukoli manipulaci či nátlak při nákupu kategoricky odmítá. Informace, že měl údajně nechat vyškrtnout informace o nedostatcích letadel v interních podkladech ministerstva, označil za lež. „Je navíc zcela zřejmé, že jsem tak z titulu své tehdejší funkce ani činit nemohl,“ řekl Právu. V reakci na článek MF Dnes napsal, že se podle něj deník opírá o nevěrohodného svědka. Daňhela prý náčelník generálního štábu zbavil funkce a byla mu odebrána bezpečnostní prověrka. Barták tvrdí, že čelil i podezření z práce pro konkurenci, která armádě nabízela jiné letouny.

Po svědectví na policii přišel Daňhel o prověrku a postavili ho mimo službu

Daňhel je ale podle MF Dnes jedním z mála, kdo ví o obchodu téměř vše a má k dispozici i potřebnou dokumentaci. Na policii poprvé svědčil v roce 2010. Pak se podle něj začaly dít divné věci. NBÚ mu nejprve odebral bezpečnostní prověrku na stupeň tajné, bez které nesměl ani sednout do letadla. Odebrání prověrky mu prý bylo zdůvodněno zprávami tajných služeb, podle kterých by mohl být nepřítelem státu a poškozovat jeho zájmy v oblasti ekonomiky a obrany. Následovalo předvolání na vojenskou policii kvůli korupci a postavení mimo službu. „Zpravodajská služba má blízko k lidem, proti kterým jsem svědčil. Proto se mě teď snaží znevěrohodnit,“ řekl deníku. Zda něco skutečně spáchal, nebo se mu někdo mstí, ale nechce velení armády ani ministerstvo komentovat.

Podle mluvčí generálního štábu Miry Třebické se Daňhel jako odborník osvědčil. „Nicméně se vyskytly jakési problémy s jeho bezpečnostní prověrkou. V tuto chvíli je pan podplukovník v takzvané dispozici a čeká se na vyjádření NBÚ k odvolání, které podal,“ řekla. Ředitel úřadu Dušan Navrátil je na dovolené a k případu se nechtěl vyjadřovat.

O tom, že armáda letadla CASA nechtěla a nepotřebovala a generálové na jejich nákup kývli až po nátlaku od ministerských náměstků, se spekuluje už roky. Policie chce nyní Parkanovou stíhat kvůli tomu, že nenechala zpracovat posudek na cenu letounů. Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun.

Vláda schválila nákup čtyř transportních letadel CASA v roce 2009, jedno z nich vyměnila za bitevníky L-159. Celý kontrakt stál 3,5 miliardy korun. Jak se loni ukázalo, Česko letouny nakoupilo mnohem dráž než jeho spojenci. Oproti Portugalcům zaplatilo dokonce více než dvojnásobek. Za jeden letoun CASA dali Portugalci 418 milionů korun, Češi 875 milionů korun.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoČeši stále více nakupují zlevněné zboží, mezi Evropany drží prvenství

Česko drží evropské prvenství v nákupech zlevněného zboží. V akcích nakoupí zdejší zákazníci až 59 procent potravin nebo drogistického zboží. „Zákazníkům musíte nabízet pořád něco navíc, nebo přejdou ke konkurenci. U základních potravin platí, že už se mimo slevové akce neprodávají,“ říká Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. Obliba výhodných nákupů je ale vidět například i v módě. Lenka Čapková z Fashion Areny Prague Outlet podotýká, že „český zákazník slyší na velké slevy a výprodeje“. Nejvíce patrné je to během velkých výprodejových nebo komerčních akcí. Podíl nákupů za výhodné ceny meziročně vzrostl zhruba o dva procentní body. Zároveň také stoupá chuť spotřebitelů utrácet.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Senát schválil zvýšení rodičovského příspěvku

Senát schválil růst rodičovského příspěvku o padesát tisíc na čtyři sta tisíc korun pro rodiče dětí narozených od ledna 2027, zároveň vyzval k zavedení valorizace. Senát rovněž schválil změny v superdávce, podle kterých se podpora na bydlení nově stanoví podle okresů a ke zranitelným budou patřit samoživitelé s dětmi až do patnácti let. Horní komora ve středu též mimo jiné rozhodla, že staronovým členem Rady České televize (ČT) bude ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V instantních nudlích byla bakterie salmonella, inspekce varuje před konzumací

Statní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před konzumací instantních nudlí značky REEVA, laboratorní testy v nich totiž zjistily přítomnost bakterií rodu Salmonella, které způsobují onemocnění salmonelózu. Šlo o nudle s kuřecí, zeleninovou a hovězí příchutí. SZPI o nálezu informovala v tiskové zprávě.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Falešní telefoničtí bankéři si odpykají sedm let vězení, potvrdil soud

Tři Češi, kteří podváděli své spoluobčany z call-centra na Ukrajině coby falešní telefoničtí bankéři, si odpykají po sedmi letech vězení. Tresty jim pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, jenž zamítl jejich odvolání. Muži se už dříve přiznali. Justice jejich počínání vyhodnotila jako účast na organizované zločinecké skupině, podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému. Gang tvrdil svým obětem, že mají napadený bankovní účet a musejí si úspory převést jinam. Škodu vyčíslili kriminalisté na více než sto milionů korun.
před 12 hhodinami

Vnitro chce zrušit policejní ochrannou službu NKÚ. „Další pokus o vyhladovění,“ míní šéf úřadu

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) by mohl od příštího roku přijít o policejní ochrannou službu. Počítá s tím návrh ministerstva vnitra, o kterém ve středu informoval server Seznam Zprávy. Úřad by si podle webu musel v budoucnu platit soukromou ochranu, která bude podle předběžných propočtů stát zhruba dvacet milionů korun ročně. Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) v reakci uvedl, že návrh nevychází z politického rozhodnutí, ale z bezpečnostní analýzy policie.
před 16 hhodinami

VideoČím jsem starší, tím je tréma větší, říká Saskia Burešová. Slaví 80 let

Legendární moderátorka a hlasatelka Saskia Burešová slaví 80 let. V televizi pracuje skoro 60 let. Posledních 33 let moderuje pořad Kalendárium. „Kalendárium je vzdělávací pořad, který je výsadou veřejnoprávní televize, ale vždycky jsme chtěli spolu s manželem lákat na hravost a humor. Aby to diváky přilákalo k obrazovce a nebyla to jen suchá fakta,“ zavzpomínala Burešová v Událostech, komentářích. Tréma podle Burešové v povolání moderátorky hraje významnou roli zejména při zdokonalování mluveného projevu. „Čím jsem starší, tím je tréma větší,“ dodává. Rozhovor vedla Tereza Řezníčková.
před 17 hhodinami

VideoVláda nepředstavila úspory, kritizuje Munzar. Nebudeme kouzlit, namítá Murová

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová (oba ANO) jednali o rozpočtu na příští rok. Podle premiéra bude schodek výrazně nižší než čtyři sta miliard korun. Letos kabinet přitom počítá s 310 miliardami. Příjmovou stranu chce posílit třeba skrze EET. Priority na té výdajové vidí mimo jiné v oblasti zdravotnictví nebo dopravních staveb. Prohlášení o vysokém deficitu kritizuje opozice. „Předešlá vláda se snažila snižovat tempo zadlužování. Babišova vláda dělá opak. Navíc nepředstavila žádné úspory,“ varoval v Událostech, komentářích místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS). „Magie nad rozpočty minulých let byla neskutečná. My nebudeme kouzlit s čísly a maskovat výdaje. Snižování deficitu má zajistit například EET nebo snižování inflace,“ oponovala členka rozpočtového výboru Jana Murová (ANO). K rozpočtu se vyjádřil také ekonom Aleš Bělohradský. Debatou provázela Tereza Řezníčková.
před 17 hhodinami

V pátek může být výjimečně i 40 stupňů, varují meteorologové

Česko čeká v nadcházejících dnech další vlna extrémních veder. Už ve čtvrtek teploty překročí 35 stupňů Celsia, v pátek by na některých místech mohli lidé naměřit i 40 stupňů. O víkendu se trochu ochladí, citelněji v Čechách, začátkem příštího týdne ale teploty podle nynějších modelů znovu překročí 35 stupňů. Také noci budou tropické, kdy teploty neklesnou pod dvacet stupňů, uvedl Český hydrometeorologické ústav (ČHMÚ).
před 18 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.