Když paměť pravidelně trénuje, nemá čas na zapomínání

Zhoršením paměti trpí po padesátce polovina lidí, po sedmdesátce tři čtvrtiny. Vědci přitom zjistili, že mozek má schopnost učit se do devadesátky a pracuje stejně dobře jako mozky mladší. Ani paměť nutně neupadá s věkem, pokud se cvičí. Upozorní na to Národní týden trénování paměti, který začal v pondělí. Zároveň odstartoval i cyklus přednášek nazvaný 18. Týden mozku.

V řadě měst je od 14. do 20. března pro zájemce připraveno 305 osvětových přednášek, vstup na ně je zdarma. Při některých těchto akcích se lidé mohou na místě přihlásit do kurzů trénování paměti.

Mozek je jako sval, když ho posilujete, můžete se na něj spolehnout.
Eva Fruhwirtová
trenérka paměti

Poruchy paměti se projevují zapomínáním slov a horším vybavováním správného výrazu. S věkem klesá schopnost pamatovat si čísla. Naruší se schopnost soustředění a myšlení se zpomaluje.

Přednášky jsou proto zaměřené zejména na to, aby si lidé poradili s každodenními problémy. S pomocí jednoduchých paměťových technik si například zapamatují nákupní seznam, jména, termíny schůzek, telefonní čísla či tváře. 

Trénink a fyzická aktivita pomáhají

Průzkumy prokázaly, že trénování paměti v kombinaci s fyzickou aktivitou přispívají k ochraně před demencí. Prevencí zhoršování paměti je dostatek spánku, pravidelný pohyb, nejlépe tanec nebo chůze čtyři kilometry denně, malé množství červeného vína a středomořská kuchyně s rybami, saláty a olivovým olejem. Paměť posilují také vitaminy C, E a ginkgo biloba.

Pokud mají senioři vážnější problémy s pamětí, odborníci je na akcích národního týdne nasměrují do kontaktního místa České alzheimerovské společnosti. Tam si ověří, zda jejich problémy jsou normálním projevem stárnutí, nebo příznakem onemocnění, které se musí léčit.

Papežová: Mozek, hlad a jídlo (zdroj: ČT24)

Týden mozku

Od pondělí začíná také 18. ročník Týdne mozku, kde s přednáškami vystoupí 14 předních českých odborníků v oboru teoretických i klinických neurověd. V pořadu České televize hovořila Hana Papežová z Psychiatrické kliniky 1. LF UK na téma Mozek, hlad a jídlo – kde končí zdraví a začíná nemoc. 

Nejvíce alarmující je, když někdo za krátký čas zhubne o mnoho kilogramů, uvedla Papežová. Zmínila se například o poruchách příjmu potravin - anorexii, bulimii, psychogenním přejídání či Adonisově komplexu. Podle ní je nejlepší léčit tyto nemoci ve spolupráci s psychologem, psychiatrem a nutričním terapeutem.