Jihočeská ČSSD odmítla ODS jako partnera do koalice s ANO

Jihočeská ČSSD a ANO se na jednání neshodly na třetím koaličním partnerovi. ANO navrhlo ODS, což sociální demokraté odmítli. Jednání o koalici v jižních Čechách tak pokračují, obě nejsilnější strany z krajských voleb dál stojí o vzájemnou spolupráci. ČSSD ve volbách zvítězila, když si zajistila 15 zastupitelů z 55. Druhé ANO má 12 mandátů.

„ODS je pro nás příliš napravo. My se snažíme najít více středolevicového partnera,“ řekl novinářům po středečním jednání lídr ČSSD a současný hejtman Jiří Zimola. Kromě dvou vítězných stran a třetí ODS s osmi mandáty se do zastupitelstva dostala dále KSČM se sedmi, koalice Pro jižní Čechy s pěti, KDU-ČSL a rovněž Jihočeši 2012 shodně se čtyřmi křesly.

ANO už v minulosti uvedlo, že nehodlá vládnout spolu s lidovci a v případě komunistů by si hnutí dokázalo představit pouze jejich tichou podporu. Zimola se zase částečně vymezoval proti koalici Pro jižní Čechy. Vzhledem k tomu, že z tohoto uskupení sociální demokraty nikdo neoslovil, považoval to hejtman jako gesto nezájmu o spolupráci.

„Musíme se nyní s krajským vedením opět sejít a poradit se, jak postupovat dále,“ řekla Radka Maxová, která stála v čele krajské volební kandidátky ANO. Dodala, že respektuje výsledek voleb a nemá v úmyslu vytvořit koalici bez ČSSD.

Zimola byl v tomto směru opatrnější. „Nikdy nelze vyloučit, že vás někdo obejde. Ale my neusilujeme za každou cenu pouze o posty ve vedení, jde nám o programové hodnoty,“ uvedl stávající hejtman.