Havlíček navrhl otevření skiareálů od pátku. Vláda nesouhlasí, ministr má připravit přísnější verzi

Otevření lyžařských areálů od tohoto pátku navrhl na jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podle něho už resort připravil společně s ministerstvem zdravotnictví manuál, kterým by se provozovatelé vleků řídili. Počítá se v něm například s tím, že by všichni lyžaři ve frontách i na lanovkách museli mít respirátor. Vláda ale s návrhem nesouhlasila. Ministr má do středečního jednání připravit přísnější variantu.

„Přísnější režim by spočíval v menším počtu přepravovaných osob v rámci lanovky a zejména v systému kontrol a případných následků nedodržování opatření,“ nastínil na pondělní tiskové konferenci Havlíček (za ANO).

Podle ministra by se s otevřením areálů neměla zhoršit epidemická situace v zemi. Naopak by to mohlo umožnit přežít provozovatelům.

Kabinet minulý pátek schválil pokračování nouzového stavu do 14. února a spolu s tím prodloužil stávající opatření, vedle jiného nechal uzavřená zimní střediska. Skiareály mohly v nové zimní sezoně zatím fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem. Ztráta kvůli uzavření činí do 10. ledna podle Asociace horských středisek jednu až 1,2 miliardy korun.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden uvedl, že z epidemického hlediska nevidí problém ve fungování vleků a pohybu po sjezdovkách, ale nesmí to podle něj znamenat výrazné zvýšení mobility po Česku.

Ubytovací zařízení, která mohou nyní sloužit jen hostům na služebních cestách, nesmějí být podle něj zneužívána pro rekreaci. S otevřením skiareálů se podle Blatného nedá počítat dřív než na přelomu měsíce.

V Česku je podle Havlíčka 450 lyžařských středisek, do státního rozpočtu ročně přinášejí zhruba 13 miliard korun. Zaměstnávají 45 tisíc převážně místních obyvatel.