Hamáček odmítl, že by chtěl Rusům slíbit zatajení Vrbětic. Předem věděl, že informace o zapojení GRU měla i média

Nahrávám video

Informace, že plánoval vyměnit informace související s útokem na muniční sklady ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V, je podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) absurdní. Web Seznam Zprávy, který s ní přišel, nemá žádné důkazy, tvrdí Hamáček. Uvedl, že v době, kdy se sešel s šéfy tajných služeb a policie, věděl, že informace o ruské zodpovědnosti za exploze již unikly do médií a některé redakce s nimi pracují. Jan Hamáček byl hostem Interview ČT24.

Reportér Seznam Zpráv Janek Kroupa v rozhovoru pro ČT24 uvedl, že informace, které jeho článek obsahuje, lze jednoznačně doložit. „Máme poměrně jasnou představu toho, co se odehrálo,“ zdůraznil. 

Hamáček to naopak během dne několikrát popřel. V Interview ČT24 řekl, že informace Seznamu se týkaly schůzky, na které se o žádné výměně s Ruskem nehovořilo. Odmítl, že by vůbec bylo možné slíbit Rusům ututlání vyšetřování výbuchů ve Vrběticích, protože informace v té době již měli někteří novináři.

„Za prvé, s národními zájmy se neobchoduje. Za druhé, všichni, kdo na schůzce seděli, věděli, že informaci o tom, jak to ve Vrběticích bylo, mají kromě nás i média. Ptám se, pokud má platit šílená konstrukce Janka Kroupy, co jsem měl Rusku slíbit ve chvíli, kdy jsem věděl, že nejmenované médium má tu informaci kompletní. Šlo jenom o to, kdo zareaguje dříve – jestli česká vláda nebo novináři,“ uvedl.

Jednání se tedy podle Hamáčka týkalo pouze postupu proti Rusku. „Řešili jsme celou řadu věcí. Souvisely s přípravou Česka na ta zjištění. Od začátku jsme věděli, že pokud má Česko zareagovat, musí to být velmi razantní a velmi pravděpodobně bude jediným možným řešením vyhostit část ruských diplomatů. Velmi pravděpodobně ty, u nichž víme, že jsou příslušníky zpravodajských služeb,“ řekl.

Hamáček spolu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) oznámil 17. dubna, že české bezpečnostní složky zjistily, že je za explozemi ve Vrběticích ruská tajná služba GRU. Hamáček, jenž byl v té době pověřeným ministrem zahraničí, rozhodl o vyhoštění osmnácti pracovníků ruské ambasády, které české bezpečnostní složky identifikovaly jako příslušníky ruských tajných služeb. Následně prohlásil vicepremiér o cestě do Moskvy, kterou odvolal krátce před klíčovou tiskovou konferencí, že šlo o zastírací manévr, aby mohl povolat českého velvyslance Vítězslava Pivoňku.

„Soustředili jsme se na to, aby na ruské straně nevzniklo podezření, že se děje něco nestandardního. To se podařilo. Když pan velvyslanec dorazil na ministerstvo na jednání, můj dojem byl, že nevěděl, pro co si přišel a z jakého důvodu,“ poznamenal Hamáček. Zároveň připustil, že do tohoto manévru nikoho nezasvětil – ani premiéra Babiše, který se podle Hamáčkových slov dozvěděl, že do Moskvy ve skutečnosti nechce jet, až den před vyhoštěním Rusů.

Janka Kroupu naopak Hamáček obvinil, že napsal nedostatečně podložený článek. „Neobsahuje žádnou citaci, není tam žádná přímá řeč. Pan redaktor Kroupa tvrdí, že hovořil se všemi účastníky jednání na ministerstvu vnitra, ale žádný zvukový záznam nepředložil,“ uvedl vicepremiér. Zároveň připomněl, že se Kroupa v minulosti občas zmýlil. „Doufám, že si je informacemi stejně jist jako informacemi, které dostaly do vazby Věru Jourovou, nebo informacemi, které skončily u soudu a ukázalo se, že pan redaktor nemluvil pravdu,“ řekl.

Je zároveň přesvědčen, že on má svoji verzi podloženou lépe. „Verzi, o které hovořím já – že jsem nic vyzradit nejel – potvrdil nejvyšší státní zástupce a velvyslanec v Moskvě,“ dodal Hamáček.

Janek Kroupa řekl ve speciálním vysílání ČT24, že Seznam Zprávy pouze vytvořily „rekonstrukci toho, co pan Hamáček vlastně dělal“. Svoji verzi podkládá mimo jiné tím, že se velvyslanec Pivoňka dozvěděl o tom, že by měl jet do Česka, již 7. dubna, kdy však ještě byl ministrem zahraničí později odvolaný Hamáčkův vnitrostranický rival Tomáš Petříček (ČSSD). „Jan Hamáček nemohl dělat krycí operaci, protože to, co chtěl krýt, udělal před tím, než operaci rozjel,“ míní Kroupa.

Domníval se, že další klíčové informace, které by potvrdily tvrzení Seznamu, zazní v úterý v Poslanecké sněmovně. V ní ale nakonec vystoupil pouze Hamáček. Ředitelé tajných služeb, nejvyšší státní zástupce ani policejní prezident promluvit nestihli. Uzavřené jednání poslanci již po necelé půlhodině přerušili.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Macinka: Delegaci na summit NATO povede premiér, ÚS nezrušil usnesení vlády

Vedoucím delegace na summitu NATO v turecké Ankaře bude premiér Andrej Babiš (ANO), zúčastní se obou částí akce, uvedl v neděli na CNN Prima News ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Zdůvodnil to tím, že Ústavní soud, který uložil vládě prezidenta Petra Pavla na akci akreditovat, v předběžném opatření nezrušil platné pondělní usnesení vlády o složení delegace. Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) věří, že je na každé členské zemi, aby si rozhodla, koho do delegace zařadí. Ostatní státy tak podle něj tuzemskou delegaci komentovat nebudou, řekl v Nedělní debatě ČT moderované Terezou Kručinskou.
12:47Aktualizovánopřed 4 mminutami

Absolutní tuzemský teplotní rekord padl druhý den v řadě. Podívejte se na mapu

Stanice v Doksanech na Litoměřicku opět naměřila nové absolutní teplotní maximum pro Česko. V neděli vzrostlo na 41,9 stupně, proti sobotě je tak rekord o stupeň vyšší. Současně to bylo poprvé v historii, co Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal ve své oficiální síti stanic jedenačtyřicetistupňovou teplotu. Tu v neděli naměřila i Tuhaň na Mělnicku, uvedli na facebooku meteorologové. Připomněli, že je třeba ještě počkat na ověření nového absolutního rekordu.
09:38Aktualizovánopřed 12 mminutami

Stát není na vlny veder připraven, míní Svárovská. Červený kritiku odmítl

Současné vlny veder s teplotními rekordy dle poslankyně Gabriely Svárovské (Zelení, za Piráty) ukazují, že stát nemá dostatečně připravenou krizovou komunikaci ani praktická opatření. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) v Nedělní debatě ČT oponoval, že resorty veřejnost informují a vláda připravuje i konkrétní kroky. Podle exministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) ale web ani sociální sítě nenahradí komunikační kampaň. Místopředseda SPD Radim Fiala zdůraznil potřebu praktických adaptačních opatření. Hosté pořadu, který moderovala Tereza Kručinská, se přeli také o personální změny na resortu životního prostředí.
před 4 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů z ekonomiky probrali zvýšení úrokové sazby či ČEZ

Bankovní rada České národní banky (ČNB) v minulém týdnu poprvé po čtyřech letech zvýšila základní úrokovou sazbu. O rozhodování v době nejisté domácí i globální politiky hovořila v Událostech, komentářích viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová. Pořad se věnoval také výzvě ekonomů premiéru Andreji Babišovi (ANO), aby přehodnotil plánované zestátnění části skupiny ČEZ. Debata se týkala i návratu hotovosti do běžného užívání, za čímž stojí i obavy z kyberútoků. Pozvání do pořadu přijal Filip Philippe Aghion – ekonom a nositel Nobelovy ceny za ekonomii. Diskuzí provázely Nina Ortová a Kristina Nováková.
před 7 hhodinami

Schillerová nesouhlasí s výstupy Motoristů ve Strážnici, výměnu ministrů odmítla

Vicepremiérka Alena Schillerová (ANO) nesouhlasí s tím, jak vystupovali v pátek a v sobotu koaliční Motoristé na folklorním festivalu ve Strážnici. Lidé tam podle ní chodí za zážitky, ne poslouchat politiky. Omezit dotace pro festival, jak po vypískání ministrů Oty Klempíře a Petra Macinky navrhl na sociálních sítích další z ministrů Motoristů Boris Štastný, odmítla stejně jako Macinka. Uvedli to v debatě televize CNN Prima News. Podle předsedy opozičních Pirátů Zdeňka Hřiba je Klempíř extrémně neoblíbený a vláda by měla uvažovat o jeho náhradě. Podle Schillerové žádná výměna ministrů na pořadu dne není.
před 8 hhodinami

Plavčíci či animátoři. Studenti čekají od brigád v cizině i zážitek

Španělsko, Řecko a později i za oceán. Studenti jsou při volbě brigády v zahraničí mnohem vybíravější než dříve. Spíše než na výdělek hledí na zkušenosti, jazyky, ale i zážitky a konkrétní destinace. České televizi to potvrdily oslovené organizace, které se brigádami zabývají. Do ciziny už také studenti jezdí výrazně méně než před dvaceti lety. Naopak roste počet zájemců, kteří nechtějí dělat jen pomocné práce, ale hledají uplatnění přímo ve svém oboru.
před 12 hhodinami

VideoNový návrh řeší, jak platit asistenty pedagogů

Asistenty pedagoga by mohl stát platit podle počtu žáku ve třídách a jejich potřeb, ne výhradně podle doporučené podpory pro konkrétní dítě. Návrh je v připomínkovém řízení, změna by mohla platit od září 2027. Jen v základních školách asistenti pomáhají víc než 150 tisícům dětí. Ročně to stojí 7,5 miliardy korun. S novinkou by už podpůrných pozic přibývat nemělo. Loni přepočteno na plné úvazky pracovalo na školách 17 tisíc asistentů pedagogů. Podle ministra školství změnami jejich stavy neubydou. Už od září bude muset být alespoň jeden asistent pedagoga kvůli redukci odkladů také v každé první třídě.
před 12 hhodinami

Armáda pořizuje tisíce dronů. Vojáci se je budou učit ovládat v Písku

Česká armáda chce do roku 2028 pořídit zhruba tři tisíce dronů za 1,9 miliardy korun, uvedl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Resort obrany zároveň připravuje novou koncepci využití těchto strojů. Výcvik armádních operátorů se má nově odehrávat i v Písku, kde tuzemský výrobce Primoco UAV otevřel první certifikované výcvikové středisko NATO pro vojenské drony na světě.
před 13 hhodinami
Načítání...