Foldyna se odmítá omluvit za incident na akci Nočních vlků. Žádá to po něm Hamáček

Události: Foldyna se nechce omluvit za sraz Nočních vlků (zdroj: ČT24)

Místopředseda a poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna odmítl jakoukoli omluvu za své chování na akci ruského nacionalistického motorkářského klubu Noční vlci. Tu po něm na Facebooku žádal předseda ČSSD Jan Hamáček. Místopředseda sociální demokracie se na pondělní akci hádal a postrkoval s lidmi, kteří proti příjezdu ruských motorkářů protestovali.

Noční vlci přijeli v pondělí do Prahy, aby uctili památku ruských vojáků padlých za druhé světové války. Čekalo na ně více než 150 příznivců i desítky odpůrců. Mezi oběma skupinami se odehrály ostré slovní přestřelky. Foldyna, který se s Nočními vlky sešel už v minulosti, se také s protestujícími slovně střetl a do jednoho strkal.

„Tohle prostě Jaroslav Foldyna přehnal, jako místopředseda strany se musí kontrolovat a měl by se za své chování omluvit,“ reagoval na to na Facebooku předseda ČSSD Hamáček.

„Já jsem ten špatný, že jsem se postavil na stranu tradice a historie,“ obhajoval Foldyna svou účast na akci ruských nacionalistů ve videu na serveru YouTube. „Za co bych se já měl omlouvat? Za to, že jsem vlastenec?“ prohlásil.

Také obvinil lidi, kteří protestovali proti akci Nočních vlků, že jsou napojeni na neziskové organizace financované státem. „Prý jsem se hádal s aktivisty. S jakými aktivisty? S těma, co organizují Majdan? Co jsou přisátí na neziskovky, na státní prachy?“ uvedl Foldyna. Přitom právě klub Noční vlci dostával pravidelně od Kremlu státní příspěvky.

Hamáček nejprve v médiích uvedl, že účast na akci Nočních vlků považuje za Foldynovu soukromou iniciativu. „Bohužel to, co se nakonec odehrálo, výrazně přesáhlo meze soukromé akce jednoho z členů vedení ČSSD,“ uvedl později na Facebooku.

„Jako předseda sociální demokracie budu v pátek na jednání předsednictva s Jaroslavem Foldynou o (pondělním) incidentu a jeho chování osobně mluvit,“ doplnil Hamáček.

Spor by neměl ovlivnit jednání o vládě, myslí si Foldyna

Foldyna v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že jeho spor s Janem Hamáčkem by neměl ovlivnit současné vyjednávání o vládě, které ČSSD vede s hnutím ANO. „Jsem přesvědčen, že tato moje diskuze či kontroverze s kolegou předsedou nebude mít vliv na vyjednávání,“ prohlásil místopředseda sociální demokracie.

Podobně situaci komentuje poslanec ČSSD a místopředseda strany Roman Onderka. „Myslím, že to není ani vnitrostranickou věcí a není to ani záležitost, která by měla jakýmkoliv způsobem ovlivnit jednání o vládě. I pan Foldyna řekl, že to byla čistě jeho soukromá iniciativa. Co se týče pana předsedy Hamáčka, ten se distancoval od této události z pozice předsedy sociální demokracie,“ uvedl k tomu Onderka.

Foldyna se odmítá omluvit za incident na akci Nočních vlků (zdroj: ČT24)

„Nevnímám to jako vnitrostranický souboj, ale domnívám se, že je to spíše mediální záležitost, protože ten moment, který se objevil v posledních dnech, je soukromou aktivitou pana místopředsedy Foldyny. Z toho důvodu si myslím, že sociální demokracie s touto věcí nemá nic společného,“ uvedl místopředseda ČSSD Martin Netolický.

Noční vlci mají blízko k Putinovi

Motorkářský klub Noční vlci má blízký vztah k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který navštěvuje jejich akce. Spolek také dříve dostával od Kremlu peníze, loni ale na rozdíl od minulých let vyšel naprázdno. Šéf klubu Alexandr Zaldostanov je na sankční listině USA i EU za podporu ruské anexe ukrajinského Krymu.

Za setkání s Nočními vlky byl dříve kritizován také tehdejší jihomoravský hejtman za sociální demokracii Michal Hašek.