Evropa sama klima nespasí, říká Brabec. Hladík apeloval na bohaté státy

27 minut
Události, komentáře: Dopady klimatické konference COP29
Zdroj: ČT24

„Evropa jde s praporem vepředu, ale měla by se ohlédnout,“ hodnotí boj s klimatickými změnami bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podle současného šéfa resortu Petra Hladíka (KDU-ČSL) by Česko mělo v tomto ohledu postupovat rozumně. Jejich předchůdce Martin Bursík upozornil, že současná klimatická situace je „veliký malér“. Okolnostem klimatické konference COP29 v Baku se věnoval pořad Události, komentáře.

Hladík upozornil na to, že dopady klimatické změny jsou – jak předpokládali vědci – naplňovány ve větších výkyvech a větších extrémech. Je podle něj potřeba si uvědomit, že částečným způsobem jsou za toto zodpovědní lidé a celosvětové společenství.

Bursík, který je nyní prezidentem Evropské federace obnovitelných zdrojů energie, připomněl, že u událostí z poslední doby jako byly záplavy ve Valencii nebo v Česku a požáry už vědci dokázali najít souvislost – exaktně popsat, že mají souvislost se zvýšenou koncentrací skleníkových plynů. „Ten malér je veliký. Zároveň je důležité se jen neutápět v depresi z toho, že už je pozdě. Začali jsme pozdě a tím pádem se nám některé kroky zdají příliš rychlé,“ podotknul. Pro politiky je tak prý těžké vysvětlit a obhájit související kroky.

„Chci všechny ujistit, že planeta Země tohle, co se děje, přežije úplně v pohodě,“ uvedl Brabec. Odkázal v této souvislosti na horší události z minulosti – zároveň ale dodal, že u toho „nebylo nikdy devět miliard lidí“. Je tak podle něj otázkou, jestli lidstvo v této podobě přežije. „Je ale nepochybné, že se něco děje, a že se musíme adaptovat,“ připustil.

Podle Brabce je důležité, aby existovala „nějaká světová solidarita, a ta tady zjevně není“. „Evropa jde s praporem vepředu, ale měla by se ohlédnout. Kdyby se ohlédla, tak zjistí že za ní skoro nikdo nejde. Evropa to se svými zhruba osmi procenty světových emisí sama nespasí,“ zdůraznil.

Konkurenceschopnost Evropy i Česka

Samotná pozice Česka je v tomto ohledu rozumná a vyvážená, navázal Hladík. „V žádném případě není aktivistická a v žádném případě nebude nikdy aktivistická. Bude taková, aby to podpořilo český průmysl, byznys, modernizaci energetiky, teplárenství, průmyslu,“ jmenoval ministr. Apeloval také na to, aby v boji proti změnám klimatu bojovaly i bohaté státy.

Bursík upozornil na to, že je potřebné sledovat trendy – třeba co se stane se Spojenými státy, když Donald Trump dodrží svůj závazek z kampaně a odstoupí od Pařížské klimatické dohody. Problematické je podle něj i to, že klesají investiční náklady na větrné či fotovoltaické elektrárny, tepelná čerpadla či baterie.

„Vidíme, že ty technologie jsou již konkurenceschopné, že nás to nevede k žádné chudobě, ale umožní nám to dekarbonizovat, zlepšit kvalitu životního prostředí, zdraví,“ uvedl. Půjde ale prý i o to, jakým způsobem se k tomu postaví Česko jako průmyslová a rozvinutá země.

Elektromobilita a Čína

Brabec dále upozornil na problematiku evropského automobilového průmyslu. „Chřadne tak brutálním tempem – podívejte se, co se děje ve VW (koncern Volkswagen, pozn. red.), BMW, dalších automobilkách,“ řekl. Evropská unie podle něj tlačí lidem elektromobilitu, hnutí ANO to prý pokládá za „cestu do pekel“.

„Evropa si usmyslela, že spasí svět, ale Čína a Spojené státy a další mají také nějaké své cíle,“ podotknul Brabec s tím, že tyto cíle jsou nezávazné. Citoval v této souvislosti čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který chce zlepšit životní prostředí, nicméně ekonomika má prý přednost. Obdobně se k tomu prý staví i zvolený prezident USA Trump.

„Rozlišujme manažerské věci, případně manažerská pochybení a konkrétní investiční projekty jednotlivých automobilek,“ reagoval Hladík. Zmínil, že například Čína je v elektromobilitě před Evropou i díky dotacím.

Bursík souhlasí s tím, že čínská vláda zvýhodňovala automobilky vyrábějící elektromobily. „Pojďme si nalít čistého vína, problém má primárně Volkswagen. A my – protože Škoda Auto je dcera Volkswagenu, tak neseme důsledky toho,“ řekl. Koncern dle něj „zaspal“ v EU v rozvoji elektromobility a vsadil na drahá auta. „Namísto toho Číňani vsadili na menší auta, která budou dostupná,“ uzavřel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 13 mminutami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 43 mminutami

Riziko nákazy od klíšťat roste

Vysoká aktivita klíšťat v přírodě bude v příštích dnech ještě narůstat. Pomáhá tomu kombinace dešťů a následného oteplení. S tím roste i riziko nákazy některou z nemocí, které tihle paraziti přenášejí. Jen lymskou boreliózu od nich ročně dostane několik tisíc lidí. Infekce ale můžou být i mnohem vážnější a s následky, které pacient cítí roky.
před 1 hhodinou

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 9 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 10 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 10 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 10 hhodinami
Načítání...