Evropa sama klima nespasí, říká Brabec. Hladík apeloval na bohaté státy

27 minut
Události, komentáře: Dopady klimatické konference COP29
Zdroj: ČT24

„Evropa jde s praporem vepředu, ale měla by se ohlédnout,“ hodnotí boj s klimatickými změnami bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podle současného šéfa resortu Petra Hladíka (KDU-ČSL) by Česko mělo v tomto ohledu postupovat rozumně. Jejich předchůdce Martin Bursík upozornil, že současná klimatická situace je „veliký malér“. Okolnostem klimatické konference COP29 v Baku se věnoval pořad Události, komentáře.

Hladík upozornil na to, že dopady klimatické změny jsou – jak předpokládali vědci – naplňovány ve větších výkyvech a větších extrémech. Je podle něj potřeba si uvědomit, že částečným způsobem jsou za toto zodpovědní lidé a celosvětové společenství.

Bursík, který je nyní prezidentem Evropské federace obnovitelných zdrojů energie, připomněl, že u událostí z poslední doby jako byly záplavy ve Valencii nebo v Česku a požáry už vědci dokázali najít souvislost – exaktně popsat, že mají souvislost se zvýšenou koncentrací skleníkových plynů. „Ten malér je veliký. Zároveň je důležité se jen neutápět v depresi z toho, že už je pozdě. Začali jsme pozdě a tím pádem se nám některé kroky zdají příliš rychlé,“ podotknul. Pro politiky je tak prý těžké vysvětlit a obhájit související kroky.

„Chci všechny ujistit, že planeta Země tohle, co se děje, přežije úplně v pohodě,“ uvedl Brabec. Odkázal v této souvislosti na horší události z minulosti – zároveň ale dodal, že u toho „nebylo nikdy devět miliard lidí“. Je tak podle něj otázkou, jestli lidstvo v této podobě přežije. „Je ale nepochybné, že se něco děje, a že se musíme adaptovat,“ připustil.

Podle Brabce je důležité, aby existovala „nějaká světová solidarita, a ta tady zjevně není“. „Evropa jde s praporem vepředu, ale měla by se ohlédnout. Kdyby se ohlédla, tak zjistí že za ní skoro nikdo nejde. Evropa to se svými zhruba osmi procenty světových emisí sama nespasí,“ zdůraznil.

Konkurenceschopnost Evropy i Česka

Samotná pozice Česka je v tomto ohledu rozumná a vyvážená, navázal Hladík. „V žádném případě není aktivistická a v žádném případě nebude nikdy aktivistická. Bude taková, aby to podpořilo český průmysl, byznys, modernizaci energetiky, teplárenství, průmyslu,“ jmenoval ministr. Apeloval také na to, aby v boji proti změnám klimatu bojovaly i bohaté státy.

Bursík upozornil na to, že je potřebné sledovat trendy – třeba co se stane se Spojenými státy, když Donald Trump dodrží svůj závazek z kampaně a odstoupí od Pařížské klimatické dohody. Problematické je podle něj i to, že klesají investiční náklady na větrné či fotovoltaické elektrárny, tepelná čerpadla či baterie.

„Vidíme, že ty technologie jsou již konkurenceschopné, že nás to nevede k žádné chudobě, ale umožní nám to dekarbonizovat, zlepšit kvalitu životního prostředí, zdraví,“ uvedl. Půjde ale prý i o to, jakým způsobem se k tomu postaví Česko jako průmyslová a rozvinutá země.

Elektromobilita a Čína

Brabec dále upozornil na problematiku evropského automobilového průmyslu. „Chřadne tak brutálním tempem – podívejte se, co se děje ve VW (koncern Volkswagen, pozn. red.), BMW, dalších automobilkách,“ řekl. Evropská unie podle něj tlačí lidem elektromobilitu, hnutí ANO to prý pokládá za „cestu do pekel“.

„Evropa si usmyslela, že spasí svět, ale Čína a Spojené státy a další mají také nějaké své cíle,“ podotknul Brabec s tím, že tyto cíle jsou nezávazné. Citoval v této souvislosti čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který chce zlepšit životní prostředí, nicméně ekonomika má prý přednost. Obdobně se k tomu prý staví i zvolený prezident USA Trump.

„Rozlišujme manažerské věci, případně manažerská pochybení a konkrétní investiční projekty jednotlivých automobilek,“ reagoval Hladík. Zmínil, že například Čína je v elektromobilitě před Evropou i díky dotacím.

Bursík souhlasí s tím, že čínská vláda zvýhodňovala automobilky vyrábějící elektromobily. „Pojďme si nalít čistého vína, problém má primárně Volkswagen. A my – protože Škoda Auto je dcera Volkswagenu, tak neseme důsledky toho,“ řekl. Koncern dle něj „zaspal“ v EU v rozvoji elektromobility a vsadil na drahá auta. „Namísto toho Číňani vsadili na menší auta, která budou dostupná,“ uzavřel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při srdečním selhání rozhoduje čas. Ukazuje to i příběh běžce pražského maratonu

Až deseti tisícům lidí ročně se v Česku náhle zastaví srdce – někdy i na desítky minut. Čas je přitom zásadní. Čím dříve zdravotníci nebo i laici zahájí oživování, tím vyšší je šance na záchranu. Dokazuje to také příběh irského běžce, kterému srdce přestalo bít během květnového pražského maratonu.
před 1 hhodinou

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 11 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 13 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 16 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 23 hhodinami
Načítání...