TÉMA

Martin Bursík

Evropská komise navrhuje úpravy trhu s elektřinou, chce posílit dlouhodobé smlouvy
Dodavatelé elektrické energie budou mít povinnost nabízet klientům v Evropské unii různé varianty kontraktů, včetně smlouvy s pevnou cenou elektřiny. Měl by se také zvýšit podíl dlouhodobých smluv přispívajících k cenové stabilitě. Počítá s tím návrh úpravy energetického trhu, který v úterý představila Evropská komise (EK). Jejím cílem je předejít opakování loňského rekordního zdražování elektřiny.
14. 3. 2023, Aktualizováno14. 3. 2023 23:03|
Evropské státy by měly mít dlouhodobé smlouvy na plyn, tvrdí Vondra. Je třeba rychleji přejít na obnovitelné zdroje, oponuje Bursík
O energetické krizi rozhodne podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) několik příštích zim, které podle něj budou těžší, než se čekalo, a při kterých se ukáže význam dodávek zemního plynu. V pořadu Události, komentáře uvedl, že považuje za chybu, když se evropské státy zdráhají zajistit dlouhodobé kontrakty plynu ze zemí, které by nahradily dodávky z Ruska. Někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík si naopak myslí, že je potřeba plyn zachovat jako krátkodobé řešení přechodu z uhlí a zaměřit se na masivní podporu obnovitelných zdrojů.
22. 11. 2022|
Uzavření Pražského hradu během návštěvy čínského prezidenta bylo nezákonné, rozhodl soud
Zabránit demonstrantům ve vstupu na Hradčanské náměstí bylo při návštěvě čínského prezidenta před pěti lety nezákonné. Rozhodl o tom pražský městský soud, který zrušil souhlas magistrátu s uzavřením místa. Správní senát tak vyhověl žalobě někdejšího místopředsedy vlády Martina Bursíka a dalších tří svolavatelů předem nahlášeného shromáždění. Proti verdiktu je možné podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
18. 11. 2021|
Najít kompromis pěti stran bude obtížné, míní Ludvík a Pilný. Nevidím důvod, oponoval Bursík
Rozložení Poslanecké sněmovny po říjnových volbách povede k novému kabinetu, o jeho podobě teď politické strany vyjednávají. Největší šanci na sestavení vlády má koalice SPOLU, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09, s koalicí PirátiSTAN. O povolebním vyjednávání a úkolech pro budoucí ministry v pořadu Události, komentáře debatovali bývalí šéfové resortů zdravotnictví, financí a životního prostředí Miloslav Ludvík (ČSSD), Ivan Pilný a Martin Bursík.
13. 10. 2021|
Brabec věří, že ve sporu s Polskem o Důl Turów je kompromis možný. Podle Bursíka pro něj není prostor
Ve dvou položkách se jednání o polském Dole Turów posunula, tři čtyři zůstaly i po pátku sporné, uvedl v pořadu Události, komentáře ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Detaily nechtěl prozrazovat, protože česko-polská vyjednávání pokračují v pondělí. Obě strany pochopily, že je tu prostor pro kompromis, dodal. Expert UNDP na klima a obnovitelné zdroje a bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík si naopak myslí, že tu pro kompromis prostor není a čas hraje pro nás.
25. 9. 2021|
Zamořená Trojice neměla prioritu, Diamo ji i tak chtělo za miliardu vyčistit. Po odstoupení od smlouvy mu hrozí žaloba
Ostrava se dlouhodobě potýká s ekologickými následky těžby. Ty zasahují dokonce i samotné centrum města, kam patří například Trojické údolí. V minulosti tam byl důl a koksovna, které za sebou zanechaly území kontaminované dehtem a těžkými kovy. Státní podnik Diamo se proto rozhodl, že za více než miliardu korun prostor vyčistí. Vypsal soutěž, uzavřel smlouvu, a potom od ní odstoupil. Sanace ještě ani nezačala a už nyní hrozí státu ztráty ve stovkách milionů korun. Kauzu pro Reportéry ČT natáčel Dalibor Bártek.
30. 3. 2021|
Zelené poprvé povede do voleb dvojice: Magdalena Davis a Michal Berg
Strana zelených si na sobotním sněmu v Ústí nad Labem zvolila poprvé dvojici spolupředsedů – muže a ženu. V čele strany tak nově stanula Magdalena Davis a Michal Berg. Smíšené předsednictví má zajistit rovné zastoupení mužů a žen na nejvyšší pozici strany.
25. 1. 2020|
Začíná Země živitelka. Prezident Zeman apeloval na zdravý rozum v boji s kůrovcem
Ve čtvrtek začal na českobudějovickém výstavišti největší tuzemský agrosalon Země živitelka. Výstavu slavnostně zahájil prezident Miloš Zeman, který v projevu apeloval na zdravý rozum v boji s kůrovcem. Vymezil se také proti tvorbě divočiny z hospodářských lesů, například na Šumavě. S projevy vystoupili i ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) nebo bývalý prezident Václav Klaus.
22. 8. 2019, Aktualizováno22. 8. 2019 10:33|
Praha plánuje do roku 2030 snížit množství emisí oxidu uhličitého o 45 procent
Vedení Prahy chce do roku 2030 snížit množství emisí CO2 o 45 procent a do roku 2050 dosáhnout toho, aby bylo město bezuhlíkové. Zároveň na příštím zasedání zastupitelů vyhlásí stav takzvané klimatické nouze. Plán na snižování emisí uhlíku by měl být hotov zhruba za rok. Stav klimatické nouze již vyhlásila v druhé polovině května radnice Prahy 7.
5. 6. 2019, Aktualizováno5. 6. 2019 14:44|mkk
Změny klimatu
Jak zastavit oteplování planety? Zbavit se fosilních paliv, shodli se Moldan s Bursíkem
Vlna veder pokračuje a s ní i výstrahy meteorologů. Teploty se tento týden v České republice opět vrátily nad 30 stupňů Celsia a kromě horka je také nebývalé sucho. Řekami většinou neprotéká ani polovina toho, co je v létě obvyklé, na většině území hrozí požáry. Že aktuální ráz počasí souvisí s globálními změnami, dokládá řada studií. Podle bývalých ministrů životního prostředí Bedřicha Moldana a Martina Bursíka je jedinou možností co nejrychleji a hlavně celosvětově opustit fosilní paliva.
8. 8. 2018|