Dopravní chaos se přesouvá na nový kontinent. Zrušeno bylo přes 2 000 letů

New York - Evropa se pomalu vzpamatovává z dopravního kolapsu, který minulý týden zasáhl starý kontinent kvůli mrazu a přívalům sněhu. Rozmary počasí ale teď plnou silou udeřily na Spojené státy. Husté sněžení spojené s vichřicemi tam zastavilo přes dva tisíce letů, sto tisíc domácností se ocitlo bez elektrického proudu. Podobné problémy řešili i v Rusku. Bez proudu je v Moskvě a v Povolží stále ještě 70 000 lidí. Pražské letiště muselo kvůli počasí zrušit sedm letů. V Polsku mrazivé počasí o Vánocích usmrtilo osm lidí. Oběťmi zimy v Polsku jsou především bezdomovci, kteří bývají často pod vlivem alkoholu.

Doprava především v severovýchodní části Spojených států je kvůli neustávajícímu sněžení a silnému větru na pokraji kolapsu. Ze dvou tisíc zrušených letů jich 1 400 eviduje oblast New Yorku. Během neděle ve městě s dvaceti miliony obyvatel napadlo půl metru sněhu. „V centrálním parku v New Yorku dnes ráno naměřili půl metru sněhu,“ uvedl zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka. Od nedělního večera mají ve Spojených státech problémy také tři velká letiště: mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho, LaGuardia a Newark, kde je provoz zastaven. Stovky lidí musely přespat v provizorních noclehárnách přímo v letištních terminálech.

Rick Russell, cestující:

„Je to frustrující. Stojím tady a vidím, že můj let do Detroitu zrušili. Zkusím jiný spoj, možná Delta Airlines, ale nikdo neví.“

Kolabuje i doprava na železnici, spoje mezi New Yorkem a Bostonem nejezdily vůbec, ostatní nabírají velká zpoždění. V New Yorku jsou vlaky zpožděné nebo stojí v celé metropolitní oblasti. V Severní a Jižní Karolíně se sto tisíc domácností ocitlo bez dodávek elektrického proudu. Distribuční společnosti se snaží dodávky obnovit, víc než dvě třetiny postižených ale stále ještě proud nemají. Stav nouze vyhlásili kvůli počasí guvernéři celkem šesti států podél východního pobřeží.

Sněhová bouře by podle meteorologů neměla polevit ani dnes. V New Yorku by mělo napadnout mezi 30 a 40 centimetry sněhu. Až půl metru může napadnout ve Filadelfii a v Bostonu. Husté sněžení navíc bude i nadále provázet silný vítr o rychlosti 55 kilometrů v hodině.

Problémy kvůli počasí mají i na opačné straně Spojených států. Tam ale místo sněhu způsobily komplikace v dopravě přívaly deště a laviny bahna.

Mrazy tvrdě udeřily i na Rusko. Týmy ruských hasičů a energetiků dnes pokračují v opravách dálkového elektrického vedení, které během víkendu na mnoha místech centrálního Ruska neuneslo váhu sněhu a ledu. Chaos přetrvává i na moskevském letišti Domodědovo, kde tisíce lidí stále marně čekají na svůj spoj. Jen dnes jich bylo zrušeno víc než 200. Bez proudu je stále v Moskvě a v Povolží ještě na 70 000 lidí. Z Prahy nebyly včera odbaveny čtyři lety společnosti Aeroflot do Moskvy.

Kvůli počasí byly na ruzyňském letišti zrušeny i přílety a odlety ze Štrasburku a Samary. Neodletěl ani let Delta Airlines do New Yorku. „Mimořádný let do New Yorku, který byl naplánovaný za včerejší zrušený let, byl dnes opět ve 12:35 zrušen,“ uvedla mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková. V USA přetrvává nepříznivé počasí. Americká letiště by se měla otevírat během dnešního večera.

Stav nouze vyhlásili kvůli počasí v šesti státech podél východního pobřeží.
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Babiš chce obnovit koalici proti suchu

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že se v pondělí sejde vláda, aby obnovila Národní koalici pro boj se suchem, která vznikla už v roce 2018. Na její projekty včetně nových přehrad chce kabinet čtyři miliardy korun. Zároveň odpoledne premiér navštívil vodní nádrž Slapy. Sucho již výrazně omezilo provoz malých vodních elektráren.
12:59Aktualizovánopřed 15 mminutami

Stát u soudu žádá po ruském velvyslanectví 135 milionů za užívání budov v Česku

Městský soud v Praze se ve čtvrtek začal zabývat sporem o dlužné nájemné za využívání budov ruskou diplomatickou misí v Praze a na dalších místech v tuzemsku. Diplomatický servis, který je příspěvkovou organizací ministerstva zahraničí a u soudu zastupuje český stát, požaduje v žalobě po ruském velvyslanectví zhruba 135 milionů korun. Soud ve čtvrtek přečetl listinné důkazy, jednání bude pokračovat v říjnu.
před 2 hhodinami

VideoSečteno: Moravskoslezský kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. Ve čtvrtek 13. srpna se věnoval Moravskoslezskému kraji.
před 6 hhodinami

O víkendu se oteplí až na 36 stupňů, v neděli mohou být bouřky

O víkendu se v Česku oteplí až na 36 stupňů Celsia. Bude převážně jasno, ale v neděli se hlavně v Čechách zřejmě postupně zatáhne a mohou se objevit bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
07:54Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Z elektrolytů se stal trend. Na co si dát pozor?

Nápoje s elektrolyty byly hlavně v minulosti spojeny se sportem, dnes už je ale lidé koupí i v obchodě s potravinami a užívají je v práci nebo během dne, aby třeba zahnali únavu. Popularita těchto produktů masivně roste také díky sociálním sítím. A to i přes rady odborníků, podle kterých jejich užívání v každodenním životě není tolik potřeba. Experti také upozorňují, že nadměrný příjem elektrolytů může být pro člověka i škodlivý.
před 10 hhodinami

„Je to neopravitelné“. Novela stavebního zákona v Senátu zřejmě narazí

Rozsáhlé změny v povolování staveb nespíš neprojdou Senátem. Čtyři desítky členů horní komory se totiž kloní k zamítnutí novely stavebního zákona, řada dalších pak k jejím úpravám, vyplývá ze zjištění ČT. Zamítnutí doporučuje i trojice výborů, která se předlohou ve středu zabývala. Návrh, který zavádí jeden centrální úřad, cílí na zrychlení a zefektivnění stavebního řízení. Podle opozičních senátorů má ale zákon řadu nedostatků. Vadí jim i to, že jde o poslanecký návrh.
před 11 hhodinami

Miliony lidí na severní polokouli pozorovaly zatmění Slunce. Vidět bylo i v Česku

Miliony lidí na severní polokouli ve středu večer SELČ vzhlížely k obloze a sledovaly zatmění Slunce. Úplné bylo pozorovatelné na Islandu, v Grónsku, na severu Ruska či na Pyrenejském poloostrově. Na dalších místech polokoule, včetně velké části Evropy, severu Spojených států, Kanady či severozápadní Afriky, bylo možné pozorovat zatmění částečné. To bylo výrazně viditelné i v Česku, kde byly pro pozorování veskrze skvělé podmínky. Totéž platí i pro roje Perseid, které vrcholí v noci na čtvrtek.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Soud potvrdil státu vysoký doplatek na nájemném za pozemky s ruskými budovami

Na nájemném za pozemky s ruskými budovami v pražských Stodůlkách náleží českému státu od firmy Simply Service Rent doplatek 6,3 milionu korun. Ve středu to pravomocně potvrdil Městský soud v Praze. Stát ve sporu zastupovala příspěvková organizace ministerstva zahraničí Diplomatický servis (DS). Proti rozsudku lze podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle právního zástupce firmy už společnost peníze státu uhradila. Ministerstvo zahraničních věcí sdělilo, že verdikt vítá.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.