Do Orlických hor, Jeseníků i na jižní Moravu přišly velmi silné bouřky

Velmi silné bouřky s prudkými lijáky přišly v neděli do Orlických hor a Jeseníků, silně pršelo také na jižní Moravě v pásu přibližně od Třebíče po Vyškov. Hasiči kvůli prudkým bouřkám museli v neděli podvečer odčerpávat vodu v obcích Vlčice a Velká Kraš na Jesenicku. Meteorologové během dne vydali výstrahu, podle které hrozily silné bouřky ve východní části republiky až do sedmi hodin večer.

Český hydrometeorologický ústav v neděli odpoledne mírně rozšířil výstrahu na silné bouřky, protože se objevily i poněkud dále na západ, než předpokládalo původní varování. V Orlických horách, Jeseníkách a také v části jižní Moravy mezi Třebíčí a Vyškovem očekával srážkové úhrny i více než čtyřicet milimetrů. 

Kromě zmíněných lokalit, kde platila výstraha s vysokým stupněm nebezpečí, se týkala Olomouckého, Moravskoslezského a Zlínského kraje, východní poloviny Jihomoravského kraje a také severovýchodu Pardubického kraje výstraha na silné bouřky s nízkým stupněm rizika.

Problémy na Jesenicku

Intenzivní bouřka způsobila během neděle problémy v části okresu Jeseník, konkrétně v obcích Vlčice a Velká Kraš. Hasiči tam museli v podvečer odčerpávat vodu ze sklepů domů. „Evidujeme sedmnáct výjezdů,“ sdělil mluvčí hasičů Radek Buryánek. Před osmou večerní potvrdil, že situace se na místě již uklidnila. 

Nikdo podle Buryánka nebyl při událostech na Jesenicku zraněn. Kvůli zaplavené trati byla také omezená regionální železniční doprava. Provoz byl zastaven na trati v úseku mezi Žulovou a Javorníkem ve Slezsku. Osobní vlaky nahradila do zhruba sedmé večer autobusová doprava. 

Zatopené sklepy na jižní Moravě

Před silnými bouřkami varují meteorologové třetí den v řadě. V pátek zahynul po pádu stromu při bouřce v Liberci muž, voda z přívalových dešťů ve městě způsobila škody v obchodním centru, galerii i plaveckém bazénu. Několik řek na severu a západě Čech se po pátečních bouřkách rozvodnilo, v sobotu se všechny vrátily do normálu.

Po sobotních bouřkách odčerpávali vodu ze sklepů a garáží hasiči na jižní Moravě. Po průtrži mračen nad Brnem zasahovali za dvě a půl hodiny u pěti desítek událostí. Kromě zatopených sklepů, suterénu nebo podzemních garáží museli odsávat vodu i z bytů. Na Mojmírově náměstí v Řečkovicích pomocí čerpadel odstranili hlubokou kaluž ze silnice, v ulici Hradecká pročistili kanálovou vpusť.

„V šesti případech jsme odstraňovali stromy. Mimo jiné jsme i zajišťovali uvolněné tašky na střeše domu,“ doplnil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Hasiči vyjížděli v Moravskoslezském kraji

Vydatné deště v neděli odpoledne zaměstnaly také hasiče v Moravskoslezském kraji. Do večerních devíti hodin evidovali celkem šedesát výjezdů, které s nimi souvisely. Podle mluvčího tamních hasičů Lukáše Poppa se nejčastěji jednalo o čerpání vody.

Uvedl, že nejvíce vinou dešťů hasiči vyjížděli v Ostravě, kde evidují třiadvacet zásahů. Na Novojičínsku pak osmnáct a na Karvinsku osm. „U činnosti hasičů převažuje hlavně čerpání vody ze sklepů, garáží a zatopených silnic. Celkem jsme řešili šestatřicet takových událostí,“ řekl Popp.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Muž na Bulovce s podezřením na nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha, řekla mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová.
08:56Aktualizovánopřed 8 mminutami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 1 hhodinou

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 2 hhodinami

Nová kampaň má odlehčit rodinám, které pečují o nemocné blízké

Tři sta tisíc lidí v Česku podřizuje svůj život členu rodiny, který by se kvůli nemoci o sebe sám nepostaral. Jde o domácí pečující, kteří se o blízké většinou starají bez nároku na odměnu i odborné průpravy. Podle lékaře Ferdinanda Poláka se objevily případy, kdy se pacienti museli vrátit do nemocnice, protože se o ně daný člověk již nemohl starat. „Byl nevyspalý, unavený, sám téměř zkolaboval. Pokud nic neuděláme se systémem, tak se to bude opakovat,“ varoval. I proto lékaři pomáhají rodinám zvládnout péči doma. Mnohé ale o pomoci neví. Odlehčit jim chce nová kampaň organizace Dech života s názvem Nestíhám žít, pečuji 24/7.
před 3 hhodinami

Pražská Bulovka přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu

Pražská nemocnice Bulovka v pátek večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Kvůli jednoduchému pinu vybral muž z kradené karty na 120 tisíc

Pražští policisté hledají muže, který začátkem týdne vybral ukradenou kartou z bankomatu skoro 120 tisíc korun. K penězům se podle nich dostal použitím toho vůbec nejjednoduššího PIN kódu. I proto připomínají, aby si lidé volili důmyslnější kombinace. Oficiální statistiky neexistují, nicméně podle databáze uniklých karetních hesel nejčastěji majitelé používají číslice jdoucí po sobě. Mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša rovněž nabádá, aby lidé volili složitější čísla než například 1234. „A už vůbec by si neměli PIN poznamenávat na kartu, protože když vám ji někdo ukradne, tak vám hned ukradne i peníze,“ dodal. Totožnost zloděje policisté zjišťují, zatím ví, že mluvil česky. Doufají, že ho na záběrech někdo pozná.
před 12 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Nebezpečná křižovatka na Rakovnicku je minulostí

Jedna z nejnebezpečnějších křižovatek na Rakovnicku je minulostí. V pátek se otevřela nová se dvěma kruhovými objezdy a mostem. Je součástí dálničního úseku u Hořoviček za jednu a půl miliardy korun. Silničáři ale průběžně upravují i další křižovatky, třeba tu u Mrákotína, která stála v zatáčce na horizontu. Někde je problém i příliš mnoho značek za sebou. K většině dopravních nehod ale dochází nejčastěji, když se řidiči naplno nevěnují řízení.
před 13 hhodinami
Načítání...