ČR je po letech blízko splnění slibu, výdaje na obranu už jsou u dvou procent HDP

5 minut
Události: Výdaje na obranu
Zdroj: ČT24

Česko pár dní před koncem roku prakticky splnilo závazek vůči NATO dát na obranu dvě procenta HDP. Ministerstvo obrany letos utratilo 158 miliard korun, což v tuto chvíli vychází na 1,98 procenta plánovaného hrubého domácího produktu. Z nových čísel o plnění státního rozpočtu to zjistila Česká televize. Stát by tak alianční slib splnil poprvé po devatenácti letech.

„Já myslím, že se to podaří, byť všichni víte, kdo se věnujete nějakým prognózám a ekonomickým propočtům, že je to prostě číslo, které se nedá odhadnout. Jsou země, které když chodí na dvě procenta, tak ten rozpočet dávají třeba na 2,2 procenta, 2,3 procenta tak, aby měly nějakou rezervu. My jsme to neudělali,“ prohlásila ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Výdaje ministerstva obrany rostou hlavně v posledních týdnech. Zatímco do začátku listopadu to bylo 90 miliard, jen během následujících šesti týdnů resort utratil dalších 68 miliard korun.

Černochová v polovině prosince i po bilanční tiskové konferenci ujišťovala, že splnění slibu dávat na obranu dvě procenta HDP je její prioritou. Stejně mluvili i její nejbližší spolupracovníci. „Určitě se bude utrácet do posledního dne tak, jako každý rok,“ konstatovala vrchní ředitelka ekonomické sekce ministerstva obrany Blanka Cupáková.

Ministerstvo přitom začalo velmi rychle utrácet desítky miliard za armádní zakázky už před měsícem. Od 8. do 29. listopadu vzrostly obranné výdaje z 90 na 109 miliard. K 10. prosinci pak na 119 miliard a během dalších deseti dní přišel skok na celkem 158 miliard, tedy na téměř přesně dvě procenta HDP. Velká část letošních výdajů míří na klíčové armádní investice.

„Projekty BVP CV 90, tanky, letouny F-35 a střední transportní letouny C 390 Millennium. Snažíme se také urychleně investovat do nemovité infrastruktury, protože není možné, abychom neměli kam zaparkovat novou techniku,“ podotkla Černochová.

Místopředseda sněmovního výboru pro obranu Josef Flek (STAN) uvedl, že tam budou zálohové platby. „Mají tam některé zakázky, které jsou finance přiřazené k těmto zakázkám a bude docházet k plnění,“ sdělil.

Třeba do nákupu nadzvukových letounů F-35 plánoval letos resort obrany investovat 15,5 miliardy. Do bojových vozidel pěchoty pak dalších více než jedenáct miliard korun.

„Oni prostě provádějí zálohové platby nebo předčasné platby do příštího roku, a tím pádem jako se tváří, že ta dvě procenta plní,“ míní člen sněmovního výboru pro obranu Radovan Vích (SPD).

Podle místopředsedy sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL) je důležité výdaje na obranu dodržet z několika důvodů. „Jeden z nich je zhoršující se bezpečnostní situace ve světě, potřebujeme moderní, dobře vycvičenou armádu. Současně je to také náš alianční závazek,“ řekl.

„Je to nesmírně důležitý závazek, který děláme nikoliv vůči NATO, ale vůči své vlastní bezpečnosti a splácíme obrovský dluh, který tady byl vůči české armádě,“ domnívá se šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Opozice: Vláda by měla peníze utrácet lépe

Podle opozice by měla vláda utrácet efektivněji. „V současné době armáda tak, jak se dívá a plánuje, zjišťuje, že jim chybí finanční prostředky, protože se snaží odsouvat projekty,“ podotkl exministr obrany a předseda sněmovního výboru pro obranu Lubomír Metnar (za ANO).

Ministryně Černochová prosadila loni v dubnu ve sněmovně zákon, který státu vydávat minimálně dvě procenta HDP na obranu nařizuje. Žádné sankce ale zákon pro případ nedodržení tohoto nařízení neobsahuje.

Prezident Petr Pavel zároveň před měsícem a půl na bezpečnostní konferenci v Praze upozornil, že Česko bude muset vydávat na obranu ještě více. Česká vláda zatím plánuje vydat na obranu dvě procenta HDP i v příštím roce.

„Pro další roky budu doporučovat, aby se rozpočtovalo třeba 2,2 procenta HDP, abychom tam měli rezervu pro případ, že z administrativních důvodů se něco nepovede,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
05:46Aktualizovánopřed 19 mminutami

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
11:30Aktualizovánopřed 53 mminutami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
14:21Aktualizovánopřed 55 mminutami

Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.
14:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Arktický vzduch přinese ochlazení

Po teplém čtvrtku a pátku beze srážek se v Česku na víkend výrazně ochladí s tím, jak do Evropy začne od severu proudit arktický vzduch. Teploty přes den se budou o víkendu držet i hluboko pod deseti stupni Celsia, v noci může mrznout. Přeháňky mohou být i sněhové. Podobné to bude i na začátku příštího týdne, teplejší počasí by se mohlo začít vracet od středy, předpovídá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
08:01Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Česko kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Česko od půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, kterými budou Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převáží nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
17:12Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Pandury mají na kahánku, armáda žádá nové transportéry

Česká armáda chce vyměnit stávající obrněné transportéry Pandur II za nová vozidla. S modernizací už nepočítá. Část strojů se po patnácti letech blíží ke konci životnosti a hlavně se změnilo požadované vybavení takových strojů. Sněmovní výbor pro obranu chce o záměru ale ještě jednat. Další možnosti jsou podle vojáků otevřené, ve hře můžou být nové Pandury i jiné typy.
před 3 hhodinami

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
před 6 hhodinami
Načítání...