Chystaný zákon o státním zastupitelství je kádrový. Práci žalobců neřeší, říká Josef Baxa

Nahrávám video
Josef Baxa v Událostrech, komentářích: Kalup za zákonem o státním zastupitelství je známkou bezradnosti
Zdroj: ČT24

Fungování soustavy státního zastupitelství není v žádném bodě nula, aby se muselo spěchat s předložením novely zákona o jejím fungování. Jde o projev bezradnosti, když jsou léta nečinnosti střídána kalupem v přípravách zákona, soudí bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Normu v Událostech, komentářích označil za kádrovou.

„Je to organizační norma, soustředění se na to, kdo a za jakých podmínek bude vybírat nebo jmenovat nebo odvolávat ty šéfy, ty špičky, ale o práci celé té soustavy to neříká vůbec nic,“ sdělil bývalý šéf Nejvyššího správního soudu. Podle něj patří fungování státních zástupců k těm lepším z českých institucí.

Odpovědi na to, zda státní zástupci dobře odvádějí svou práci, je podle něj třeba hledat v trestním řádu, nikoli v zákonu o státním zastupitelství. „Nejsme v bodě nula, kdy by se musel honem rychle postavit dům, který by byl nazván státní zastupitelství, a obsazovat jednotlivá patra a umisťovat tam jeho nájemníky,“ zdůraznil Baxa s tím, že fungování státních zástupců podle zákonné normy už má za dobu její existence svou fungující historii.

Vláda odmítla na pondělním jednání návrh opozičních Pirátů, ODS a lidovců na změny ve jmenování a odvolávání vedoucích státních zástupců a na stanovení jejich funkčního období. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) ohlásila, že předloží vlastní normu, která je nyní v připomínkovém řízení a kterou Benešová označila za komplexní.

Spolu s těmito dvěma návrhy jsou ve hře v současnosti ještě další dva. Vlastní návrh novely podali už dříve poslanci opozičních TOP 09 a STAN a svou úpravu chystá také Senát. Jedním z hlavních cílů všech návrhů je zavedení možnosti odvolání vedoucích státních zástupců výhradně prostřednictvím kárného řízení. Vláda by napříště nemohla odvolat nejvyššího státního zástupce bez udání důvodu a ministr spravedlnosti ostatní vedoucí žalobce pro závažné porušení povinností.

Předseda poslaneckého klubu České pirátské strany Jakub Michálek v Událostech, komentářích prohlásil, že na předložení novely je potřeba spěchat, protože Česká republika je v citlivé situaci, pokud je její premiér trestně stíhán a výměnu exministra Jana Kněžínka (za ANO) za Marii Benešovou (za ANO) doprovázely obavy z možné snahy odvolat nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

„Nesmí to dopadnout jako sedm předchozích zákonů, z nichž jeden v minulosti předkládala mimochodem i paní Benešová, kdy všech sedm velkých komplexních novel spadlo pod stůl v Poslanecké sněmovně,“ uvedl Michálek.

„Chceme, aby do konce tohoto volebního období nabyl účinnosti zákon, který znemožní panu Babišovi, aby jeho vláda odvolala nejvyššího státního zástupce, protože je tady jeho trestní stíhání a my nechceme, aby si ovlivňoval vlastní trestní stíhání,“ dodal Michálek.

Členka sněmovního ústavně-právního výboru Helena Válková (ANO) ale uvedla, že už v září může být vládní předloha ve sněmovně, takže nechápe ten trysk. Navíc argument s možnou snahou premiéra ovlivňovat své stíhání označila za laciný. „V současné době je pan nejvyšší státní zástupce (…), myslím si, že je to za této citlivé politické situace správně, neodvolatelný. Teď by si ho nikdo, ani Babiš, ani jiný premiér, neodvážil odvolat právě, aby neupadl do podezření, že se něčeho obává,“ zdůraznila Válková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Českém Švýcarsku hoří les, oheň zasáhl přibližně sto hektarů

Hasiči od sobotního odpoledne zasahují v Rynarticích v národním parku České Švýcarsko u požáru lesa. Podle podvečerních informací ČT hoří plocha odhadem o velikosti kilometru čtverečního, tedy sta hektarů, což následně na síti X a pro ČT24 potvrdili i hasiči. První odhady hovořily o deseti hektarech. Agentura ČTK odpoledne uváděla i 900 hektarů. Vyhlášen byl zvláštní stupeň poplachu, s hašením z výšky pomáhají i vrtulníky, informoval před 18. hodinou mluvčí hasičů Tomáš Kalvoda. V okolí požáru platí bezletová zóna. Lesní požár hasiče zaměstnal také u Šašovic blízko Želetavy na Třebíčsku nebo u Kryštofova údolí na Liberecku.
14:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vyšší americká cla na evropská auta by dopadla i na české dodavatele

Evropská komise připravuje odpověď na slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, že příští týden zvýší cla na osobní a nákladní auta dovážená z Evropské unie na 25 procent. Přímý vývoz aut z Česka do Spojených států je sice nízký, tuzemských firem by se ale opatření mohlo dotknout nepřímo. Tuzemský autoprůmysl je totiž silně napojený na německé automobilky, kterým dodává součástky v řádech miliard korun.
před 2 hhodinami

VideoŠkolní jídelny nejspíš získají na zavedení zdravějších jídelníčků víc času

Ministerstvo školství uvažuje o odkladu plného zavedení nové stravovací vyhlášky o rok, tedy na září 2027. Stravovací provozy tak mají získat víc času na přípravu zdravějších jídelníčků, které mají omezit sůl, cukr nebo instantní směsi a naopak přidat více zeleniny, luštěnin či ryb. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zároveň nevyloučil, že se pravidla ještě upraví podle zkušeností z praxe.
před 2 hhodinami

VideoFirmy kvůli nedostatku lidí hledají „posily“ v zahraničí. I mezi Filipínci

Rozvoj tuzemských firem stále brzdí nedostatek pracovníků. Dělníky, řemeslníky a další kvalifikované lidi hledají proto podniky v zahraničí. Každý desátý obyvatel Česka už je cizinec. K nejrychleji rostoucím menšinám se řadí třeba Filipínci, kterých takto přijíždí do tuzemska stovky ročně.
před 3 hhodinami

Rakouská policie zadržela muže podezřelého z otrávení dětské výživy

Rakouská policie v sobotu dopoledne zadržela 39letého muže. Považuje jej za vyděrače, který otrávil dětské výživy v Rakousku, Česku a na Slovensku, informovala agentura APA s odvoláním na policii ve spolkové zemi Burgenland. Policie podrobnosti o zadržení muže či jeho identitě zatím z vyšetřovacích důvodů nesdělila, podle rakouských médií ale vychází z toho, že za případem stojí pouze jeden člověk.
17:47Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Policisté nasadili první mobilní hlukoměr, odhaluje „řvoucí“ výfuky

Jako první v Česku využívají policisté z Olomouckého kraje mobilní hlukoměr. Ten jim bude sloužit pro kontrolu upravených výfuků motorek nebo aut. Na hluk – především v okolí Červenohorského sedla – si roky stěžují tamní obyvatelé i turisté.
před 6 hhodinami

Politické spektrum: Švýcarská demokracie, VÝZVA 2025, Klub angažovaných nestraníků

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 2. května přijali Tomáš Raždík (Švýcarská demokracie), Karolína Kubisková (VÝZVA 2025) a František Laudát (Klub angažovaných nestraníků). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
před 8 hhodinami

Sucho zvyšuje riziko požárů v části Česka, výstraha ČHMÚ platí celý víkend

Kvůli dlouhodobému suchu a současnému teplu hrozí zejména v pásu od Ústeckého kraje po jižní Moravu vznik a šíření požárů. Počátkem pracovního týdne bude pršet a nebezpečí požárů by se mělo snížit, plyne ze sobotní výstrahy zveřejněné na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Praze zároveň platí v souvislosti s touto výstrahou zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech.
12:27Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...