Chovanec: ČSSD před prezidentskou volbou žádného kandidáta nepodpoří

Sociální demokracie před lednovou volbou hlavy státu žádného konkrétního kandidáta nepodpoří. Uvedl to úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec. K tomu, aby se strana postavila jednolitě za jednoho z uchazečů o Hrad, podle něj není mezi sociálními demokraty vůle, sami kandidáti navíc o explicitní podporu příliš nestojí.

V historicky první přímé volbě hlavy státu ČSSD nasadila vlastního kandidáta Jiřího Dienstbiera a před druhým kolem nepřímo podpořila svého někdejšího předsedu Miloše Zemana. Jako problematická se ale opakovaná podpora pro úřadující hlavu státu jevila už loni na podzim.

Tehdejší stranický šéf Bohuslav Sobotka sice připustil, že v hypotetickém finálním souboji Zemana s Michalem Horáčkem by Lidový dům podnikatele a textaře nepodpořil, současně ale prohlásil, že se prezident posouvá ze sociálnědemokratické do národně konzervativní pozice. Obdobně před nedávnem mluvil také předseda Senátu Milan Štěch, podle kterého Zemana nejde považovat za levicového kandidáta.

ČSSD nikoho nedoporučí

Nyní ČSSD oznámila, že žádného uchazeče o prezidentskou pracovnu v nadcházejícím hlasování nepodpoří. „Necháme to volně, ať se rozhodnou členové sociální demokracie, koho chtějí volit,“ oznámil prozatímní předseda ČSSD Milan Chovanec. Za favorita volby označil úřadujícího prezidenta: „Byl sociálním demokratem a pořád říká, že mu jde o sociální demokracii. Voliči rozhodnou, jestli by měl pokračovat.“

Za volnou rukou, kterou ČSSD sympatizantům nechává, stojí podle ministra vnitra vnitrostranická krize, která vyústila v sedmiprocentní zisk v říjnových sněmovních volbách. „Není dnes vůle k tomu stavět se jednolitě za jednoho kandidáta. Nebylo by to rozhodnutí, které by bylo přijato z mého pohledu všemi členy sociální demokracie, bylo by rozporuplné,“ uvedl.

Kandidáti se podle něj od stran spíše distancují, podpora se navíc poměrně přeceňuje. Strana proto neuspořádá ani vnitrostranické referendum, o kterém původně uvažovala – a jehož termín několikrát posunula.

Vltava před sjezdem

Momentálně strana stojí především před mimořádným sjezdem, který se uskuteční 18. února v Hradci Králové. Po volebním výprasku si zde mají oranžoví zvolit nové vedení a Chovanec se nijak explicitně nevyjádřil, zda bude mít zájem o plnohodnotné předsednické křeslo.

„Nesháním podporu, moje ambice je dovést stranu do sjezdu, ať se tam rozhodne o novém vedení,“ řekl s tím, že ho mnoho sil stála pozice ministra vnitra, kterou zastává ve vládě Bohuslava Sobotky.

Sociální demokracie musí být pod svým budoucím předsedou podle úřadujícího předsedy spojit všechny proudy, které v ní existují – podobně jako ve skladbě Vltava. „Jak se v symfonii spojují všechny ty jednotlivé proudy a potůčky a pak je z toho silný tok, který je mohutný a klidný, ale vážený a rozhodný, tak stejně tak to musí být se sociální demokracií,“ řekl.

V neděli se ke kandidatuře do čela strany přihlásil hejtman Vysočiny Jiří Běhounek, měl však několik podmínek včetně toho, aby dostali příležitost i upozadění členové strany jako někdejší hejtmani Jiří Zimola a Michal Hašek či bývalý předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc. Hašek i Tejc ale už řekli, že vracet se do vrcholných funkcí v ČSSD neplánují.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda schválila obměnu svých zástupců ve správní radě VZP

Koaliční kabinet schválil změnu v sestavě desíti zástupců vlády ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to oznámil na síti X. Končí v ní podle návrhu resortu mimo jiné její dosavadní místopředseda Miroslav Kalousek (dříve TOP 09). Vojtěch před jednáním vlády nevyloučil, že Kalousek v radě bude nicméně dál jako nominant sněmovny. Premiér Andrej Babiš (ANO) vyjádřil soustrast pozůstalým po útoku střelce ve Chřibské na Děčínsku. Před vládním jednáním zasedla jako obvykle koaliční rada.
04:28Aktualizovánopřed 20 mminutami

Česko neprodá letouny L-159 Ukrajině, podle Zůny je armáda potřebuje

Koalice ANO, SPD a Motoristů odmítla prodej letounů L-159 Ukrajině. Podle ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) potřebuje letadla česká armáda. S odvoláním na vyjádření šéfa resortu obrany to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání lídrů vládních uskupení. Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura dříve uvedl, že letouny sice mají aktuálně nízkou zbytkovou hodnotu, jejich bojová hodnota je ale vysoká.
10:18Aktualizovánopřed 27 mminutami

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled ekonomiky

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle zveřejněné predikce vzroste o 2,4 procenta, v listopadu ministerstvo čekalo růst 2,2 procenta. Průměrná inflace za letošní rok by měla dosáhnout 2,1 procenta, proti předchozí predikci je odhad nižší o 0,2 procentního bodu.
před 29 mminutami

SledujteBrífink ke střelbě v Chřibské na Děčínsku

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřel muž, zranění utrpělo šest lidí, včetně policisty. Minimálně jedna žena je zraněná těžce. Policie dříve informovala, že obětí byla žena. Kriminalisté střelce eliminovali, je rovněž mrtvý. Budova je podle nich bezpečná, uvedli na síti X. Na místě je policejní prezident Martin Vondrášek, míří tam i ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
10:40Aktualizovánopřed 38 mminutami

Rychle zjistili, že jsme profesionálové, vzpomíná účastník Pouštní bouře

Válka v přímém přenosu – tak se říkalo konfliktu v Perském zálivu, který na začátku roku 1991 sledovaly díky televizním kamerám miliony lidí po celém světě. Do operace Pouštní bouře, která měla za cíl osvobodit okupovaný Kuvajt, se zapojili i českoslovenští vojáci z protichemické jednotky. Poprvé od druhé světové války se tak stali spojenci Američanů, Britů a Francouzů. Ti se na ně přesto – jako na své někdejší komunistické nepřátele – dívali nejdřív s opatrností.
před 1 hhodinou

Papež přijal prezidenta Pavla, budou hovořit o řešení konfliktů ve světě

Papež Lev XIV. přijal v pondělí dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. S hlavou katolické církve bude prezident hovořit například o ruské agresi na Ukrajině či o sexuálním zneužívání v církvi. Následně prezidenta čeká jednání se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem.
10:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Do Dyje se na Znojemsku dostala kejda, hasiči vyslali laboratoř

U Podmyč na Znojemsku se na zemědělské farmě protrhla jímka. Uniknout z ní mohlo až tři tisíce metrů krychlových statkového tekutého hnojiva, část do Dyje. Hasiči vyslali i mobilní chemickou laboratoř. Jímka měla podle mluvčího Jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky asi šest tisíc metrů krychlových kejdy. Dotčená společnost Rhea Holding Dešná, pod kterou farma patří, se škody snaží eliminovat. Havárií se zabývá i znojemský vodoprávní úřad. Proud kejdy podle hasičů zasáhl několik aut a nemovitost ve Vranově nad Dyjí.
10:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Úlohou prezidenta není v cizině slibovat dary, říká David. Chucpe, míní Nerudová

„Úlohou prezidenta není bez konzultace s vládou v zahraničí slibovat nějaké dary nebo obchodní aktivity,“ reagoval europoslanec Ivan David (SPD) na návštěvu hlavy státu Petra Pavla na Ukrajině. Podle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) měl Pavel při návštěvě Kyjeva říct, že Česko může v krátké době dodat několik bojových letadel. Prezident kritiku odmítl. „Považuji to za chucpe,“ reagovala na celou záležitost europoslankyně Danuše Nerudová (STAN). Dodala, že Macinkův postoj nepovažuje za správný, oslabuje dle ní pozici tuzemska navenek. Duelem ČT24 provázel Martin Řezníček.
před 3 hhodinami
Načítání...