Bývalý poslanec Pavel Severa míří před soud. Státní zástupce ho obžaloval z podvodu

Státní zástupce obžaloval z podvodu bývalého poslance KDU-ČSL a politika TOP 09 Pavla Severu. Kriminalisté ho viní z podvodného získání několika směnek v hodnotě deset milionů korun. Informaci ČT potvrdil státní zástupce Pavel Bužga z Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové. Za zločin podvodu ve stadiu pokusu mu hrozí až deset let vězení.

„V této věci Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové podalo obžalobu Krajskému soudu v Hradci Králové dnešního dne, a to pro zločin podvodu, dílem ukončený ve stadiu pokusu. V případě prokázání viny hrozí trestní sazba 5 až 10 let vězení,“ řekl Bužga.

Kriminalisté bývalého poslance KDU-ČSL a politika TOP 09 Pavla Severu obvinili loni v lednu. Údajné podvodné získání několika směnek v hodnotě deset milionů korun policie vyšetřovala několik let.

Směnky měl před svou smrtí podepsat podnikatel z Litomyšle Zdeněk Švec – a mají dokládat, že Severa ještě jako vlivný politik a poslanec Švecovi půjčil peníze. Bývalý poslanec se zároveň domáhá jejich uznání a proplacení.

Podle krajského státního zastupitelství je Severa ale získal podvodně. „Měl vylákat podpis několika směnek v nominální hodnotě téměř deset milionů korun s vědomím toho, že směnky nezajišťují žádné reálné finanční závazky,“ uvedl loni v lednu po sdělení obvinění Bužga.

Kvůli kauze už dříve TOP 09 Severu odvolala z funkce sekretáře strany

Severu policie viní z toho, že Švece, který byl závislý na alkoholu, zmanipuloval. Na účtech také nedohledala důkaz o údajných převodech. Severa byl navíc v době, kdy měl podnikateli půjčovat, sám zadlužený. Kvůli kauze se směnkami v prosinci 2017 odvolala TOP 09 Severu z pozice generálního sekretáře strany.

Policie případ vyšetřovala už dříve, v červnu 2017 ho ale odložila. Na tento postup si stěžovala vdova po zesnulém podnikateli. Do případu se vložilo státní zastupitelství, které ho nařídilo došetřit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda projedná navýšení penzí podle věku či zákaz mobilů ve školách

Kabinet Andreje Babiše (ANO) čeká předposlední pravidelné zasedání před vládními prázdninami. Ministři proberou návrh změn v důchodech. Novela je užší, než kabinet původně avizoval, upravuje dosavadní přidávání k penzi podle věku. Po osmdesátce by se měla navýšit každých pět let o 500 korun, ve 100 letech pak o tisícikorunu. Nyní se důchody navyšují v 85 letech o 1000 korun a ve stovce o další 2000 korun. Vláda by mohla projednat i vyjádření ke kompetenční žalobě prezidenta Petra Pavla ohledně nedávného summitu NATO v Ankaře.
před 1 hhodinou

Hasiče zaměstnávaly silné bouřky, některé domácnosti přišly o proud

Během odpoledne se jihovýchod a východ Česka potýkal s bouřkami. V těchto oblastech platila zpřísněná výstraha. Na jihu Moravy vyjížděli hasiči k desítkám událostí. Silný vítr lámal stromy a poničil střechu školy. Bouřka zasáhla rovněž Zlínský kraj a Vysočinu. Během odpoledne přišlo v důsledku počasí o elektřinu přes 26 200 domácností, uvedli distributoři.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoKapacita popelnic přestává stačit. Ve městech u nich roste nepořádek

Ve městech roste nepořádek u popelnic a sběrných kontejnerů. V Česku každý člověk minulý rok vytřídil přes devadesát kilogramů odpadu, přesto kapacita některých popelnic přestává stačit. Typicky například v české metropoli. „Ne všechno se dá vyřešit s pomocí těch častých svozů, problém je v tom, že lidé často na ty stanoviště dávají to, co tam vůbec nepatří,“ říká mluvčí Prahy 3 Petr Habáň. Praha se snaží svozy odpadu zefektivnit i pomocí technologií. Plnou popelnici nově může hlásit speciální čidlo. Systém se zatím testuje na Praze 11 u kontejnerů na sklo. Podle radnic ale záleží hlavně na tom, jak lidé s odpadem zacházejí.
před 7 hhodinami

Analytici čekají skokové zdražení nafty

O nedělní půlnoci skončí státní regulace cen benzinu a nafty. Analytici očekávají, že nejvýrazněji zdraží motorová nafta, u níž se zároveň vrátí spotřební daň na původní úroveň. Během týdne by její cena mohla vzrůst až o tři a půl koruny za litr, u nejdražších dálničních čerpacích stanic se může přiblížit 45 korunám. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) připustila, že by vláda mohla při dalším růstu cen znovu zasáhnout.
před 8 hhodinami

Trestní reforma snížila počet nových vězňů, zařízení ale zůstávají téměř plná

Počet lidí odsouzených k nepodmíněnému trestu se od začátku roku mírně snížil. Přispěla k tomu trestní reforma, která zmírnila postihování opakovaných drobných krádeží a neplacení výživného. České věznice jsou přesto zaplněné přibližně z 95 procent. Vládní koalice považuje některé změny za příliš benevolentní a chce část trestů opět zpřísnit.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Datové schránky mají novou webovou adresu

Datová schránka je dostupná na nové adrese. To může být komplikace hlavně pro ty, kteří mají v prohlížeči uložené heslo. Stát doporučuje využívat Identitu občana, tedy například bankovní identitu.
před 10 hhodinami

Čečenská exilová vláda se tajně sešla v Praze. Žádá podporu pro nezávislost na Rusku

Představitelé exilové vlády Čečenské republiky Ičkerie se za přísných bezpečnostních opatření sešli v Praze. Evropskou unii a Ukrajinu žádají o podporu své snahy obnovit nezávislost Čečenska na Rusku. Věří, že Kreml je v důsledku jeho agrese proti Ukrajině nejslabší za několik posledních desetiletí.
před 12 hhodinami

Okamura před cestou do Číny jednal i s tajnými službami

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) na tiskové konferenci před odletem do Číny oznámil, že česká delegace bude mít pět cílů. Chce jednat o zahájení další letecké linky mezi zeměmi, o otevření jednání o zrušení vízové povinnosti českých občanů do Číny či realizovat v tuzemsku výstavu terakotové armády. Okamura je také případně připraven s čínskou stranou jednat o případu zadržovaného Čecha. Před odletem jednal i s tajnými službami.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.