Bývalý ministr Vondruška dostal podmínku za zneužití voucherů CzechTourismu

Obvodní soud pro Prahu 2 uložil někdejšímu ministrovi pro místní rozvoj Rostislavu Vondruškovi roční podmíněný trest s odkladem dvou a půl roku za to, že podle obžaloby použil dárkové poukazy zaplacené státní agenturou CzechTourism pro své soukromé účely nebo je rozdal známým.

Někdejší ministr v úřednické vládě Jana Fischera má také uhradit škodu ve výši zhruba 149 tisíc korun. Rozhodnutí není pravomocné, státní zástupce i Vondruška si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti verdiktu odvolají.

Vondruška podle soudce Milana Rossiho jako generální ředitel agentury CzechTourism, kterou vedl s krátkou přestávkou mezi lety 2004 a 2014, nakoupil dárkové poukazy na víkendové wellness pobyty v českých hotelech za téměř 600 tisíc korun. Pouze část z nich však použil k účelu, ke kterému měly sloužit – k podpoře českého turismu. „U zbývajících nezajistil, aby byly využity k propagaci ČR, některé z nich použil pro své soukromé potřeby,“ prohlásil soudce.

Rozdat vouchery přátelům nemá být běžnou praxí

Některé vouchery uplatnil sám, jiné rozdal svým známým a přátelům. Vondruška se podle Rossiho dopustil trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Soudce uvedl, že lidé často pohlížejí na takovéto jednání jako na běžnou praxi, soud ale nemůže tolerovat podobné zacházení s finančními prostředky státu.

Bývalý šéf státní agentury pro podporu turismu jakoukoli vinu odmítá. „Existovala řádná evidence nakoupených a vydaných voucherů,“ uvedl. Policie ji podle něj ale od následného vedení CzechTourismu nedostala. Bývalý ministr si myslí, že šlo o cílený útok na jeho osobu. „Mé trestní stíhání bylo někým objednáno a cílem bylo ukončit moji kariéru ve státních službách,“ prohlásil.

Na pozici ředitele CzechTourismu skončil Vondruška v roce 2014. Podmíněný půlroční trest dostala kvůli několika dárkovým poukazům také bývalá ředitelka odboru ekonomiky CzechTourismu Andrea Gregorová. Žena podle soudu například dva poukazy na víkendový pobyt věnovala svým synům, další přátelům.

Kauzu rozjel kontrolní úřad

Údajně způsobila škodu přes 51 tisíc korun. Ani Gregorová vinu nepřiznává, na místě se odvolala. Vouchery, které rozdala, dostala podle svých slov od CzechTourismu jako odměnu za dobrou práci. Na případ upozornil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který při kontrole agentury našel řadu pochybení a podal také trestní oznámení.

Podle závěrů kontroly úřadu agentura v řadě případů nehospodárně utrácela a porušila několik zákonů. Vytýkaná pochybení se týkala veřejných zakázek a statisícových výdajů za wellness pobyty nebo rozlučku s generálním ředitelem. Kontrola zahrnovala hospodaření mezi roky 2012 až 2014.

Vondruška vedl CzechTourism od listopadu 2004 do května 2009, kdy se stal ministrem pro místní rozvoj ve vládě Jana Fischera. Když v červenci 2010 ve funkci ministra skončil, vrátil se na pozici ředitele CzechTourismu. Agenturu pak vedl do konce roku 2014.