Bývalý agent StB Minařík si za pojistný podvod odpyká čtyři roky

Brno - Nejvyšší soud odmítl dovolání bývalého agenta StB Pavla Minaříka, odsouzeného za pojistný podvod s optickými vlákny. Ve vězení si tak odpyká čtyři roky. Původní trest byl vyšší. Jeho snížení souviselo s délkou celého procesu, který se vleče již deset let. Minařík podle rozsudku před 14 lety fingoval na Ukrajině dopravní nehodu a od pojišťovny pak chtěl 41 milionů korun. V 70. letech plánoval jako agent tajné služby atentát na mnichovské rádio Svobodná Evropa, za to ale nikdy potrestán nebyl.

Uložený trest definitivně platí. Soudy Minaříkovi také zakázaly čtyři roky podnikat. Navíc musí zaplatit pojišťovně škodu 6,5 milionu korun. Minaříkovi zbývá už jen možnost podat ústavní stížnost. Musel by ale prokázat porušení svých základních práv.

„Nejvyšší soud při projednávání dovolání zjistil, že bylo podáno z jiného důvodu, než připouští trestní řád,“ uvedl mluvčí soudu Petr Knötig. Minařík v dovolání tvrdil, že soudy porušily jeho právo na obhajobu i princip presumpce neviny. Odvolací Vrchní soud v Olomouci podle něj neprovedl důkazy, které mohly prokázat jeho nevinu. Dovolání upozorňovalo také na skutečnost, že klíčový svědek, řidič vozidla při fingované nehodě, několikrát měnil výpověď.

Minařík podle obžaloby v roce 1996 fingoval na Ukrajině dopravní nehodu, při níž shořel náklad skleněných optických vláken. Od pojišťovny pak chtěl na pojistném téměř 41 milionů korun. Ve skutečnosti se ale cena vláken pohybovala kolem dvou milionů korun. Od pojišťovny nakonec inkasoval 6,5 milionu korun. Za podvod mu hrozil ještě přísnější verdikt. Svou roli při zmírnění trestu hrála délka řízení, na kterou už v minulosti upozornil také Nejvyšší soud. Proces trval přes deset let.  

Řidič nákladního auta nejprve vypověděl, že dostal smyk na olejové skvrně, havaroval a vůz se zbožím shořel. V roce 1997 byl proto případ odložen. Po pěti letech ale stejný řidič výpověď změnil. Údajně ho zastavili Minaříkovi přátelé. Vyhodili ho z auta, to zapálili a následně ho donutili, aby mluvil o nehodě. Vedlo to k obnově vyšetřování.

Profil Pavla Minaříka:

Datum a místo narození: 29. června 1945 v Brně
Studium: Státní univerzita v Kyjevě (1976-1981, získal titul inženýra ekonomie a vědeckou hodnost CSc.)
Začátky kariéry: Začínal jako elektrikář a kulisák královéhradeckého divadla, později byl hlasatelem brněnské redakce Československého rozhlasu. V roce 1967 jej StB získala jako tajného spolupracovníka s krycím jménem Ulyxes, později Play. Do služebního poměru příslušníka Sboru národní bezpečnosti nastoupil v roce 1968.
Působení v Rádiu Svobodná Evropa v Mnichově: Komunistická rozvědka Minaříka v roce 1969 vyslala do tehdejšího západního Německa, kde se uchytil jako hlasatel Rádia Svobodná Evropa. V letech 1969 až 1975 od něho československé bezpečnostní orgány obdržely stovky zpráv. V roce 1976 jej pražská centrála ze zahraničí stáhla. Po návratu do Prahy byl komunistickým režimem oslavován jako hrdina a StB jej použila v diskreditační kampani proti mnichovské rozhlasové stanici a české emigraci vůbec.
Další činnost: V roce 1985 se jako zaměstnanec resortu vnitra stal šéfredaktorem časopisu Signál. Získal hodnost podplukovníka a ještě v prosinci 1989 se stal členem širšího vedení komunistické strany. Na jaře 1990 odešel na vlastní žádost z ministerstva vnitra a začal podnikat. Založil mimo jiné firmu Mink, jež se zabývá realitami a ekonomickým poradenstvím.