Antimonopolní úřad si posvítil na losovačky, dal pokuty přes 3 miliony

Brno – Za netransparentní losovačky v osmi výběrových řízeních uložil Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokuty ve výši 3,15 milionu korun. Zaplatit je mají třeba město Šternberk, Kostelec nad Labem, Jihočeský kraj nebo Správa silnic Olomouckého kraje. Nejvyšší pokutu dostalo Povodí Vltavy, za chyby ve dvou případech si vysloužilo celkem milion.

Chyby našel úřad i v tendrech pražského magistrátu a obce Neumětely. „V těchto případech nebyla ještě uzavřena s vybraným uchazečem smlouva a zadávací řízení mohlo být rušeno,“ uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Většina rozhodnutí není dosud pravomocná a může být proti nim podán rozklad. Udělaly to již obce Cítov a Svijany. Naopak Neumětely na Berounsku se proti verdiktu úřadu neodvolaly.

„Byla to jediná losovačka, kterou jsme použili, zákon to v té době nezakazoval. Navíc se v našem případě neprokázalo, že by to bylo zmanipulované nebo ovlivněné losování,“ reagoval svijanský starosta Petr Lelek. Obec losování použila při výběru dodavatele kanalizace. Kvalifikační předpoklady splnilo 23 přihlášených firem, z nich počítač vybral za přítomnosti notáře pět, které na základě projektové dokumentace zpracovaly nabídku. „Z nich jsme pak vybrali tu nejlevnější - Imstav s cenou 15 milionů korun,“ dodal starosta. Obec se podle něj ničeho nedopustila, a proto se proti rozhodnutí brání.

Úřad se případy začal zabývat na základě podnětu od policie, která upozorňovala na možnou manipulaci při omezování počtu zájemců o zakázku prostřednictvím elektronického losování. Ve všech případech byly na provedení losování najaty společnosti Kleris CZ a. s. nebo Inženýrské služby Hradec Králové, s. r. o. K losování byl použit notebook s losovacím programem, jenž běžel v prostředí Uniface.

Šéf ÚOHS Petr Rafaj:

„Ze znaleckého posudku jasně vyplynulo, že losovací zařízení bylo cíleně vytvořeno pro manipulaci a ovlivňování výsledků losování tak, aby nedocházelo k náhodnému výběru.“

Podle odborného posudku pořízeného policií losovací zařízení nebylo zabezpečené proti zmanipulování výsledků losování. Rafaj ho naopak považuje za cíleně vytvořené způsobem, který ovlivňování výsledků umožňuje. „Organizátoři losování mohli pomocí předem nastaveného souboru s identifikačními čísly jednotlivých subjektů nastavit, kteří uchazeči budou systémem vylosováni,“ uvedl Rafaj.

Notebook byl podle něj upravený tak, že umožňoval provedení nezmanipulovaného demonstračního losování, které mělo uchazečům prokázat regulérnost celého procesu. Po provedení losování se také automaticky vymazal přednastavený soubor, na jehož základě byly zobrazeny výsledky.

Vydáno pod