Antimonopolní úřad musí znovu posoudit nákup akcií Libereckým krajem, rozhodl soud

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se musí znovu zabývat nákupem akcií dopravců, který chtěl uskutečnit Liberecký kraj. Antimonopolnímu úřadu to nařídil Krajský soud v Brně. ÚOHS v roce 2017 rozhodl, že akcie nesmí kraj koupit přímo, ale musí vyhlásit veřejnou zakázku. Soud nyní rozhodnutí zrušil a vrátil věc úřadu k novému projednání. Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na úřední desce soudu. Liberecký kraj rozhodnutí soudu vítá.

„Odůvodnění zatím nemám k dispozici, a tak se to těžko komentuje. Myslím ale, že rozhodnutí soudu potvrzuje to, co jsme od začátku říkali. Že kraj má právo rozhodnout, jakým způsobem bude organizovat veřejnou dopravu,“ reaguje na rozhodnutí soudu hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Pokud se podle něj ukáže, že Liberecký kraj může akcie nakoupit běžným způsobem bez výběrového řízení, zjednoduší to přímé odkoupení akcií ČSAD Česká Lípa, o němž v současné době jedná.

Komplikované zajištění veřejné dopravy

Liberecký kraj mimo zadávací řízení připravoval nákup akcií ČSAD Liberec, ČSAD Česká Lípa a společnosti BusLine, aby tak vyřešil potíže se zajištěním veřejné dopravy v kraji. Jako nejjednodušší a nejlevnější variantu pro vytvoření vlastního dopravce doporučili odborníci nákup akcií existující firmy.

Nejdál se dostala jednání s ČSAD Liberec. Kraj chtěl za 14,353 milionu korun odkoupit 86 procent akcií od majoritního vlastníka. Dalších 20 milionů se chystal do firmy investovat, protože dopravce byl na pokraji insolvence.

Dohodu schválili krajští radní i valná hromada dopravce, nakonec ale na koupi nedošlo. Záměr napadla u ÚOHS konkurenční společnost BusLine kvůli údajnému obcházení zákona o veřejných zakázkách. Úřad nejprve pochybení neshledal, pak jí dal ale za pravdu.

Situaci nakonec Liberecký kraj vyřešil tak, že založil novou společnost s názvem Autobusy LK a jejím prostřednictvím loni akcie ČSAD Liberec odkoupil. Nákup akcií ČSAD Česká Lípa by podle Půty kraj rád udělal přímo. „Bez složitých majetkových konstrukcí,“ poznamenal liberecký hejtman.

Rozhodnutí Krajského soudu v Brně je možné napadnout kasační stížností u Nejvyššího správního soudu v Brně.