Ani sníh nedoplnil podzemní vody. Na třetině území Česka stále trvá silné sucho

Na třetině území České republiky jsou podzemní vody před začátkem jara ve stavu silného nebo mimořádného sucha, část obcí proto musí být zásobována vodou z cisteren. Ve čtvrtek to uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ani letošní zima bohatá na sníh podle něj problémy se suchem neřeší, přestože celorepublikově je na tom Česko lépe než před rokem.

Špatná situace je podle Brabce například na střední Moravě nebo v Polabí, kde je půda nasycena jen malým množstvím vody. Stav komplikuje především skutečnost, že se Česko se suchem potýká nepřetržitě pět let. V řadě obcí tak vyschly studny, které v minulosti měly vodu i v dobách největšího sucha.

„Situace, kdy na některých horách máme až tři metry sněhu, vytváří ve společnosti šálivou představu, že problém se suchem je vyřešen. Bohužel ale tomu tak není,“ řekl Brabec.

Ke čtvrtku obsahuje sníh v Česku přibližně 2,1 miliardy metrů krychlových vody. „Kolik ale máme vody ve sněhu, není příliš podstatné,“ dodal a připomněl rok 1947, kdy na českém území panovalo mimořádně suché počasí. „Tehdy přitom zima byla také velmi bohatá na sníh.“

Česko by se podle ministra mělo naučit lépe hospodařit s vodou, protože v tom má velké rezervy. Podle statistik v tuzemsku naprší až 60 miliard metrů krychlových vody ročně, přičemž pro pitnou vodu se využije sotva procento. Stát se podle Brabce začal na sucho připravovat pozdě.

„Prioritou je dnes udržet vodu v krajině – v zemědělské půdě i v lesní. Ta udrží nejvíc vody, je to nejrychlejší a z toho se rekrutují podzemní vody, které lze vyyužít jako pitnou vodu ze studen hlubokých dvacet, třicet metrů pro víc než milion lidí u nás. To je nejdůležitější, zároveň v tom máme největší rezervy,“ zdůraznil ministr. 

Brabec: Celorepublikově je situace lepší než před rokem, ale vyhráno rozhodně nemáme (zdroj: ČT24)

Ministr dodal, že se nyní sice plní přehrady nebo vodárenské nádrže, které loni měly problémy s naplněním, to však z hlediska množství vody v krajině v průběhu celého roku nemusí pomoci. Klíčový podle něj bude začátek vegetační sezony, tedy přibližně přelom března a dubna. 

Další účastník čtvrteční diskuse Institutu pro politiku a společnost biolog David Storch současné počasí charakterizoval jako období extrémů. Stát by podle něj měl při provádění opatření proti suchu počítat s možností, že se současné počasí může za několik let otočit do opačného extrému, kdy naopak bude vody přebytek a budou hrozit povodně.

Pro letošní rok jsou na projekty spojené s řešením sucha vyčleněny další dvě miliardy, v roce 2020 by měla být částka podobná.

Letos se odtěží rekordní množství stromů napadených kůrovcem

Letos bude pokračovat kůrovcová kalamita, k níž přispívá právě i dlouhotrvající sucho. Podle Storcha má nedostatek vody fatální dopad na biodiverzitu krajiny, což šíření kůrovce svědčí. Kůrovcová kalamita se tak může opakovat ještě v několika dalších letech.

Těžba napadeného dřeva se letos oproti loňsku nejspíš zvýší více než dvojnásobně. Loni se přitom v důsledku kůrovcové kalamity vytěžilo přes 18 milionů metrů krychlových dřeva. „Letos odhadujeme, že by se kůrovcová těžba mohla zvýšit na 30 až 50 milionů kubíků. To je šílené číslo, protože roční těžba byla v České republice kolem 18 až 19 milionů kubíků všeho dřeva,“ řekl Brabec.

Nejen sucho, ale i kůrovec trápí českou krajinu už několik let za sebou. Podle odborníků je situace nejhorší v historii českého lesnictví.