Alkohol či přeceňování sil. Vodní záchranáři před sezonou upozorňují na největší rizika

Nadměrné pití alkoholu, skoky do neznámé vody nebo přeceňování sil při náhlých změnách počasí. Taková jsou podle prezidenta Vodní záchranné služby ČČK Davida Smejkala hlavní rizika pohybu u vody. Vodní záchranné službě loni výrazně přibylo zásahů, celkem vyjeli 1309krát, přitom předloni měli za celou sezonu 836 výjezdů. Dvanácti lidem už nemohli minulý rok vodní záchranáři pomoci, v roce 2023 evidovali dvě úmrtí.

„Každý rok se přibližně 180 až 200 lidí v Česku nevrátí od vody. Máme výrazně vyšší počty utonulých na sto tisíc obyvatel než celá západní Evropa. Máme cíl tato čísla snížit,“ říká prezident Vodní záchranné služby Českého červeného kříže (VZS ČČK) David Smejkal.

Podle vodních záchranářů je alarmující počet lidí, kteří u vody ve velké míře pijí alkohol. „Česko má velmi negativní statistiku, kdy alkohol je přítomen ve 38 procentech utonutí (průměr Evropské unie je dvacet procent),“ upozorňuje Smejkal.

Dalším velkým rizikem jsou podle něj skoky do vody. „Každý rok patnáct až dvacet zejména mladých lidí skončí s vážným poraněním páteře na vozíku. Skoky jsou extrémně nebezpečné, rizikové a zbytečné,“ říká prezident vodních záchranářů a přidává varování před velmi náhlými změnami počasí a silnými přívalovými dešti. „Pokud vás zastihnou na vodě, můžete se dostat do velkých problémů a neváhal bych volat tísňovou linku o pomoc. Češi rádi přeceňují své síly a schopnosti, které rovněž končí vyčerpáním a utonutím,“ varuje Smejkal.

Intenzivní příprava na sezonu

Nyní dokončuje Vodní záchranná služba přípravu na sezonu. Chystá techniku a vybavení, uzavírá kurzy a školení posádek. „Přes zimu probíhá plavecký výcvik a záchranné techniky z vody na bazénech, kurzy na první pomoc, AED, základy lanových technik. V jarních měsících jsou kurzy na ovládání plavidel. Už probíhají kurzy na vodě a na divoké vodě,“ popisuje Smejkal.

Nejdříve začnou vodní záchranáři na Slapech, další přehrady budou následovat. „Slapy letos spustíme již od 1. června a ostatní přehrady budou nabíhat nejpozději k 1. červenci, kdy už na naprosté většině fungujeme v režimu 24 hodin nonstop,“ uvádí prezident VZS ČČK.

Kampaň za bezpečí dětí u vody

Spolu s Českou televizí chystá VZS ČČK spot zaměřený na bezpečí dětí. „Bude se týkat bezpečnosti dětí u vody. Ty jsou nejvíce zranitelné a je potřeba jim věnovat u vody maximální péči a dozor,“ upozorňuje Smejkal.

„ČT udělila i v loňském roce Speciální cenu České televize, která je udělovaná v rámci Cen fóra dárců. Tentokrát zvítězil spot Vodní záchranné služby ČČK. Jeho cílem je ukázat, vyzvat a také edukovat veřejnost k tomu, jak se mají bezpečně chovat u vody při vodních radovánkách,“ potvrdila vedoucí komunikace a korporátního partnerství České televize Jana Mrákotová.

Vodní záchranáři poskytují rozšířenou první pomoc a technickou pomoc na vodě a v její blízkosti. Působí na osmnácti stanovištích v Česku u sedmnácti přehrad, na Lipně mají stanoviště dvě. Vodní záchranná služba je dobrovolná a za výkon služby nemají záchranáři odměnu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Absolutní tuzemský teplotní rekord padl druhý den v řadě. Podívejte se na mapu

Stanice v Doksanech na Litoměřicku opět naměřila nové absolutní teplotní maximum pro Česko. V neděli vzrostlo na 41,9 stupně, proti sobotě je tak rekord o stupeň vyšší. Současně to bylo poprvé v historii, co Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal ve své oficiální síti stanic jedenačtyřicetistupňovou teplotu. Tu v neděli naměřila i Tuhaň na Mělnicku, uvedli na facebooku meteorologové. Připomněli, že je třeba ještě počkat na ověření nového absolutního rekordu.
09:38Aktualizovánopřed 7 mminutami

Stát není na vlny veder připraven, míní Svárovská. Červený kritiku odmítl

Současné vlny veder s teplotními rekordy dle poslankyně Gabriely Svárovské (Zelení, za Piráty) ukazují, že stát nemá dostatečně připravenou krizovou komunikaci ani praktická opatření. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) v Nedělní debatě ČT oponoval, že resorty veřejnost informují a vláda připravuje i konkrétní kroky. Podle exministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) ale web ani sociální sítě nenahradí komunikační kampaň. Místopředseda SPD Radim Fiala zdůraznil potřebu praktických adaptačních opatření. Hosté pořadu, který moderovala Tereza Kručinská, se přeli také o personální změny na resortu životního prostředí.
před 4 hhodinami

Macinka: Delegaci na summit NATO povede premiér, ÚS nezrušil usnesení vlády

Vedoucím delegace na summitu NATO v turecké Ankaře bude premiér Andrej Babiš (ANO), zúčastní se obou částí akce, uvedl v neděli na CNN Prima News ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Zdůvodnil to tím, že Ústavní soud, který uložil vládě prezidenta Petra Pavla na akci akreditovat, v předběžném opatření nezrušil platné pondělní usnesení vlády o složení delegace. Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) věří, že je na každé členské zemi, aby si rozhodla, koho do delegace zařadí. Ostatní státy tak podle něj tuzemskou delegaci komentovat nebudou, řekl v Nedělní debatě ČT moderované Terezou Kručinskou.
12:47Aktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů z ekonomiky probrali zvýšení úrokové sazby či ČEZ

Bankovní rada České národní banky (ČNB) v minulém týdnu poprvé po čtyřech letech zvýšila základní úrokovou sazbu. O rozhodování v době nejisté domácí i globální politiky hovořila v Událostech, komentářích viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová. Pořad se věnoval také výzvě ekonomů premiéru Andreji Babišovi (ANO), aby přehodnotil plánované zestátnění části skupiny ČEZ. Debata se týkala i návratu hotovosti do běžného užívání, za čímž stojí i obavy z kyberútoků. Pozvání do pořadu přijal Filip Philippe Aghion – ekonom a nositel Nobelovy ceny za ekonomii. Diskuzí provázely Nina Ortová a Kristina Nováková.
před 6 hhodinami

Schillerová nesouhlasí s výstupy Motoristů ve Strážnici, výměnu ministrů odmítla

Vicepremiérka Alena Schillerová (ANO) nesouhlasí s tím, jak vystupovali v pátek a v sobotu koaliční Motoristé na folklorním festivalu ve Strážnici. Lidé tam podle ní chodí za zážitky, ne poslouchat politiky. Omezit dotace pro festival, jak po vypískání ministrů Oty Klempíře a Petra Macinky navrhl na sociálních sítích další z ministrů Motoristů Boris Štastný, odmítla stejně jako Macinka. Uvedli to v debatě televize CNN Prima News. Podle předsedy opozičních Pirátů Zdeňka Hřiba je Klempíř extrémně neoblíbený a vláda by měla uvažovat o jeho náhradě. Podle Schillerové žádná výměna ministrů na pořadu dne není.
před 7 hhodinami

Plavčíci či animátoři. Studenti čekají od brigád v cizině i zážitek

Španělsko, Řecko a později i za oceán. Studenti jsou při volbě brigády v zahraničí mnohem vybíravější než dříve. Spíše než na výdělek hledí na zkušenosti, jazyky, ale i zážitky a konkrétní destinace. České televizi to potvrdily oslovené organizace, které se brigádami zabývají. Do ciziny už také studenti jezdí výrazně méně než před dvaceti lety. Naopak roste počet zájemců, kteří nechtějí dělat jen pomocné práce, ale hledají uplatnění přímo ve svém oboru.
před 11 hhodinami

VideoNový návrh řeší, jak platit asistenty pedagogů

Asistenty pedagoga by mohl stát platit podle počtu žáku ve třídách a jejich potřeb, ne výhradně podle doporučené podpory pro konkrétní dítě. Návrh je v připomínkovém řízení, změna by mohla platit od září 2027. Jen v základních školách asistenti pomáhají víc než 150 tisícům dětí. Ročně to stojí 7,5 miliardy korun. S novinkou by už podpůrných pozic přibývat nemělo. Loni přepočteno na plné úvazky pracovalo na školách 17 tisíc asistentů pedagogů. Podle ministra školství změnami jejich stavy neubydou. Už od září bude muset být alespoň jeden asistent pedagoga kvůli redukci odkladů také v každé první třídě.
před 11 hhodinami

Armáda pořizuje tisíce dronů. Vojáci se je budou učit ovládat v Písku

Česká armáda chce do roku 2028 pořídit zhruba tři tisíce dronů za 1,9 miliardy korun, uvedl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Resort obrany zároveň připravuje novou koncepci využití těchto strojů. Výcvik armádních operátorů se má nově odehrávat i v Písku, kde tuzemský výrobce Primoco UAV otevřel první certifikované výcvikové středisko NATO pro vojenské drony na světě.
před 13 hhodinami
Načítání...