Perseverance na Marsu nafilmovala raráška a nahrála skřípavé zvuky vlastního pohybu

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil zvuk, který vydává robotický průzkumník Perseverance při jízdě po povrchu Marsu. Je to skřípání, rachocení a bouchání, které by na pozemské standardy bylo znepokojující. Více než šestnáctiminutový zvukový záznam publikovala na svém webu Laboratoř tryskového pohonu (JPL) NASA v Pasadeně, odkud se mise Perseverance řídí.

„Kdybych slyšel tyto zvuky během řízení svého auta, zastavil bych a zavolal odtah,“ okomentoval záznam Dave Gruel z JPL. „Pokud však na minutu zvážíte, co slyšíte a kde to bylo nahráno, dává to perfektní smysl,“ dodal.

Rover Perseverance přistál na Marsu 18. února v kráteru Jezero. Ze samotného přistávání není k dispozici žádný zvukový záznam, NASA však už dříve uveřejnil krátkou audionahrávku, kterou Perseverance pořídil po přistání. Je na ní slyšet vysoký zvuk, který vydávají přístroje na roveru, v pozadí jsou patrné závany větru na povrchu planety. Vesmírná agentura už také dříve ukázala videozáznam z přistání robotické sondy.

Rarášek na Marsu

Úkolem vozítka je pátrat po stopách mikrobiálního života v dávné minulosti, ale také plnit úkoly spojené s přípravou budoucích výprav lidí na Mars. Ten zatím nenašla, ale v minulých dnech oznámila pozorování jiného pozoruhodného jevu. 

Perseverance se totiž podařilo pořídit snímek raráška – neboli písečného víru. Na Marsu vzniká stejně jako na Zemi, tedy cirkulací vzduchu na teplém či suchém povrchu a studeného vzduchu z oblačnosti. 

Tyto víry se podařilo zaznamenat už předchozím misím na Marsu, ale nikdy ne tak brzy po přistání. Pro roboty nejsou nebezpečné; ve skutečnosti mohou být dokonce prospěšné. Ukázalo se to u sondy InSight, které takový rarášek očistil solární panely pokryté marsovským prachem. Takhle natočila raráška sonda Curiosity: