Hlavní cenu Technologické agentury získalo vzdálené titulkování živých pořadů

Technologii vzdáleného titulkování živých televizních pořadů, která letos získala Cenu Technologické agentury (TA ČR) v kategorii Společnost, udělila veřejnost svým hlasováním také hlavní cenu Český nápad. Z pěti projektů, jež zvítězily v jednotlivých kategoriích, tak lidé za nejužitečnější považují právě ten, za nímž stojí tým vědců z katedry kybernetiky a výzkumného centra NTIS Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni.

Titulkování živých televizních pořadů
Zdroj: TA ČR

„Velmi si vážíme toho, že jsme dostali podporu Technologické agentury a že jsme mohli pomoci velké skupině diváků České televize se sluchovým handicapem, aby mohli sledovat živé pořady,“ uvedl během slavnostního vyhlašování výsledků ve čtvrtek 5. listopadu vedoucí oceněného projektu Josef Psutka z katedry kybernetiky a výzkumného centra NTIS Fakulty aplikovaných věd ZČU.

Stínový řečník Pavel Petrle při titulkování Studia_ČT24
Zdroj: TA ČR

Projekt Eliminace jazykových bariér handicapovaných diváků České televize II., který si vysloužil jak Cenu TA ČR v kategorii Společnost, tak hlavní cenu Český nápad, řešili kybernetici FAV ve spolupráci s firmou SpeechTech v letech 2011 až 2016. Řešení přináší užitek desetitisícům diváků se sluchovým handicapem, kteří tak mají možnost získávat plnohodnotné informace z televizního vysílání.

Technologie funguje tak, že originální zvuk živého pořadu v reálném čase přemlouvá takzvaný stínový řečník a systém jeho slova automaticky převádí do textu, který se zobrazí v televizi ve formě titulků. V současnosti technologii využívá firma SpeechTech ve spolupráci s řešiteli projektu ze ZČU při zajištění stálé služby pro Českou televizi.

 

Galavečer cen TAČR probíhal v Národním muzeu, vítězové přebírali ceny v digitální realitě
Zdroj: TA ČR

Technologii vzdáleného titulkování živých televizních pořadů a její využívání přibližuje krátký spot, který natočil štáb TA ČR přímo na FAV ZČU.