Nefritový králík na Měsíci procitl z hibernace. A posílá první panoramatické fotky

Čínské robotické vozítko Nefritový králík 2 na odvrácené straně Měsíce procitlo z preventivní hibernace a obnovilo činnost. Informaci o tom přinesl oficiální účet vozítka na sociální síti Weibo.

Snímek z odvrácené strany Měsíce
Zdroj: clep.org.cn

Tento pohyblivý robot přistál na Měsíci minulý čtvrtek a ještě týž den vyjel na lunární povrch ze sondy, která ho tam dopravila.

Panoramatický snímek z odvrácené strany Měsíce
Zdroj: clep.org.cn

„Odpolední siesta skončila, probudil jsem se a začal se pohybovat,“ citovala agentura AFP text zveřejněný v pátek na účtu vozítka. Podle sdělení Čínského národního vesmírného úřadu CNSA se aparát uvedl do klidového stavu, aby se chránil před mrazivým chladem panujícím na odvrácené straně souputníka Země.

Robotické vozítko o hmotnosti 140 kilogramů a sonda Čchang-e 4, která ho na Měsíc dopravila, jsou vybaveny několika přístroji, podle AFP zejména německými a švédskými. K cílům mise patří mimo jiné zkoumání lunárních nerostných surovin a výzkum týkající se možnosti pěstování rajčat i jiných rostlin v uzavřeném prostředí v podmínkách nízké gravitace.

Panoramatický snímek z odvrácené strany Měsíce
Zdroj: clep.org.cn

Sonda s vozítkem přistála ve Von Karmánově kráteru, který se nachází v Aitkenově pánvi u jižního lunárního pólu. Podle předpokladu vědců pánev vznikla při dopadu velkého tělesa v rané době měsíčních dějin a výzkum její části by mohl přinést další informace týkající se vzniku a vývoje naší sluneční soustavy.