Muskův Falcon se úspěšně vrátil na základnu, odkud vynesl na oběžnou dráhu satelit

Soukromá americká vesmírná společnost SpaceX provedla v noci na pondělí úspěšně další řízené přistání prvního stupně rakety Falcon 9. Poprvé se operace uskutečnila na kalifornské letecké základně Vandenberg, odkud Falcon vynesl na oběžnou dráhu argentinský satelit se speciálním radarem pro pozorování povrchu Země při živelních pohromách.

První stupeň přistál na základně ležící asi 200 kilometrů severozápadně od Los Angeles. Návratový manévr byl s velkou přesností ukončen osm minut po startu rakety, první stupeň přistál podle serveru space.com 400 metrů od startovací rampy.

Poprvé SpaceX provedl podobnou operaci v dubnu 2016, kdy první stupeň přistál na autonomní plošině plovoucí na moři. SpaceX první letové stupně využívá k dalším startům, aby lety do kosmu zlevnila. Poprvé otestovala společnost opakované použití loni v březnu.

SpaceX provedla podobných manévrů už víc než pětadvacet, první stupně přistávaly buď na Mysu Canaveral nebo na plovoucích platformách v Atlantiku či Pacifiku. Řízené přistání na kalifornské pevnině se uskutečnilo poprvé. Použitý první stupeň už letos v červenci jeden kosmický start absolvoval.

Řízená přistání prvního stupně může SpaceX používat jen u kratších misí s poměrně malou hmotností nákladu. Při delších letech nebo startech s větší zátěží spotřebuje Falcon větší množství paliva a na návratový manévr už nezbývá.