Musk nadával britskému záchranáři z thajské jeskyně do pedofilů. Akcie Tesly se propadly o miliardy

Heroický zápas o záchranu dvanácti thajských chlapců a jejich trenéra uvězněných v jeskyni má nečekanou a neslavnou dohru. Slovně se střetli jeden za záchranářů, britský speleolog  Vern Unsworth a šéf automobilky Tesla Elon Musk, který nabízel k vysvobození svoji miniponorku. Střet vedl k přechodnému pondělnímu propadu akcií Tesly a může skončit u soudu.

Spor začal minulý týden, když záchranáři odmítli plán šéfa Tesly využít k vysvobození z jeskyně miniponorku navrženou jeho firmou SpaceX. 

„Může si svou ponorku strčit tam, kde to bolí,“ řekl podle serveru CNN Unsworth na Muskovu adresu. „Nemělo to absolutně šanci za úspěch. Neměl vůbec ponětí o tom, jak to v těch jeskynních průchodech vypadalo,“ dodal s tím, že šlo jen o marketingový tah.

Miniponorka Elona Muska
Zdroj: Elon Musk/ Twitter

Musk pak v následném nedělním příspěvku na Twitteru označil Unswortha za pedofila. Napsal: Natočíme video, jak miniponorka pluje až do jeskyně číslo pět, žádný problém. Promiň, pedofilní chlápku, řekl sis o to. 

Později svůj příspěvek smazal.

Muskův kontroverzní tweet
Zdroj: ČT24

V pondělí pak cena akcií Tesly klesla o více než 3,5 procenta. Tržní cena automobilky se tak podle agentury Reuters snížila o téměř dvě miliardy dolarů (44 miliard korun).

Unsworth nyní podle médií zvažuje, zda se obrátí na soud. Zástupci automobilky zatím nereagovali na otázky novinářů, stejně jako samotný Musk. 

Britský speleolog byl k záchranné operaci povolán pro svoje znalosti jeskynního komplexu a výrazně přispěl ke zdárnému završení náročné akce.

Musk pro svoje obvinění nepředložil žádné důkazy. Policista z thajského okresu, kde Unsworth žije sedm let, uvedl pro Reuters, že na Brita žádné stížnosti nebyly.

Kriticky se k Muskově nabídce vyslovil také šéf krizové skupiny Narongsak Osottanakón. Podle něj ponorka nebyla vhodná pro daný úkol. Musk následně na Twitteru kritizoval Narongsaka, že není v dané záležitosti expertem.  

Řada analytiků a investorů sdělila agentuře Reuters, že tato kauza posiluje jejich obavy, že Muskova veřejná prohlášení odvádějí jeho pozornost od hlavního úkolu Tesly, kterým je výroba elektromobilů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 22 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
včera v 20:23

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
včera v 11:34

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
včera v 07:10

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
27. 4. 2025

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
27. 4. 2025
Načítání...