
Události ČT: Hlavní momenty příběhu skupiny, která uvízla v thajské jeskyni
Skupina tvořená trenérem, jedenácti fotbalisty ve věku mezi 11 a 16 lety a kamarádem jednoho z nich zamířila v sobotu 23. června do jeskyně Tcham Luang Nang Non na severu Thajska nedaleko hranic s Myanmarem.
Výprava byla pokládána za způsob, jak se měl zástupce trenéra naučit sám zvládnout mladé fotbalisty, zároveň šlo o klíčovou součást tréninku hochů, kteří spolu tráví až dvacet hodin týdně. Chlapci se měli podepsat ve vzdálenosti dvou a půl kilometru v hloubi jeskyně na stěnu na důkaz toho, že v ní byli.
Skupina při tom nedbala velkého varovného nápisu před jeskyní, že se během monzunů může velmi rychle zaplavit. Spustil se prudký liják, který zaplnil tunely vodou, a třináctce Thajců tak odřízl cestu ven. Neměli jinou možnost, než před stoupající hladinou vody postupovat kupředu po vyvýšených okrajích jeskyně. Nakonec se ukryli v síni asi čtyři kilometry od vchodu, kde je však voda zároveň uvěznila.
Pátrání po skupině odstartovala matka jednoho z chlapců, když se její syn nevrátil z tréninku. Jedinou stopou byly věci zanechané před vchodem do jeskyně.
V prvních dnech pátrání se thajští záchranáři dostali do druhé komory od ústí jeskyně. V tomto prostoru nalezli boty a vaky ponechané na zemi. Snahy o záchranu od začátku komplikoval terén i voda smísená s pískem a bahnem. Kvůli dešti a stoupající vodě museli záchranné operace v dalších dnech i pozastavovat.
Kromě příslušníků thajského námořnictva se do celé akce zapojili i čtyři zkušení britští jeskynní potápěči, několik expertů americké armády a záchranáři z Číny, Austrálie, Myanmaru nebo Laosu.
Až po devíti dnech pátracích akcí přišla dobrá zpráva – všech třináct pohřešovaných nalezli britští potápěči naživu na vyvýšenině v hloubi jeskyně ve skalní dutině.
Vzápětí ale vyvstala otázka, jak dostat z jeskyně chlapce, kteří neumějí plavat. Voda se tam totiž držela navzdory odčerpávání. Zatímco thajské úřady zvažovaly variantu naučit chlapce používat potápěčskou výbavu a dostat je ven co nejdříve, mezinárodní jeskynní záchranáři se shodovali, že taková akce by byla velmi nebezpečná. I zkušeným potápěčům trvalo zdolání náročného úseku tři hodiny.
Časovou tíseň způsobovala předpověď počasí, která hlásila na následující víkend prudký monzunový déšť. Zároveň se objevily zprávy, že koncentrace kyslíku ve vzduchu v komoře, kde se chlapci nacházejí, klesla z 21 na 15 procent.
Záchranáři zkoušeli hledat alternativní únikové cesty a vrtali do skály v oblasti jeskyně. Nakonec ale byla zvolena varianta úniku skrz zaplavené prostory.

Psycholog Štěpán Vymětal k záchraně chlapců z jeskyně
Tři dny evakuace
Plán postupoval dobře. Hned první den operace se podařilo evakuovat čtyři mladé fotbalisty. V pondělí záchranáři vyprostili další čtveřici a konečně v úterý potápěči vysvobodili i posledních pět uvězněných lidí včetně trenéra.
Bez obětí ale celá událost nebyla. Minulý pátek v jeskyni zemřel jeden z potápěčů – bývalý člen thajského námořnictva, který se na akci podílel jako dobrovolník. Do jeskyně přepravil kanystry s kyslíkem. Na zpáteční cestě ale ztratil pod vodou vědomí a zdravotníkům se ho už nepodařilo oživit.