Mladý trenér byl roky mnichem. V hororovém prostředí udržoval chlapce při smyslech meditací

Rozporuplné reakce směřují na adresu thajského fotbalového trenéra, kterého záchranáři spolu s dvanácti chlapci vyprostili ze zatopené jeskyně. Pětadvacetiletý muž, který pochází z Myanmaru, údajně přišel v dětství o rodiče a celou dekádu byl mnichem. Někteří ho teď chválí, že udržel tým v tmavé jeskyni díky meditaci v klidu. Jiní ho ale kritizují, že expedicí v době monzunů příliš riskoval.

Video Události
video

Události ČT: Pětadvacetiletý fotbalový trenér sehrál v thajském příběhu se šťastným koncem zásadní roli

Mladý trenér Ekkapol „Ek“ Čantchavong žije v současné době v Thajsku nedaleko hranice s Myanmarem. Z rodiny mu zůstala jen babička, kterou jezdí do Myanmaru navštěvovat.

Po příchodu do Thajska se nejprve stal na deset let buddhistickým mnichem, než se rozhodl ucházet se o práci fotbalového trenéra kvůli nemoci své babičky. Denně ale prý dál navštěvuje buddhistický chrám. Když britští potápěči skupinu v jeskyni konečně objevili, tým údajně meditoval.

Tma chlapce nerozhodila 

„Podívejte se, jak klidně sedí a čekají. Nikdo neplakal nebo tak. Je to fascinující,“ řekla agentuře AP matka jednoho z chlapců. „Dokázal meditovat hodinu,“ uvedla trenérova teta. „Určitě mu to pomohlo a pravděpodobně to pomáhá chlapcům zůstat v klidu,“ dodala.

I poté, co se skupině vysvítily baterky a obklopila je tma a netopýři, se prý nezačali bát. „Není možné natočit hororový film, který by se tomu vyrovnal,“ řekl koordinátor Národní jeskyňářské záchranné mise Anmar Mirza, který se na záchranných akcích v jeskyních podílí už třicet let.

Buddhistická meditace existuje více než 2600 let. Buddha ji vyučoval ve snaze, aby si meditující vyčistili mysl a došli klidu duše – a následně se tak osvobodili od utrpení.

Vzkazy adresované thajskému fotbalovému týmu
Zdroj: ČTK, AP

Trenér odmítal jídlo, rozdělil ho mezi chlapce

Když záchranáři 2. července skupinu třinácti sportovců našli na vyvýšeném místě asi čtyři kilometry od ústí jeskyně, poslal trenér rodičům svých svěřenců dopis, v němž se za nerozumnou výpravu do jeskynního komplexu omluvil. Několik rodičů mu prý již odpovědělo, že mu to nebudou vyčítat.

„Slibuji, že se o děti co nejlépe postarám,“ uvedl v dopise. Podle médií byl trenér ze skupiny nejslabší, když ji záchranáři našli, protože odmítal jídlo, které si tým s sebou do jeskyně přinesl, a místo toho jej rozděloval chlapcům.