Vědci našli 12 neznámých měsíců Jupitera. Některé z nich mohou brzy zaniknout

V učebnicích je uvedeno, že největší planeta sluneční soustavy, Jupiter, má 67 měsíců. Od poloviny července to už ale není pravda – astronomové totiž objevili dalších 12 přirozených satelitů tohoto tělesa.

Američtí vědci objevili dalších dvanáct měsíců Jupitera, známo jich tak už je 79. Jeden z nově nalezených objektů má průměr menší než kilometr, a je tak patrně nejmenším měsícem této největší planety sluneční soustavy. 

Ani ostatní měsíce ovšem nejsou žádní obři, kteří by byli velikostí srovnatelní s dříve známými satelity Jupitera. Kolem žádné jiné planety sluneční soustavy neobíhá tolik přirozených souputníků, jako kolem té páté v pořadí od Slunce, zdůraznil tým amerických astronomů.

Scott Sheppard z Carnegieho vědeckého ústavu označil nejmenší měsíc za „podivnou kouli“. Neobvyklá je také její oběžná dráha, která je „odlišná od všech ostatních známých Jupiterových měsíců“. Vědcům se je nepodařilo najít už dříve kvůli jejich miniaturním rozměrům a „nelogickým drahám“.

Nejmenší měsíc oběhne kolem své planety ve směru její rotace jednou za rok a půl. Jeho nakloněná oběžná dráha protíná orbity roje dalších měsíců, které se pohybují proti rotaci Jupitera. „To je nestabilní situace,“ podotkl Sheppard. „Čelní kolize mohou měsíce rychle rozbít a obrátit je v prach,“ dodal expert. Vědci zatím netuší, kdy by tato kolize mohla nastat – je ale velmi pravděpodobná.

Měsíce zatím nedostaly jména, s výjimkou toho nejmenšího, jemuž vědci říkají Valetudo.