V Keni uhynulo sedm kriticky ohrožených nosorožců. Pravděpodobně kvůli lidské nedbalosti

Sedm kriticky ohrožených nosorožců dvourohých uhynulo v Keni týden poté, co byli přemístěni do národního parku Tsavo na jihu země. Celkem jich na konci června transportovali 14, příčinou uhynutí sedmi z nich bylo podle některých médií lidské selhání. 

Informovala o tom agentura AP s odvoláním na Keňskou agenturu na ochranu divoké zvěře (KWS).

/*json*/{"map":{"lat":-2.169417316838298,"lng":38.40521366750649,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Jako důvod jejich uhynutí AP uvedla nedbalost a odvolala se při tom na anonymní zdroj z KWS. Ostatní agentury i média píší, že zatím není jasné, proč zvířata uhynula.

Náročný transport a pak katastrofa

Sedm uhynulých zvířat patřilo do skupiny 14 nosorožců, kteří měli v národním parku Tsavo přispět ke zvýšení populace tohoto ohroženého druhu. Přesun zvířat provedly ve spolupráci KWS a Světový fond na ochranu přírody (WWF).

Ochránkyně přírody Paula Kahumbuová z nevládní organizace WildlifeDirect uvedla, že ztráta nosorožců je „naprostá katastrofa“.

V Keni podle Kahumbuové žije 80 procent světové populace nosorožců dvourohých. „Tato ztráta je vyšší než počet nosorožců, kteří byli v letošním roce v Keni upytlačení,“ uvedla Cathy Deanová z neziskové organizace Save the Rhino.