Raketa SpaceX po dvou měsících úspěšně odstartovala do vesmíru. V této podobě naposledy

Společnost SpaceX, která patří americkému miliardáři Elonu Muskovi, si může připsat další úspěch:  Start rakety SpaceX, který se plánoval dva měsíce, proběhl úspěšně. Nyní použitou raketu už ale firma nevyužije, protože přechází na novější a výkonnější model.

Z mysu Canaveral na Floridě odstartovala raketa společnosti SpaceX s nákladní lodí Dragon, která dopraví na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) nové zásoby, vědecké přístroje a další materiál. Raketa již byla využita před dvěma měsíci, kdy na oběžnou dráhu vynesla satelit amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Podívejte se na záznam startu, jak ho komentovali na českém webu Kosmonautix.cz:

Posádku na ISS potěší jak dodávka kávy s vysokým obsahem kofeinu, tak možná i prvního robota s umělou inteligencí naprogramovaného pro pobyt ve vesmíru. Podle agentury AP nákladní loď veze 2700 kilogramů materiálu. Vědeckým experimentům ve stavu beztíže se budou podrobovat geneticky identické myši.

Náklad v modulu, který je rovněž určen k opětovnému použití a tím k podstatnému snížení výdajů na dopravu do vesmíru, by měl na ISS dorazit v pondělí.

Nyní použitou raketu firma SpaceX už nevyužije, protože přechází na novější a výkonnější model.