Indie otestovala raketu Agni, která unese jadernou hlavici a doletí až do Pekingu

Indie ve čtvrtek provedla úspěšnou zkoušku své nejvyspělejší mezikontinentální rakety Agni-V, která může nést jaderné hlavice a má dolet 5000 kilometrů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na indické ministerstvo obrany.

Indie má arzenál, kterým je schopna zasáhnout celé území svého dlouhodobého rivala Pákistánu, v posledních letech se ale soustřeďuje také na tušenou čínskou hrozbu. Indie s Čínou v roce 1962 vedly válku a stále se přou o hraniční linie. Dillí Peking rovněž podezřívá, že se v posledních letech snaží zvýšit svůj vliv v Indickém oceánu.

Pákistán a Čína proti indickým zbrojním testům opakovaně protestují. Dillí nicméně ujišťuje, že ostatní země by raketu neměly vnímat jako hrozbu a celý program má pouze odstrašovací charakter.

Střelu, která je schopna zasáhnout i čínská města Peking a Šanghaj, testovala Indie poprvé v roce 2012. Při dnešním, celkově již pátém testu byla raketa vypálena z testovacího střediska na ostrově u břehů východoindického státu Urísa v Bengálském zálivu, napsal zpravodajský server CNN.

 

Indický politolog Vipin Narang uvedl, že cílem dnešní zkoušky nebylo ukázat nové schopnosti indického raketového programu. „Jedná se pouze o další krok při vývoji této rakety, než ji Indie zařadí do svého arzenálu,“ řekl.

Třístupňová raketa Agni-V využívá pevné palivo a dokáže nést jadernou hlavici o váze až 1,5 tuny. Je vysoká 17,5 metru, startovní hmotnost je 50 tun. Je schopná nést několik hlavic, ale i vynést satelit na oběžnou dráhu.

Indie dlouhodobě kombinuje vesmírný a vojenský výzkum, v obém dosahuje značného pokroku. Během letošního ledna si její vesmírný výzkum připsal i jiný úspěch – vynesla do kosmu už svou stou družici.

Nízkonákladový let do vesmíru

Raketa s 31 mikro a nanosatelity sedmi různých zemí včetně jubilejní sté družice druhé nejlidnatější země světa odstartovala 12. ledna z kosmodromu Šríharikóta severně od Čennaí. Indická vláda tak pokračuje v budování obrazu své země jako globálního poskytovatele nízkonákladových vesmírných služeb.

/*json*/{"map":{"lat":13.701863499804144,"lng":80.21075255000005,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Nosná 320tunová raketa Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV-C40) vzlétla ze základny na pobřeží Bengálského zálivu těsně před půl desátou místního času (4:00 SEČ). Více než polovina vynesených satelitů patří Spojeným státům, tři Indii a zbylé Kanadě, Finsku, Francii, Jižní Koreji a Británii.

Pro Indii je nejvýznamnější družice řady Cartosat-2, která je součástí systému na sledování indických hranic a vytváření snímků zemského povrchu s vysokým rozlišením. Dva vědci z indické vesmírné agentury ISRO řekli Reuters, že satelitní snímky budou využívány indickými bezpečnostními složkami k monitorování vojenských aktivit v sousedním Pákistánu, dále v Číně, Bangladéši, Nepálu a na Srí Lance. Úřady budou údajně jejich prostřednictvím také dohlížet na postup velkých stavebních projektů.

„Vyslání 100. satelitu ISRO je důkazem velkolepých úspěchů Indie a také světlé budoucnosti jejího vesmírného programu,“ uvedl na Twitteru indický premiér Naréndra Módí. Podle indických médií dodal, že „tento úspěch v novém roce přinese prospěch z rychle se rozvíjející vesmírné technologie země občanům, farmářům a rybářům“.

Módího vláda usiluje o rozvoj domácího vesmírného programu jakožto ukázky nízkonákladové technologie. Loni v únoru vynesla v rámci jediné mise na orbitu 104 různých satelitů, z nich 96 pro USA. ISRO momentálně hospodaří s rozpočtem kolem čtyř miliard dolarů (85 miliard korun) a doufá, že poslední úspěchy jí umožní získat ještě silnější pozici ve stamiliardovém vesmírném průmyslu.