TÉMA

Veřejný sektor

Neutracené peníze z ministerstev by mohly jít na zvýšení výdělků ve veřejném sektoru, navrhla vláda odborům
Vláda se chce dohodnout na využití peněz, které letos resorty neutratí. Odborům navrhla, že by se skrze tyto prostředky mohly navýšit výdělky ve veřejném sektoru. O případné výši částky, kterou by bylo možné rozdělit, bude jasno v lednu. V pátek o tom informoval ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Odbory se chystají v pondělí stávkovat, ministr proto zrušil svou účast na jednání ministrů práce a sociálních věcí zemí EU, do Bruselu tak v pondělí nepoletí. Chce se místo toho setkat se stávkujícími a odboráři.
24. 11. 2023|Matěj Lucovič
Tripartita projednala návrh rozpočtu, na růstu minimální mzdy se neshodla
Tripartita se neshodla na růstu minimální mzdy pro příští rok. Jednání budou pokračovat. O přidání by mělo být jasno v polovině listopadu. Na tiskové konferenci po tripartitním jednání to v pondělí večer řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. Odboráři a zaměstnavatelé mají dál výhrady také k návrhu rozpočtu. Podle náměstka ministra financí Marka Mory by vláda mohla ještě do připravovaného rozpočtového zákona některé požadavky sociálních partnerů částečně promítnout. Kabinet bude rozpočet schvalovat ve středu, poté ho pošle sněmovně.
25. 9. 2023Aktualizováno25. 9. 2023, 23:11|
Resort práce připravuje změny platových tabulek veřejného sektoru, řekl Jurečka
Ministerstvo práce připravuje změny platových tabulek, které stanovují výši výdělků ve veřejném sektoru, sdělil šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL). Nově nastavit by se měly do konce volebního období. Vyšší by mohly být pak třeba nástupní platy pro mladé. Odstranit se dle Jurečky mají tarify pod minimální mzdou.
23. 5. 2023|
Vláda části veřejné správy od září schválila růst platových tarifů o deset procent
Všem zaměstnancům veřejných služeb a státu, kteří letos v lednu nedostali přidáno, se od září zvednou platové tarify neboli základ výdělku o deset procent. Nařízení o navýšení schválila vláda. Do konce roku bude podle podkladů k nařízení potřeba z rozpočtu státu, samospráv a zdravotních pojišťoven 5,17 miliardy korun navíc. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) to schodek rozpočtu nezvýší, resorty mají peníze najít ve své pokladně. Odbory požadovaly přidání kvůli vysoké inflaci, hrozily protesty. Vláda také souhlasila se zvýšením příspěvku na mobilitu pro handicapované o 350 korun.
31. 8. 2022Aktualizováno31. 8. 2022, 20:09|
Stará vláda chce dát veřejným zaměstnancům 1400 korun měsíčně navíc, ta nastupující nesouhlasí
Vláda ve středu s největší pravděpodobností schválí zvýšení platů zaměstnanců veřejné sféry o 1400 korun měsíčně. Učitelé pak mají dostat přidáno tři a půl procenta. ČT to potvrdily ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Růst platů ve veřejné sféře se dotkne asi 652 tisíc lidí a má přijít rozpočet zhruba na 16 miliard.
9. 11. 2021|