Stanjura: Rozpočet počítá s růstem objemu platů přes sedm procent

5 minut
Události: Platy ve státní sféře
Zdroj: ČT24

Objem prostředků na platy ve veřejném sektoru se od 1. ledna zvýší. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ČT potvrdil, že rozpočet počítá s růstem přes sedm procent. Šéf odborů Josef Středula pak po jednání tripartity mluvil o osmi procentech. Odbory požadovaly původně růst tarifů už od září pro všechny zaměstnance, s vládou se ale nedohodly. Teď se bude řešit, kdo a kolik dostane.

S tím, že objem platů státních zaměstnanců vzroste příští rok v průměru o víc než sedm procent, počítá návrh rozpočtu, který před pár dny zveřejnilo ministerstvo financí. Vláda bude v září jednat o tom, kterým pracovníkům přidá výrazněji a kterým méně.

Jistých sedm procent navíc mají už v tuto chvíli učitelé. Kabinet jim musí podle zákona dorovnat příjmy na 130 procent průměrné mzdy z roku 2023.

„Celkový nárůst objemu platů rozepsaný do jednotlivých kapitol bude přes dvacet miliard. Je to něco přes sedm procent a je to víc, než kolik ukazuje makroekonomická prognóza, jak poroste objem platů a mezd v celé české ekonomice,“ sdělil před jednáním tripartity Stanjura.

Jurečka: Je potřeba zvýšení lépe zacílit

Středula po jednání sdělil, že objem prostředků na platy ve veřejném sektoru by se od ledna mohl zvýšit o osm procent, prý to Stanjura slíbil. V absolutních částkách by podle Středuly mohlo jít o růst o více než 24 miliard korun, avšak očištěných o třicet procent, které se podle něj státu navrátí v příjmech. Detaily ke konkrétnímu návrhu odbory ale zatím nemají a zda nabídku přijmou, bude záležet na dalším jednání.

17 minut
Události, komentáře: Rozpočet pod lupou
Zdroj: ČT24

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) věří, že se kabinet dohodne s odbory na lednovém růstu platů do 18. září. Víc než ostatním by je chtěl zvýšit lidem odměňovaným podle 1. stupnice, tedy například kuchařkám, školníkům, kulturním pracovníkům nebo úředníkům.

„Pořád si myslím, že máme opravdu umět zacílit na ty, kteří mají za poslední dva roky nejvyšší propad,“ míní Jurečka. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) také oznámil, že objem platů policistů či hasičů od ledna vzroste o pět procent. Chce odměňovat zejména pracovníky v terénu. Policejní odbory požadují zvýšení objemů platů o desetinu, a to už od října. Právě to sliboval Rakušan už letos v lednu na debatě s občany v Karviné.

Části státních zaměstnanců měly příjmy klesnout o pětinu

Podle předsedy SPD Tomia Okamury hodila současná vláda občany „přes palubu“. „Za Fialovy vlády má Česká republika nejvyšší propad reálných příjmů v rámci vyspělých zemí,“ uvedl.

Výhrady k návrhu státního rozpočtu na příští rok měly před jednáním tripartity i zástupci zaměstnavatelů. Nelíbí se jim například fakt, že platy ve veřejné sféře mají růst rychleji než mzdy v soukromých firmách. „Mně v prvé řadě vadí, že máme neefektivní stát a tento rozpočet to potvrzuje, protože nám narůstá další počet zaměstnanců státu,“ prohlásil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

Přímo z rozpočtu stát platí skoro půl milionu zaměstnanců, například v ozbrojených složkách, v nemocnicích nebo ve školách. Celkově ale veřejný sektor zaměstnává až 850 tisíc osob – když se zahrnou pracovníci na radnicích nebo krajských úřadech.

Materiál ministerstva práce před časem popsal, že části těchto lidí klesly během předchozích pěti let příjmy skoro o pětinu. K nejdotčenějším skupinám patří v posledních týdnech často skloňované kuchařky v jídelnách a školníci, jde ale taky o úředníky nebo o sféru kultury. Za propadem je hlavně vysoká inflace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 7 mminutami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 38 mminutami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 1 hhodinou

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 1 hhodinou

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 3 hhodinami

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...