Platy ve veřejném sektoru vzrostou o 1400 korun

Brífink premiéra Fialy po setkání s odbory (zdroj: ČT24)

Platy ve veřejném sektoru vzrostou příští rok o 1400 korun. Vláda se na tom ve čtvrtek dohodla s odbory, řekli premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Dohodu oba označili za dobrý kompromis. Odbory podle Středuly zruší stávkovou pohotovost, důvod pro ni pominul.

Dohoda se týká platových skupin jedna až čtyři. „Bude výraznější procentuální navýšení u těch, kteří jsou nejhůř placení. V té nejnižší kategorii půjde o navýšení o 11,5 procenta a pak to samozřejmě bude odstupňované,“ uvedl Fiala.

U skupiny pět, která se týká pracovníků ve školství, ještě bude vláda s odbory jednat o tom, jak přesně se mzdové prostředky rozdělí, upřesnil. „Já bych chtěl, abychom se příští týden dobrali nějakého postoje, který bychom také projednali ve vládě,“ podotkl později ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

Fiala zmínil, že čtvrteční jednání bylo věcné a korektní z obou stran. „Z obou stran jsem cítil, že máme zájem se dohodnout na dobrém řešení, které je přijatelné pro státní rozpočet,“ podotkl Fiala s tím, že navýšení tarifů nebude znamenat, že by někomu „sahali na osobní ohodnocení nebo tarifní složky mzdy“. „Současně jde o rozhodnutí, které bude znamenat reálné navýšení pro ty, kteří mají platy v nízkých kategoriích,“ dodal.

Středula: Je to férová dohoda

„Ani jedna ze stran neodchází s absolutním vítězstvím, ale odcházíme s férovou dohodou, která může obě strany těšit,“ řekl Středula. Uvítal, že pro nejhůř placené státní zaměstnance bude dohoda znamenat růst platů o 11,5 procenta. „Věřím, že kolegové ve vyšších (platových) kategoriích přijmou i to, že je částka pro všechny stejná. To znamená, že nikdo nebude z těch, že by nedostali nic,“ dodal odborový předák.

Podle Fialy by dohoda mohla pomoci ke snížení napětí ve společnosti. „Jsme i domluveni, že se budeme obě strany víc snažit pozitivně ukazovat práci lidí, kteří pracují pro stát, aby bylo vidět, že i oni mají pro společnost velký význam,“ řekl Fiala.

Středula v této souvislosti připomněl práci zaměstnanců Českého hydrometeorologického ústavu, kteří dokázali předpovědět zářijové záplavy. Díky jejich práci se podle Středuly podařilo zachránit lidské životy i snížit povodňové škody.

Středula také prohlásil, že odborové svazy zruší stávkovou pohotovost. Podle něj je to jen formální otázka, protože byla vyhlášena kvůli chybějící dohodě o růstu platů. A tu se nyní podařilo uzavřít. Ve stávkové pohotovosti bylo osm ze třinácti svazů veřejného sektoru, které zastřešuje ČMKOS.

Hlavní ekonom Delloitte a člen Národní ekonomické rady vlády David Marek podotkl, že bylo žádoucí dosáhnout kompromisu. „V některých částech veřejného sektoru je ale stále inflace vyšší než růst mezd, tedy dochází ke snižování průměrných reálných mezd. O to více je žádoucí, aby se ta situace napravila, protože není vhodné, aby někomu tři roky po sobě klesala životní úroveň.“

Ekonom David Marek o vzrůstu platů ve veřejném sektoru (zdroj: ČT24)

Stávka justičních pracovníků bude

Čtvrteční dohoda neměla vliv na vyhlášenou stávku justičních odborů, protože se týká pracovníků, jejichž odborové svazy jsou zastoupeny v ČMKOS. Následná večerní schůzka ministrů spravedlnosti a financí Pavla Blažka a Zbyňka Stanjury (oba ODS) s justičními odbory pak ohlášenou třídenní stávku zaměstnanců soudů neodvrátila.

„Hlavním požadavkem zaměstnanců je změnit způsob systému odměňování a na tom musíme dále pracovat. Co se týče navýšení prostředků pro platy, byla nám přislíbena průměrná částka 41 104 korun na rozpočtované místo pro zaměstnance soudu,“ přiblížila místopředsedkyně justičních odborů Marie Šafrová. Připustila, že vlastní tabulky pro zaměstnance soudů jsou práce na dlouho. „Do té doby potřebujeme něco, co jde udělat rychleji,“ vysvětlila.

Události: Dohoda vlády a odborů (zdroj: ČT24)

„Důvodem stávky není to, že by vláda nesplnila závazky, které jsme učinili představitelům soudů, ale nikoliv odborářům. Dorovnávání během tří čtyř let na úroveň ostatních zaměstnanců veřejné správy se plní,“ prohlásil Blažek. „Tahle vláda slízla to, co se neřeší dlouhodobě,“ doplnil.

Ministři odborářům slíbili, že jednání o platech budou pokračovat. Ještě před trvalou změnou tarifů je možným řešením příplatek, který by musela schválit vláda. Odbory po protestu dál zůstanou ve stávkové pohotovosti.

V ní zůstávají také zdravotnické odbory. Jejich předsedkyně Dagmar Žitníková se odkazuje na dohodu o úpravě platových podmínek ve zdravotnictví z loňského prosince. „Stávková pohotovost trvá a bude minimálně do doby, než bude jasné, co s dohodou bude. A pokud nebude naplněna, tak samozřejmě budeme volit další postup,“ avizovala Žitníková.

Události, komentáře: Justiční odbory vyhlásily třídenní stávku (zdroj: ČT24)
Načítání...