TÉMA

Státní zástupkyně

Soud v kauze pardubických zakázek poslal do vazby exprimátora Charváta i další dva obviněné
Soud poslal do vazby bývalého primátora Pardubic za ANO Martina Charváta (ve středu ho ANO vyloučilo z hnutí). Spolu s dalšími byl obviněn z manipulace s veřejnými zakázkami Pardubic a městských firem. Státní zástupkyně podala návrhy na vazbu celkem u tří osob, soud kromě Charváta rozhodl o vazbě i v dalších dvou případech. Celkem bylo obviněno devatenáct lidí, šestnáct z nich policie propustila na svobodu. Podle žalobkyně Adély Rosůlek u nich vazební důvody pominuly.
23. 11. 2023Aktualizováno23. 11. 2023, 19:47|
Ministerstvo uspělo ve sporu o odvolání plzeňské okresní státní zástupkyně
Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl kasační stížnosti ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) proti rozhodnutí Městského soudu v Praze, který letos v květnu už podruhé zrušil odvolání plzeňské okresní státní zástupkyně Antonie Zelené z funkce. Městský soud musí rozhodovat znovu, tentokrát ale bude vázán názorem NSS.
14. 8. 2023|
Soud ukončil dokazování v případu pobodání v metru
V případu Jiřího Felcmana, který podle obžaloby v lednu v pražském metru pobodal cestujícího, vynese Městský soud v Praze rozhodnutí v polovině srpna. V pondělí vyslechl svědky, po přehrání kamerových záznamů ukončil dokazování. Státní zástupkyně muži navrhla trest kolem deseti let vězení. Podle Felcmanova obhájce by měl být obžalovaný osvobozen.
31. 7. 2023|
Dvě ženy čelí obžalobě z vraždy muže v Praze. Smrt si přál, hájí se
Státní zástupkyně obžalovala dvě ženy z vraždy padesátiletého muže v Praze. Obhajoba tvrdí, že si přál být usmrcen. Ženy i nadále zůstávají ve vazbě, informoval v úterý mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Podle dřívějších informací médií je jednou z obviněných žen středočeská zubařka, některá média v souvislosti s činem spekulovala o sektě a exorcismu.
28. 3. 2023|
Netanjahuovo prosazování justiční reformy je nelegální, uvedla izraelská prokurátorka
Izraelská státní zástupkyně Gali Baharavová-Miaraová označila osobní zapojení premiéra Benjamina Netanjahua do prosazování justiční reformy za nelegální. Uvedla, že se jedná o protiprávní jednání s ohledem na to, že premiér aktuálně čelí obviněním z korupce. Netanjahu ve čtvrtek oznámil, že bude v prosazování změny soudnictví pokračovat a „udělá pro to vše“, kritice navzdory.
24. 3. 2023|
Mladík, který mačetou zabil učitele, dostal 12 let vězení. Musí podstoupit i léčení
Jaroslav Řehák, který loni v březnu ve škole v pražské Michli zabil mačetou učitele, má jít do vězení na dvanáct let. Rozhodl o tom pražský městský soud. Mladík by měl podstoupit i ambulantní léčení. Rozsudek zatím není pravomocný. Řehák se k činu přiznal, už v prosinci u soudu vypověděl, že ho pedagog ponížil při zkoušení a šikanoval ho.
17. 2. 2023Aktualizováno17. 2. 2023, 15:17|
Stříž nesouhlasí s osvobozením žalobkyně Krützner, opět se obrátil na Nejvyšší soud
Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž podal již podruhé dovolání k Nejvyššímu soudu, protože nesouhlasí s osvobozujícím rozsudkem v případu pražské státní zástupkyně Sylvy Krützner. Na dotaz České televize to uvedl mluvčí zastupitelství Petr Malý. Obžaloba ženu vinila, že úmyslně neodvedla daň při prodeji bytu. Městský soud v Praze ji pravomocně osvobodil loni v listopadu.
15. 2. 2023|Simona Schröderová
Učitel mě k činu vyprovokoval, řekl u soudu mladík, který vraždil mačetou
Jaroslav Řehák, který letos v březnu podle obžaloby mačetou zabil učitele středního odborného učiliště v pražské Michli, před soudem řekl, že ho pedagog k činu vyprovokoval. Dále se zatím nevyjádřil, jeho výslech bude pokračovat po přestávce. Řehákovi hrozí až dvacetileté vězení. Soud má v pondělí v plánu po výslechu obžalovaného přečíst ještě listinné důkazy a některé svědecké výpovědi. Hlavní líčení bude pokračovat 19. prosince výslechem znalců a svědků.
5. 12. 2022|
Muž, který tvrdil, že lékaři v plzeňské nemocnici zabíjejí pacienty s covidem, míří znovu před soud
Pavel Hlávka, kterého soud původně zprostil obžaloby z šíření poplašné zprávy, před něj zamíří znovu. Plzeňský krajský soud zrušil osvobozující rozsudek na základě odvolání státního zástupce. České televizi informaci potvrdil místopředseda Okresního soudu Plzeň-město Josef Prach. Muž na internetu zveřejnil video, ve kterém natáčel lékaře a říkal, že v plzeňské nemocnici zabíjejí pacienty s covidem. Odůvodňoval to tím, že zdravotníci nechtěli jeho nemocné matce podat přípravek ivermektin, který však na covid nezabírá.
29. 11. 2022|Kateřina Dostálová
Soud potrestal bývalého policistu Machalu za vynášení informací pokutou sto tisíc korun
S peněžitým trestem sto tisíc korun odešel v pondělí od Městského soudu v Brně bývalý vedoucí 1. oddělení hospodářské kriminality Městského ředitelství policie Brno Vladimír Machala. Ten od léta 2018 vyšetřoval podvody s obecními byty v Brně. Soud ho shledal vinným v tom, že předával neveřejné informace z trestního řízení někdejšímu šéfovi technického oddělení správy nemovitostí na radnici Brno-střed Petru Kosmákovi a dále že zmařil domovní prohlídku u bývalého starosty Rojetína Pavla Hubálka, který měl používat k přidělování bytů padělaná razítka.
21. 11. 2022|
Státní zástupkyně obžalovala 12 Rusů a Vietnamců za zneužití systému udělování víz
Státní zástupkyně podala obžalobu na 12 Rusů a Vietnamců v souvislosti s prolomením systému na udělování víz do Česka Visapoint. Na dotaz ČT to potvrdila přímo dozorující žalobkyně Petra Ullrichová z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Díky kupčení s termíny měla skupina získat stovky milionů korun. Případem se bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 9.
2. 11. 2022|Šimon Rogner
Nejvyšší soud zrušil osvobozující rozsudek v případu státní zástupkyně viněné z krácení daně
Nejvyšší soud zrušil osvobozující rozsudek v případu státní zástupkyně Sylvy Krützner. České televizi to sdělila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 5 Markéta Fikoczková. Krützner obžaloba vinila z úmyslného neodvedení daně při prodeji bytu. Dovolání v jejím případě podal nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Případ se tak nyní vrátí k odvolacímu Městskému soudu v Praze, který ženu původně zprostil obžaloby.
27. 9. 2022|Simona Schröderová
Ze smrtelného výbuchu v Brdech viní Vojenská policie pyrotechnika
Za loňský výbuch munice v Brdech obvinila Vojenská policie z obecného ohrožení z nedbalosti armádního pyrotechnika. Informaci serveru Novinky.cz potvrdila mluvčí Vojenské policie Kateřina Mlýnková. Za obecné ohrožení z nedbalosti pyrotechnikovi hrozí trest půl roku až pět let vězení nebo zákaz činnosti, dodala. Při červencovém výbuchu munice při asanačních pracích utrpěli těžké zranění dva vojáci, jeden z nich později zemřel. Mlýnková se nevyjádřila k tomu, zda obviněný pyrotechnik při události utrpěl zranění.
29. 3. 2022Aktualizováno29. 3. 2022, 17:43|muh
Muž půjde za úmyslné zapálení bytu na dvanáct let do vězení. Uzavřel dohodu o vině a trestu
Za úmyslné zapálení bytu, ve kterém spalo šest lidí včetně měsíčního dítěte, půjde Van Doan Mai na dvanáct let do vězení. Uzavřel se státní zástupkyní dohodu o vině a trestu, kterou ve čtvrtek schválil Městský soud v Praze. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Muži hrozil za pokus o obecné ohrožení trest od 12 do 20 let vězení, případně i výjimečný trest.
10. 2. 2022|
Žalobkyně Tittková, která v opilosti způsobila nehodu, skončila ve funkci, píše Česká justice
Ostravská krajská státní zástupkyně Petra Tittková skončila v září ve funkci. V opilosti způsobila dopravní nehodu a už za to byla pravomocně odsouzena, uvedl to server Česká justice. Okresní soud v Ostravě jí letos v květnu uložil trest dvanáct měsíců s podmíněným odkladem na osmnáct měsíců. Zároveň přišla na čtyři a půl roku o řidičský průkaz.
1. 12. 2021|
Po čtyřech a půl letech policie ukončila vyšetřování výbuchu v Poličce
Po čtyřech a půl letech policie ukončila vyšetřování výbuchu v Poličských strojírnách. Podala návrh obžaloby na tři fyzické a jednu právnickou osobu. Obvinění byli seznámeni s výsledky vyšetřování, obžaloba k soudu dosud podána nebyla, uvedla okresní státní zástupkyně ze Svitav Gabriela Chalupníková.
12. 11. 2021|
Státní zástupkyně způsobila nehodu pod vlivem, od soudu odešla s podmínkou
Za ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky dostala státní zástupkyně ostravského krajského státního zastupitelství Petra Tittková trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců. Nepravomocně o tom rozhodl Okresní soud v Ostravě. Loni v dubnu sedla za volant, přestože měla v krvi téměř tři a půl promile alkoholu, a zavinila nehodu, při které se zranila řidička protijedoucího auta. Zároveň přišla na čtyři a půl roku o řidičský průkaz.
12. 5. 2021|
Státní zástupce poslal před soud žalobkyni obviněnou z krácení daně
Státní zástupce podal obžalobu na Sylvu Krützner z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6. Na dotaz České televize to uvedl dozorující státní zástupce Jan Fuchs z Okresního státního zastupitelství v Děčíně. Kriminalisté státní zástupkyni viní z daňového úniku při prodeji bytu v pražských Vršovicích. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
3. 2. 2021|Aleš Ligas