TÉMA

Metamfetamin

Policie stíhá čtrnáct lidí kvůli dovážení drog ze Slovenska

Policisté z protidrogové centrály stíhají čtrnáct lidí kvůli dovážení drog ze Slovenska. Společně se slovenskými kolegy zajistili téměř sto kilogramů hašiše, pět kilogramů kokainu, pervitin a další drogy, dále laboratoř pro výrobu drog, nelegálně držené zbraně, auta a hotovost. Hlavním obviněným je cizinec, který dodával kokain a pervitin na drogový trh v Praze, Královéhradeckém a Pardubickém kraji a přípravky s pseudoefedrinem i do výroben drog ve Středočeském kraji.
3. 4. 2024|

Mexiko vydalo do USA narkobarona Ovidia Guzmána Lópeze

Před americkým soudem stane syn narkobarona známého jako El Chapo. Mexiko vydalo Ovidia Guzmána Lópeze do Spojených států, které ho viní z obchodování s drogami. O jeho vydání informoval americký ministr spravedlnosti Merrick Garland.
16. 9. 2023|

Policie obvinila skupinu lidí kvůli výrobě a prodeji pervitinu, hrozí jim až osmnáct let

Kriminalisté z Národní protidrogové centrály obvinili osm lidí v souvislosti s výrobou a prodejem pervitinu. Organizovaná skupina podle nich pašovala ve speciálně upraveném autě z Rumunska, Polska, a zejména Srbska léky s obsahem pseudoefedrinu, ze kterých pak na několika místech v Plzeňském kraji a v budově někdejší továrny na Bruntálsku vyráběla pervitin. Drogu členové skupiny měli následně distribuovat v celé České republice.
13. 9. 2023|

Muž podal dívce velké množství pervitinu, ta následně zemřela. Soud mu vyměřil devítiletý trest

Pardubický soud poslal do vězení na devět let Lukáše Holíka, který způsobil smrt nezletilé dívky. Dal jí vypít velké množství pervitinu ve vodě. Jiří Vodák, který stanul před soudem pro nedovolenou výrobu a distribuci drogy, byl odsouzen na tři roky a dva měsíce nepodmíněně. Rozsudek je pravomocný, obžalovaní a státní zástupce se dohodli na vině a trestu. Soud také rozhodl o náhradě škody pro rodinu zemřelé dívky. Její matka, bratr a sestra mají dostat po 700 tisících korunách s úroky.
24. 5. 2023|

Americké vojáky vystřídali drogově závislí. Taliban v boji proti opiu využívá bývalou základnu

Taliban vyhlásil v Afghánistánu válku drogám. Zakázal pěstování máku i výrobu opia a pervitinu. Závislé, kteří žijí na ulicích, v raziích přesouvá do přeplněných odvykacích center. Maková pole však byla ve válkou poznamenané zemi na hranici ekonomického kolapsu jediným zdrojem obživy pro část tamních zemědělců, kteří nyní nemají pro svá vyprahlá pole alternativu. Produkce opia v Afghánistánu přitom paradoxně roste. Do výroby a pašování jsou zapojeni příslušníci Talibanu, islamistického hnutí, které zákaz samo vydalo.
17. 4. 2023|

Policie navrhla obžalovat sedm lidí z pašování drog do věznice Valdice

Policie ukončila vyšetřování případu pašování drog a zakázaných léčiv do věznice Valdice na Jičínsku. Kriminalisté navrhli obžalovat sedm lidí z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a z maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Podle spisu obžalovaní jednali jako členové organizované skupiny složené ze čtyř mužů a tří žen. V případě odsouzení jim hrozí tresty od dvou do deseti let, uvedla mluvčí policie Eliška Pospíšilová.
13. 1. 2023|

Celníci na D2 zajistili skoro tunu tablet, šlo by z nich vyrobit 80 kilogramů pervitinu

Celníci minulý týden zajistili ve voze kontrolovaném na dálnici D2 tři čtvrtě tuny tablet s obsahem efedrinu pro výrobu pervitinu. Je to největší záchyt na jihu Moravy minimálně za 25 let. Z daného množství by bylo možné vyrobit až 80 kilogramů pervitinu. Policie v souvislosti s tím obvinila dva lidi, oba jsou ve vazbě a v případě prokázání viny jim hrozí až dvanáct let vězení.
26. 9. 2022Aktualizováno26. 9. 2022, 11:30|

Za výrobu pervitinu si pětice odpyká osm až třináct let vězení, potvrdil soud

Za výrobu a prodej téměř dvanácti kilogramů pervitinu potvrdil olomoucký vrchní soud pětici obžalovaných mužů tresty od osmi do třinácti let vězení. Léky s obsahem účinných látek odsouzení ve velkém dováželi z lékárenské sítě v Rumunsku. Drogy pak prodávali v Moravskoslezském a Zlínském kraji. Výrobu a prodej návykových látek většina mužů přiznala, popírali ale většinou množství i rozsah své angažovanosti.
23. 5. 2022Aktualizováno23. 5. 2022, 13:18|

Ostrava, Brno, Budějovice. Tato města mají v Evropě nejvíc pervitinu v odpadních vodách

Množství pervitinu v českých odpadních vodách je zdaleka nejvyšší v Evropě. Vyplývá to ze studie Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA), která analyzovala odpadní vody ve zhruba 80 městech 25 evropských zemí. V případě pervitinu obsadila česká města dokonce prvních pět příček za rok 2021.
18. 3. 2022|

Policisté rozprášili gang, který do věznice Valdice pašoval drogy. Skupina je posílala i poštou

Policie v těchto dnech rozprášila organizovaný gang, který podle ní pašoval do věznice Valdice na Jičínsku drogy a zneužitelná léčiva. Hlavou skupiny byli dva muži ve výkonu trestu, kteří mezi ostatní vězně drogy dál rozšiřovali. Skupinu tří žen a tří mužů policisté obvinili. Kriminalisté na případu spolupracovali s vězeňskou službou, informovali zástupci policie. V případě odsouzení obviněným hrozí od dvou do deseti let vězení.
21. 2. 2022|

V kauze kyjovské pervitinové varny poslal soud recidivistu na deset let do vězení

Olomoucký vrchní soud v úterý potvrdil deset let vězení Janu Moravanskému souzenému v kauze velkokapacitní výroby pervitinu v chemické laboratoři v Kyjově na Hodonínsku. Jde o posledního z pětice obžalovaných mužů, zbylí tři obžalovaní byli již dříve odsouzeni k devíti až jedenácti letům vězení a jeden dostal podmíněný trest. Případ Moravanského byl již loni v únoru vyloučen kvůli jeho nepřítomnosti k samostatnému projednání, z jednání se poté znovu omlouval. V úterý k soudu opět nedorazil, souhlasil však s jednáním v jeho nepřítomnosti.
25. 1. 2022|

Policie rozbila gang velkovýrobců pervitinu, obvinila sedm lidí

Protidrogová policie odhalila česko-vietnamský gang velkovýrobců pervitinu. Skupina působila hlavně na severozápadě Čech a část vyrobeného metamfetaminu směřovala také do Německa. Z výroby a prodeje drog je obviněno sedm lidí, kterým hrozí až dvanáct let vězení.
14. 1. 2022|

Česko je úspěšné v odhalování varen pervitinu. V Praze se radili odborníci, jak postupovat dál

V Evropě se v posledních letech zvyšuje zájem o pervitin. Trh zásobují gangy z Íránu, Afghánistánu i Mexika. Dřív detektivové na starém kontinentu zadrželi ročně zhruba kolem tuny této látky, nyní jsou to desítky tun. Ani Česku se problém nevyhýbá. I proto je součástí mezinárodní skupiny policistů, žalobců a celníků, která se na boj proti drogám zaměřuje. A ve středu jednala v Praze.
22. 9. 2021|

Afghánci začali vařit pervitin. Taliban chce s drogami skončit

Taliban tvrdí, že jeho vláda zastaví produkci opia. Podle expertů je to ale v podstatě nemožné, zvlášť kvůli zhoršující se ekonomické situaci země. Boj s produkcí návykových látek tak může být kartou při vyjednávání nových vládců země se Západem. Evropské úřady varují, že vedle opiátů se Afghánistán stává také základnou produkce syntetických drog – hlavně metamfetaminu.
5. 9. 2021|

V USA loni zemřelo na předávkování 93 tisíc lidí. Důvodem je zřejmě čím dál otrávenější nabídka drog

Ve Spojených státech zemřelo loni na předávkování drogami 93 tisíc lidí, je to dosud nejvíce za rok a o 29 procent víc než rok předtím. Uvádí to zpráva amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zveřejněná ve středu. Podle expertů přispěla k výraznému nárůstu úmrtí pandemie covidu-19, během níž byli závislí lidé izolovaní a měli horší přístup k sociálním a zdravotním službám.
16. 7. 2021|

Pstruzi mohou být závislí na pervitinu, který proniká do řek, ukázal český výzkum

Pstruzi, kteří delší dobu žijí ve vodě kontaminované pervitinem, se stanou na droze závislými. Po jejich přemístění do jiného prostředí se na nich projevují abstinenční příznaky. Vyplývá to výzkumu týmu vědců z České zemědělské univerzity v Praze a z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
12. 7. 2021|

Seniorka pomáhala známým s výrobou pervitinu. Skupina si jeho prodejem vydělala desítky milionů

Moravskoslezští kriminalisté rozbili organizovanou skupinu výrobců pervitinu. Od roku 2018 dodali tři obvinění podle kriminalistů na trh desítky kilogramů drogy a vydělali přes sto milionů korun. Mezi obviněnými je dvaasedmdesátiletá seniorka. S výrobou pervitinu dvěma známým pomáhala.
15. 6. 2021|

Olomoučtí kriminalisté dopadli organizovanou skupinu podezřelou z výroby pervitinu

Policisté v Olomouci provedli úspěšný zásah proti organizované skupině, která je podezřelá z rozsáhlé výroby pervitinu. K dispozici měla podle kriminalistů látky na výrobu více než sta kilogramů této drogy. Při zásahu zadrželi sedm mužů a jednu ženu, všichni skončili ve vazbě. Hrozí jim osm až 12 let vězení, řekl šéf olomoucké kriminálky Jan Lisický.
9. 6. 2021|

Policie rozbila gang zásobující pervitinem celou Moravu. Látky na jeho výrobu mu nevědomky sama dodávala

Policisté v Olomouckém kraji dopadli organizovanou skupinu podezřelou z rozsáhlé výroby drog. Obviněno je šest lidí. Podle kriminalistů zásobovali pervitinem i sousední regiony. Drogy nejen vyráběli, ale distribuovali i látky určené pro jejich výrobu. Podle šéfa olomoucké krajské kriminální služby byli zadržení monopolními dodavateli drogy na celé Moravě. Zásah, kterého se účastnilo sedmdesát policistů, byl největší za dobu fungování policie Olomouckého kraje.
29. 11. 2019|

Kriminalisté odhalili na školách zneužívání léků na předpis. Mají podobné účinky jako pervitin

Osm desítek dětí a mladistvých bylo podle přerovských kriminalistů zapojeno do případu rozsáhlého zneužívání léků na předpis na Přerovsku a Olomoucku. Nelegálně distribuované léky mají u zdravých lidí podobný účinek jako některé stimulační drogy – například pervitin. Policisté zahájili třináct trestních řízení osob ve věku 14 až 20 let. Dva případy policie odložila kvůli nízkému věku pachatelů.
7. 11. 2019Aktualizováno7. 11. 2019, 12:46|

Jedenáct výrobců pervitinu dostalo tresty od pěti do dvaceti let vězení. Drogy vařili v hale v Karviné

Krajský soud v Ostravě poslal do vězení českou větev mezinárodní skupiny výrobců pervitinu. Jedenáct lidí, kteří drogu vyráběli v pronajaté hale v Karviné, dostalo od pěti do dvaceti let. Obžalovaní si prodejem pervitinu vydělali za tři čtvrtě roku zhruba 65 milionů korun, týdně dokázali vyrobit asi padesát kilogramů drogy. Obžalovaní se proti verdiktu mohou ještě odvolat.
6. 8. 2019Aktualizováno6. 8. 2019, 15:39|

Drogy, zbraň, nebezpečné chemikálie. Kriminalisté odhalili výrobce pervitinu, kteří určovali chod trhu

Skupinu výrobců a distributorů pervitinu odhalili kriminalisté na Zlínsku. Patřili k významným dodavatelům drogy v regionu. Bezprostředně po výrobě pervitinu zadrželi kriminalisté čtyři lidi a zajistili přes 150 gramů právě vyrobené drogy. Obviněným hrozí až dvanáctileté vězení, dva muži jsou ve vazbě.
29. 7. 2019|

Zatímco v Evropě „sněží“ kokain, Češi vaří pervitin

Evropa vykazuje známky rostoucí dostupnosti kokainu. Počet případů, kdy byla tato droga zajištěna a zabavena, i její zachycené množství dosahují rekordní úrovně, uvedlo ve své výroční zprávě Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). V České republice podle zprávy představuje problém především metamfetamin, známý spíše pod označením pervitin. Z 298 evropských laboratoří na výrobu této drogy hlášených v roce 2017 bylo 264 právě v České republice.
6. 6. 2019|

Policisté přetnuli na jihu Moravy drogovou trasu. Při zátahu našli šest milionů i zlaté cihly

Královéhradečtí kriminalisté společně se zásahovou jednotkou zadrželi minulý týden na Hodonínsku čtyřčlennou skupinu, která vyráběla pervitin a distribuovala ho do celého Česka. Podařilo se tak přerušit významnou drogovou trasu z jižní Moravy. Při domovních prohlídkách a na účtech obviněných policie zajistila věci a peníze pocházející zřejmě z obchodu s pervitinem v celkové hodnotě téměř šest milionů korun. A našla i zlaté cihly.
5. 6. 2019Aktualizováno5. 6. 2019, 14:27|