TÉMA

Johannesburg

V centru Johannesburgu hořela nelegální ubytovna. Zahynulo přes sedmdesát lidí
Desítky mrtvých a další desítky zraněných si vyžádal požár v nejlidnatějším městě Jihoafrické republiky. Plameny zachvátily pětipatrovou budovu v obchodní čtvrti Johannesburgu. Podle úřadů zemřelo nejméně 73 lidí, mezi nimi i sedm dětí. Radnice v budově registrovala nevládní organizaci poskytující azyl pro ženy v nouzi. Zločinecké gangy ji ale ilegálně pronajímaly chudým lidem a migrantům k bydlení.
31. 8. 2023Aktualizováno31. 8. 2023, 20:18|
Pozvánku do ekonomického bloku BRICS dostane šest zemí
Lídři skupiny rozvíjejících se zemí BRICS na summitu v Johannesburgu tento týden rozhodli, že pozvou dalších šest zemí, aby se staly novými členy bloku. Pozvánku pošlou Argentině, Egyptu, Íránu, Etiopii, Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům, oznámil prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž má tento krok posílit vliv bloku, který se zavázal, že bude hájit zájmy „globálního Jihu“.
24. 8. 2023Aktualizováno24. 8. 2023, 22:18|
Vědci našli nejstarší pohřebiště na Zemi. Pravěký příbuzný předstihl homo sapiens o sto tisíc let
Paleontologové našli v Jihoafrické republice nejstarší známé pohřebiště na světě. Obsahuje pozůstatky vzdáleného příbuzného člověka, o kterém si dříve mysleli, že není schopný složitějšího kulturního chování.
6. 6. 2023|
Čtrnáct let Cara lesů na tisíci stranách. Česky vychází druhý svazek Janáčkovy monografie
Česky poprvé vychází i druhý díl obsáhlé dvoudílné monografie Leoše Janáčka. Napsal ji renomovaný britský muzikolog a také jeden z předních světových propagátorů skladatelova díla John Tyrrell. Spoluautorem knihy je také muzikolog a expert na Janáčka Jiří Zahrádka, který se autorsky podílel na vybraných kapitolách a zajistil odborný dohled nad českým vydáním.
3. 1. 2022|
Jihoafrická republika nasadila do nepokojů po uvěznění exprezidenta Zumy 25 tisíc vojáků
Jihoafrická armáda začala rozmisťovat 25 tisíc vojáků, kteří mají pomoci policii zvládnout nepokoje vyvolané uvězněním bývalého prezidenta Jacoba Zumy. Patnáctiměsíční trest, který dostal za pohrdání justicí, si odpykává od minulého čtvrtka. Po jeho nástupu do věznice začaly protesty, k nimž se přidaly výtržnosti. O život při nich přišlo nejméně 117 lidí a více než dva tisíce osob bylo zatčeno, oznámily jihoafrické úřady.
15. 7. 2021Aktualizováno15. 7. 2021, 19:20|
Nepokoje v Jihoafrické republice vyvolaly nedostatek benzinu i potravin, lidé stojí fronty
V jihoafrickém Durbanu se ve středu tvořily fronty u benzinových pump a obchodů. Hlavní rafinerie přerušila kvůli několikadenním nepokojům provoz a začíná se projevovat nedostatek pohonných hmot. Lidé protestují od minulého týdne kvůli uvěznění bývalého prezidenta Jacoba Zumy. Přidali se k nim další, kteří rabují, při nepokojích už přišlo o život přes sedmdesát lidí, dalších asi dvanáct set jich skončilo ve vazbě, informují zahraniční tiskové agentury.
14. 7. 2021|
Při násilnostech spojených s uvězněním Zumy zemřelo v Jihoafrické republice přes sedmdesát lidí
Násilí a rabování, které začalo v pátek v Jihoafrické republice kvůli uvěznění bývalého prezidenta Jacoba Zumy, má už 72 obětí, oznámila v úterý jihoafrická policie. Zatčeno za rabování a žhářství podle ní bylo 1234 lidí. Policie o aktuální bilanci obětí a zatčených informovala ve večerním prohlášení. Ještě odpoledne přitom bilance mrtvých činila 45 a zatčených bylo kolem 800.
13. 7. 2021Aktualizováno13. 7. 2021, 19:30|
V Jihoafrické republice se masivně demonstruje a rabuje, vláda do ulic nasadila vojáky
Jihoafrická republika rozhodla o nasazení vojáků do ulic ve dvou provinciích, kde už čtvrtý den zuří nepokoje po uvěznění exprezidenta Jacoba Zumy. Výtržnosti si dosud vyžádaly šest mrtvých, informují tiskové agentury. Podle policie v některých městech včetně Johannesburgu nabírají na síle, zatčeno už bylo 219 lidí.
12. 7. 2021|
Pandemie ve světě: Vietnam pozastaví lety do Hanoje. Slovensko usnadňuje pravidla pro cestování
Vietnam od úterka pozastaví mezinárodní lety do Hanoje, zároveň chce otestovat všech devět milionů obyvatel Ho Či Minova města ve snaze zabránit dalšímu šíření koronaviru. Opatření zpřísňuje také Jihoafrická republika, kde restaurace, bary nebo posilovny budou muset zavírat dříve. Slovensko naopak rozvolňuje cestovní pravidla, v Itálii se otevírají vnitřky restaurací či stadiony a ve Francii začalo protikoronavirové očkování pro všechny dospělé.
31. 5. 2021Aktualizováno31. 5. 2021, 14:47|
Jižní Afrika pozastavuje očkování vakcínou AstraZeneca, vědci možná kvůli odolným variantám změní strategii
Jihoafrická republika v neděli oznámila, že pozastaví očkování vakcínou proti covidu-19, kterou vyvinula britská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. V sobotu AstraZeneca informovala, že její vakcína má podle předběžných dat jen omezenou účinnost proti mírnému průběhu covidu-19 u lidí nakažených mutací koronaviru, která je v JAR dominantní.
8. 2. 2021|
Soumrak apartheidu přišel s de Klerkem. Před 30 lety vyhlásil rušení segregačních zákonů v JAR
Všechny apartheidové zákony budou do konce roku zrušeny, oznámil přesně před třiceti lety prezident Jihoafrické republiky Frederik Willem de Klerk. Vysloužil si za to společně s Nelsonem Mandelou Nobelovu cenu za mír. Předpisy umožňující rasovou segregaci a nerovnost v zemi platily od začátku 50. let. Poslední bělošský prezident tak zároveň umožnil obnovení diplomatických vztahů s ostatními zeměmi, které na Jihoafrickou republiku uvalily kvůli rasistické politice sankce.
1. 2. 2021|
V Africe se našly nejstarší známé pozůstatky Homo erectus. Ukazují, jak pestrý byl vývoj člověka
V jeskynním komplexu Drimolen u Johannesburgu v Jihoafrické republice se našly nejstarší známé pozůstatky Homo erectus, který možná jako první migroval z Afriky do zbytku světa a je jedním z přímých předchůdců moderního člověka. Zároveň je to první takový nález v Jihoafrické republice,  popsal výzkum v odborném časopise Science.
6. 4. 2020|
Z keňského letadla vypadl do jedné z londýnských zahrad muž
Na zahradě v londýnském Claphamu bylo v neděli odpoledne objeveno tělo muže, který podle policie zřejmě vypadl z letadla na trase z keňské metropole Nairobi na londýnské letiště Heathrow. Policie následně ve spodní části letounu, kde se muž zřejmě skrýval, objevila tašku, vodu a jídlo. Podle společnosti Kenya Airways letadlo prošlo kontrolou a nebyly objeveny žádné škody.
2. 7. 2019|