TÉMA

Generální ředitel

Ústavní soud odmítl stížnost bývalého generálního ředitele Olmy. Bránil se vrácení odměn
Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnosti Jiřího Gavendy v letitém sporu s někdejším zaměstnavatelem, mlékárenskou společností Olma. Šlo o oboustranné finanční nároky z doby, kdy Gavenda působil jako generální ředitel a zároveň jako předseda představenstva. Justice ale po jistou dobu takový souběh pozic nepřipouštěla.
23. 1. 2024|ČTK
Novým ředitelem České pošty bude dosavadní pověřený šéf Miroslav Štěpán
Výběrové řízení na generálního ředitele České pošty vyhrál Miroslav Štěpán, který byl poslední rok pověřený řízením podniku. Do tendru se přihlásili celkem čtyři zájemci. Nominaci předloží ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ještě vládnímu výboru pro personální nominace.
18. 1. 2024|ČTK
Dynamická televize, která uspokojí všechny druhy diváků. Končící generální ředitel ČT Dvořák zhodnotil 12 let ve funkci
Generální ředitel musí Českou televizi držet v chodu a  zlepšovat vnitřně, a kromě toho čelit tlakům zvenčí. V pořadu Interview ČT24 o tom hovořil stávající šéf ČT Petr Dvořák. Zhodnotil, jak se televize posunula za 12 let, kdy ji řídil – podle jeho slov je na úrovni špičkových veřejnoprávních institucí v západní Evropě.
26. 9. 2023|
Chci, aby ČT udávala trendy na digitálním trhu, říká nastupující generální ředitel Souček
Za necelý měsíc bude mít Česká televize nového generálního ředitele. Rada České televize v červnu do této funkce zvolila dosavadního šéfa brněnského studia Jana Součka, který představil nejbližší spolupracovníky. Jak má Česká televize v budoucnu vypadat, představil v Interview ČT 24 nastupující generální ředitel. Rozhovor vedl Daniel Takáč.
5. 9. 2023|mus
Vedení Úřadu práce se ujme Daniel Krištof, který dříve pracoval v ČEZu, píší HN
Daniel Krištof bude novým generálním ředitelem Úřadu práce. Dříve pracoval ve skupině ČEZ, měl na starost marketing společnosti ČEZ Prodej. Informaci, že se Krištof stane nástupcem odvolaného Viktora Najmona, přinesly Hospodářské noviny, kterým ji potvrdil dočasný šéf úřadu Karel Trpkoš. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) odvolal Najmona v únoru. Že vybral jeho nástupce, dal najevo již ve středu, tehdy ale nechtěl prozradit, kdo jím bude.
31. 8. 2023|
Budoucnost televize je v digitálním prostoru, míní nově zvolený generální ředitel ČT Jan Souček
Cílem nově zvoleného generální ředitele České televize Jana Součka je připravit instituci na konec terestrického vysílání a přechod výhradně do digitálního prostoru, kde mohou diváci sledovat pořady pomocí nejrůznějších aplikací. Důležitá je podle něj i reforma financování televize a diskuze o podobě koncesionářských poplatků, jejichž výši by si představoval kolem 180 korun. Jan Souček byl hostem Událostí, komentářů, rozhovor s ním vedl moderátor Daniel Takáč.
8. 6. 2023|
Novým generálním ředitelem České televize byl zvolen ředitel brněnského studia Jan Souček
Novým generálním ředitelem České televize byl ve třetím kole zvolen ředitel brněnského studia ČT Jan Souček. S jedenácti získanými hlasy porazil dosavadního šéfa ČT Petra Dvořáka. Výsledky vyhlásil předseda volební komise Ladislav Mrklas. Souček se funkce ujme 1. října, kdy Dvořákovi vyprší druhé funkční období. Mandát je šestiletý. Veřejnoprávní televize hospodaří zhruba se sedmimiliardovým rozpočtem.
7. 6. 2023Aktualizováno7. 6. 2023, 19:52|
Kdyby byli poslanci féroví, televizní poplatek dávno zvednou, říká první ředitel ČT Mathé
Poslanci si v devadesátých letech většinou mysleli, že je Česká televize jejich. Často o ní nevědí nic ani dnes, myslí si první generální ředitel ČT Ivo Mathé. Původně producent a později kancléř prezidenta Havla volá po zvednutí televizního poplatku, jehož současnou výši označuje za směšnou. „Za pět korun denně dostává divák hodně,“ vysvětluje Mathé, který v podcastu Background ČT24 popisuje i to, jak měl šest dnů na spuštění České televize.
25. 5. 2023|Šimon Rogner
O riziku zřícení mostu v Janově se vědělo roky, přiznal šéf firmy spravující dálnice
Během soudního procesu, který se zabývá zřícením janovského mostu v roce 2018, zaznělo, že o riziku zřícení mostu se vědělo roky předem. „Nic jsem neudělal a je to moje největší lítost,“ vypověděl Gianni Mion, bývalý šéf dálniční společnosti, která měla na starosti most a jeho údržbu. Během neštěstí zemřelo 43 lidí.
24. 5. 2023|
Do výběru radních ČT a ČRo se zřejmě zapojí Senát. Poslanci změnu podpořili
Část členů rad České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) zřejmě bude volit Senát. Zpřísní se také vymezení organizací, které mohou předkládat návrhy kandidátů. Změny ale budou účinné až od letošního října, a neměly by tak zasáhnout do nynějšího výběru nového generálního ředitele veřejnoprávní televize. Vládní novelu s odkladem účinnosti ve středu schválila sněmovna. Na odkladu se dohodla koalice s opozičním ANO. Opozice přijetí předlohy v dolní komoře měsíce blokovala, její zamítnutí neprosadila. Nyní ji dostanou k posouzení senátoři.
17. 5. 2023|
Do užšího výběru na ředitele ČT postoupili Dvořák, Souček, Konrád, Štern a Hřídel
Do užšího výběru kandidátů na místo generálního ředitele České televize postoupil její stávající šéf Petr Dvořák, ředitel brněnského studia ČT Jan Souček a bývalý šéf televize Prima Martin Konrád. Ve druhém kole pak radní ČT mezi pětici uchazečů zvolili ještě kreativního producenta v ČT Jana Šterna a krizového manažera Pavla Hřídela. Vyplývá to ze středečního jednání rady.
17. 5. 2023|
Do výběrového řízení na generálního ředitele ČT přišlo osm platných přihlášek
Do výběrového řízení na generálního ředitele České televize přišlo Radě ČT celkem osm platných přihlášek. Dalších pět kandidátů nesplnilo všechna předem stanovená kritéria a byli z výběru vyřazeni. Během jednání rady to řekl její předseda Karel Novák. Stávající šestiletý mandát vyprší generálnímu řediteli Petru Dvořákovi na konci letošního září. Do tendru před šesti lety se hlásilo 12 uchazečů.
19. 4. 2023Aktualizováno19. 4. 2023, 15:06|
Generální ředitel České televize Petr Dvořák bude usilovat o znovuzvolení
Současný generální ředitel České televize (ČT) Petr Dvořák bude obhajovat funkci. Serveru Seznam Zprávy sdělil, že před veřejnoprávní televizí jsou nové výzvy, kterých se chce účastnit. Dvořák stojí v čele televize druhé volební období, které mu vyprší na konci září. Rada České televize vyhlásila výběrové řízení na šéfa ČT v polovině února. Uzávěrka přihlášek je 17. dubna, vybírat ředitele s mandátem do roku 2029 budou radní v červnu.
24. 3. 2023|
Generálním ředitelem ČTK se stal Jaroslav Kábele
Novým generálním ředitelem České tiskové kanceláře (ČTK) bude v příštím šestiletém období dosavadní ředitel strategie a rozvoje agentury Jaroslav Kábele. Do funkce jej po veřejném slyšení kandidátů zvolila Rada ČTK. Získal pět hlasů ze sedmi. Kábele bude jmenovaný do funkce na příštím zasedání rady 17. dubna. Funkční období současného generálního ředitele Jiřího Majstra končí 10. června. Majstr stál v čele ČTK dvanáct let.
21. 3. 2023|
Šéf Úřadu práce Najmon se proti svému konci ve funkci brání, odvolal se
Odvolaný šéf úřadu práce Viktor Najmon se proti rozhodnutí o svém odchodu z funkce brání. Prostřednictvím státní tajemnice se odvolal. Své odvolání z postu považuje za svévolné a nezákonné. Najmon své důvody shrnul ve více než třicetistránkovém podkladu. Šéfa Úřadu práce odvolal po nepříznivém služebním hodnocení ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v polovině února. Opakovaně uváděl, že nebyl dlouhodobě spokojen s jeho řízením úřadu.
1. 3. 2023Aktualizováno1. 3. 2023, 14:39|
Jurečka odvolal šéfa úřadu práce Najmona, nebyl spokojený s jeho řízením
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v úterý odvolal generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona. Dlouhodobě byl nespokojen s jeho řízením úřadu. Na post resort vypíše výběrové řízení. Do té doby instituci dočasně povede šéf sekce informačních technologií Karel Trpkoš. Ve středu o tom informovalo tiskové oddělení ministerstva.
15. 2. 2023Aktualizováno15. 2. 2023, 09:19|
Výběr nového ředitele ČT začne v polovině února, volit se bude 7. června
Výběrové řízení na nového generálního ředitele České televize (ČT) začne 15. února, volba by se měla uskutečnit 7. června. Ve středu o tom rozhodla Rada ČT. Současnému generálnímu řediteli Petru Dvořákovi vyprší mandát letos na konci září. Rada projednala také zprávu o nařčení Marka Wollnera z obtěžování.
11. 1. 2023|
Nezaměstnanost v prosinci stoupla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
Nezaměstnanost v Česku v prosinci stoupla na 3,7 procenta, zatímco předchozí tři měsíce stagnovala na 3,5 procenta. O práci se prostřednictvím úřadů práce ucházelo 271 803 lidí, o 14 616 více než o měsíc dříve. Současně o zhruba 3300 oproti listopadu ubylo volných pracovních míst, kterých zaměstnavatelé na konci loňského roku nabízeli 288 647. Jejich nabídka byla přesto dál vyšší než počet uchazečů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Úřad práce ČR (ÚP ČR).
9. 1. 2023Aktualizováno9. 1. 2023, 11:23|
Soud zprostil bývalého ředitele Lesů ČR Szóráda obžaloby z podvodu
Krajský soud v Hradci Králové ve středu pravomocně zprostil bývalého generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky (LČR) Daniela Szóráda obžaloby z podvodu. Podle státního zástupce Szórád po odvolání z funkce v roce 2018 nedodržel konkurenční doložku a začal pracovat pro lesnickou společnost LST z Trhanova na Domažlicku dřív, než směl. Szórád vinu od počátku odmítal.
30. 11. 2022Aktualizováno30. 11. 2022, 13:06|
Vnitro vypíše tendr na nového šéfa České pošty v pondělí, odložilo ho kvůli dovoleným
Ministerstvo vnitra vypíše výběrové řízení na nového generálního ředitele České pošty v pondělí 3. října. Původně mělo tendr na nástupce Romana Knapa vypsat už v létě, ale kvůli dovoleným jej odložilo. Knap bude poštu řídit do rozhodnutí o nástupci, informoval resort v pátek v tiskové zprávě.
30. 9. 2022|
Pražský dopravní podnik vypsal konkurz na členy představenstva včetně generálního ředitele
Pražský dopravní podnik (DPP) ve středu vypsal výběrová řízení na všechny pozice ředitelů, což se týká i celého představenstva včetně generálního ředitele Petra Witowského. Učinil tak na pokyn vedení Prahy, která podnik stoprocentně vlastní, sdělil mluvčí města Vít Hofman. Policisté kvůli podezření na korupci v DPP v červnu obvinili několik lidí včetně tehdejšího primátorova náměstka Petra Hlubučka (dříve STAN), který byl zároveň členem dozorčí rady DPP, a nyní už bývalého člena představenstva Mateje Augustína.
7. 9. 2022Aktualizováno7. 9. 2022, 14:24|
Schvalování násilí, podnikání mimo zákon, ovlivňování politiků. Bývalý lobbista zveřejnil dokumenty Uberu
Uniklé důvěrné dokumenty technologického giganta Uber odhalily agresivní světovou expanzi firmy, kterou provázelo porušování zákonů či tajné ovlivňování vlád. Desítky tisíc záznamů analyzovali novináři britského deníku The Guardian. Podle nich se lobbisté dostali do blízkého kontaktu například se současným francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, když zastával ministerský post. List popsal také lhostejnost vedení firmy vůči násilí během vypjatých demontrací řidičů taxislužeb vůči Uberu a upozornil i na software, který během razií do kanceláří firmy zabraňoval sbírání důkazů o nelegální činnosti.
12. 7. 2022|
Roman Knap skončí v září v čele České pošty. Odmítl, že by to souviselo s Redlem
Roman Knap odejde na konci září z postu generálního ředitele České pošty. Oznámil to po jednání s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Ujistil, že důvodem jeho odchodu není schůzka s obviněným podnikatelem Michalem Redlem. Nový ředitel pošty by měl vzejít z výběrového řízení.
20. 6. 2022Aktualizováno20. 6. 2022, 12:36|
Rakušan chce odvolat šéfa České pošty, potkal se s obviněným lobbistou Redlem
Ministr vnitra a předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan plánuje odvolání generálního ředitele České pošty Romana Knapa, a to v souvislosti s korupční kauzou v pražském dopravním podniku. Termín a způsob odchodu projednají na schůzce příští týden. Rakušan chce na funkci vypsat nové výběrové řízení. Uvedl to v Otázkách Václava Moravce. Podle vyjádření mluvčího České pošty je záměr odvolat Knapa pouze politické rozhodnutí, které nemá z hlediska fungování pošty logiku.
19. 6. 2022Aktualizováno19. 6. 2022, 15:04|