Počet obětí hurikánu Ian ve Spojených státech roste. Stovky tisíc odběratelů jsou bez proudu

2 minuty
Florida hledá přeživší po hurikánu Ian. Mrtvých by mohly být i stovky
Zdroj: ČT24

Bilance hurikánu Ian ve Spojených státech překročila 80 mrtvých. S odvoláním na místní úřady o tom v pondělí informovala agentura Reuters. Agentura AP píše o 65 obětech, AFP nejméně o 62 obětech.

Největší zkázu napáchal hurikán Ian na Floridě, odkud také pocházejí všechny americké oběti s výjimkou čtyř lidí, kteří zahynuli v Severní Karolíně. Bilance podle Reuters pravděpodobně dále poroste s tím, jak záplavové vody ustupují a záchranáři se dostávají hlouběji do oblastí, které byly původně odříznuty od okolí.

Ian udeřil na Floridu ve středu jako hurikán čtvrté kategorie, silou větru se blížil nejvyšší, páté kategorii, a byl tak jedním z nejsilnějších, jaké kdy tuto oblast postihly. Bouře způsobila rozsáhlý výpadek proudu, k pondělnímu ránu je podle monitorovacího serveru PowerOutage na Floridě bez elektřiny 657 tisíc odběratelů.

Hurikán posléze zeslábl na tropickou bouři, nad oceánem opět zesílil a jako hurikán prvního stupně zasáhl Severní Karolínu. Provázel ho vítr o rychlosti přes 140 kilometrů v hodině. Než dorazil k americkému pobřeží, způsobil Ian smrt tří lidí na Kubě.

V USA dosáhl počet mrtvých podle agentury Reuters 85, z toho je 81 na Floridě. Pobřežní okres Lee napočítal 42 mrtvých a další čtyři okresy pak 39 obětí. Představitelé okresu Lee čelí kritikám, zda vydali s dostatečným předstihem výzvy k evakuaci, uvádí Reuters.

Místní představitel Cecil Pendergrass v neděli prohlásil, že jakmile se úřady okresu dozvěděly, že bude v dráze bouře, vydaly příkazy k evakuaci. Někteří lidé se přesto rozhodli zůstat. „Já jejich volbu respektuji. Jsem si ale jistý, že toho mnozí z nich teď litují,“ řekl.

Nebývalý rozsah záchranných operací

Floridské úřady zaznamenaly nejvíc pátrání a záchranných operací v americké historii od teroristických útoků z 11. září 2001. Národní garda v ulicích rozdává vodu, jídlo a zajišťuje pořádek. „Když se podíváte na ty čtvrtě, tak to vypadá, jako by sem přišlo Rusko a zbombardovalo to. Takto přesně vypadá,“ řekl záchranář z projektu Dynamo Bryan Stern. 

Betty Reynoldsová, zachráněná obyvatelka ostrova Sanibel, musela svůj domov opustit téměř po půl století. „Nemyslela jsem si, že to je tak špatné, dokud nezačala přitékat voda,“ líčila.

Tisíce domů po hurikánu zůstalo zcela opuštěných. I proto guvernér Floridy varoval, aby nikoho nenapadlo situaci zneužít a pustit se do rabování. „Můžete mít lidi, kteří si vezmou lodi na některé z ostrovů a pokusí se vyplenit domy. Můžu vám říct, že ve státě Florida nikdy nevíte, co na vás může číhat za některým z domů,“ upozornil republikánský guvernér Ron DeSantis. 

Obyvatelé Floridy mají právo nosit zbraň a bránit majetek. Řadu z nich však nyní mnohem víc trápí nekonečně dlouhé fronty u čerpacích stanic. Palivo potřebují do aut i generátorů energie, protože stovky tisíc z nich jsou dál bez elektřiny a pitné vody. „Nyní zachraňujeme Američany, ze kterých se stávají uprchlíci na Floridě,“ řekl k tomu záchranář Stern. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zástupci Tiktoku podepsali dohodu o prodeji amerických aktivit, píše Axios

Čínská sociální síť TikTok podepsala ujednání o prodeji svých amerických aktivit společnému podniku řízenému americkými investory. Napsal o tom server Axios. Mezi investory má být podle agentury Reuters mimo jiné soukromá kapitálová společnost Silver Lake nebo technologická společnost Oracle. Dohoda má být uzavřena 22. ledna, vyplývá z interního memoranda, do kterého Axios nahlédl.
00:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Unijní lídři se shodli na závěrech summitu. Kromě části o Ukrajině

Prezidenti a premiéři zemí EU se v Bruselu shodli na závěrech summitu Evropské rady kromě části o Ukrajině, o jejímž financování na příští dva roky se ve čtvrtek večer stále rokovalo a výsledek zůstával nejasný. Na summitu během dne promluvil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Česko na summitu zastupuje nový premiér Andrej Babiš (ANO), který o reparační půjčce pro Kyjev jednal s maďarským a slovenským protějškem.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Austrálie se rozloučila s nejmladší a nejstarší obětí teroristického útoku

Židovská komunita v Austrálii se rozloučila s nejmladší a nejstarší obětí nedávného islamistického teroristického útoku na Bondi Beach. Desetiletou Matildu Černychovou a 87letého Alexandra Kleytmana spojuje nejen tragický skon, ale i židovsko-ukrajinský původ. Premiér země Anthony Albanese čelí tvrdé kritice za nepřítomnost na pohřbech i neschopnost bojovat proti nárůstu antisemitismu. Teď po masakru patnácti dětí, žen a mužů slibuje kabinet tvrdá opatření proti všem projevům nenávisti.
před 4 hhodinami

Policie v Bruselu nasadila proti protestujícím farmářům vodní děla a slzný plyn

Souběžně se summitem Evropské unie v Bruselu se ve čtvrtek ve městě konaly i protesty zemědělců. Těm vadí zejména změny ve společné zemědělské politice EU a rovněž dohoda o volném obchodu s jihoamerickými zeměmi sdruženými v organizaci Mercosur, jejíž podpis byl ovšem dle informací z večera odložen na leden. Policie použila slzný plyn a vodní děla poté, co na akci začalo docházet k násilnostem. Někteří demonstranti začali mimo jiné rozbíjet okna a na policisty házet kameny či brambory.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Jednání o dohledu nad poválečnou Gazou dál provází nejistoty

Až šest západních i arabských zemí už podle izraelských médií přislíbilo, že se zapojí do fungování správního orgánu pro dohled nad poválečnou Gazou. Má jít o výsledek amerických vyjednávání – včetně úterní konference v Kataru. Seznam „účastníků“ ale oficiálně neexistuje. Navíc panuje nejistota ohledně složení a role mezinárodních jednotek. Teroristické hnutí Hamás odmítá složit zbraně a nepřímo budoucím mezinárodním silám vyhrožuje.
před 5 hhodinami

Izrael udeřil na Libanon, zatímco v Paříži běžela diplomatická jednání

Izrael provedl sérii intenzivních útoků na území jižního a severovýchodního Libanonu, které podle deníku L'Orient-Le Jour zranily nejméně čtyři lidi. Jeruzalém uvedl, že pouze cílil na infrastrukturu militantního teroristického šíitského hnutí Hizballáh. Děje se tak v den diplomatických jednání mezi zástupci Libanonu, Saúdské Arábie, Spojených států, Francie a mírové mise OSN v Libanonu (UNIFIL), kteří v Paříži rokovali o finálním odzbrojení Hizballáhu, informuje ve čtvrtek agentura Reuters.
před 8 hhodinami

Bez pravdy, gulagů a naděje. Nový ruský slovník je nástrojem politické moci

Nový výkladový slovník státního jazyka, který letos vydalo Rusko, využívá jazyk jako politický nástroj moci. Zcela v něm například chybí pojmy jako pravda, gulag nebo stalinismus. Podle Jany Kockové ze Slovanského ústavu Akademie věd je dokument závazný pro státní orgány, úředníky i učitele a může mít konkrétní společenské i právní důsledky.
před 10 hhodinami

Epsteinova bývalá společnice Maxwellová žádá o propuštění z vězení

Někdejší přítelkyně a dlouholetá spolupracovnice sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová ve středu požádala federální soud, aby zrušil její dvacetiletý trest za obchodování s nezletilými osobami za účelem sexuálního zneužívání a propustil ji na svobodu. Žádost zdůvodnila údajnými rozsáhlými novými důkazy v případu, které podle ní dokládají, že v jejím procesu došlo k porušení ústavního práva, informovala agentura AP.
před 11 hhodinami
Načítání...