Z afghánských televizí mají zmizet seriály, ve kterých vystupují ženy

Talibanské úřady vyzvaly afghánské televize, aby přestaly vysílat seriály, kde vystupují ženy. Novinářky na obrazovkách mají nosit závoj. Příslušné nařízení, označované za „náboženskou směrnici“, podle agentury AFP vydalo v neděli talibanské ministerstvo pro podporu ctnosti a prevenci neřesti. Je to podle AFP poprvé, co se tato státní instituce snaží regulovat televizi od doby, kdy se radikální hnutí Taliban vrátilo v polovině srpna k moci.

Afghánky při studiu koránu
Zdroj: Reuters Autor: Zohra Bensemra

„Televize by se měly vyvarovat vysílání telenovel a seriálů, ve kterých hrají ženy,“ stojí v ministerském dokumentu. Ohledně požadavku na nošení šátku v případě novinářek není jasné, zda se jedná o jednoduchý typ, který ženy vystupující v televizi už běžně nosí, nebo zda by měly zvolit ještě více zahalující pokrývku hlavy.

Úřad také televize vyzval, aby nevysílaly pořady „v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami“ a také ty, které urážejí náboženství nebo „ukazují proroka a jeho společníky“.

Ministerstvo pro podporu ctnosti a prevenci neřesti, odpovědné za zajištění každodenního respektování islámských hodnot, bylo v době první vlády Talibanu v letech 1996 až 2001 obávanou institucí. Taliban tehdy zakázal televizi, filmy a všechny formy zábavy považované za nemorální.

Lidé přistižení při sledování televize bývali potrestáni a jejich přístroje zničeny. Vlastnictví videorekordéru se trestalo veřejným bičováním. Někdy byly dokonce k vidění televize visící na pouličním osvětlení, píše AFP.

Když se Taliban, svržený roku 2001, letos v srpnu vrátil k moci, našel mediální krajinu po dvaceti letech podpory Západu pozměněnou, píše AFP. Během těchto dvou desetiletí se objevily desítky soukromých rozhlasových stanic a televizních kanálů. Ženám, které za Talibanu nesměly pracovat nebo studovat, nabídly spoustu příležitostí.