Na předměstí Milwaukee vjelo auto do vánočního průvodu. Zemřelo pět lidí, čtyři desítky jsou zraněny

2 minuty
Události ČT: Tragédie ve Wisconsinu
Zdroj: ČT24

U města Milwaukee v americkém státě Wisconsin vjelo v neděli auto do vánočního průvodu, zabilo pět lidí a dalších 48 poranilo, oznámil v pondělí šéf místní policie Dan Thompson. Nejednalo se podle něj o teroristický čin, podezřelý řidič v průvodu nikoho neznal a jen pár chvil před incidentem odjel z domova, kde se s někým pohádal. Řada raněných, mezi nimiž jsou i děti, je ve vážném či dokonce kritickém stavu, uvádí místní nemocnice.

Podle Thompsona při incidentu zemřely ženy ve věku 52 až 79 let a jeden jednaosmdesátiletý muž. Devět pacientů v blízkých nemocnicích, většina z nich děti, je nadále v kritickém stavu, vážná zranění registrují nemocnice u sedmi dalších účastníků incidentu.

Tragédie, která zasáhla město Waukesha západně od Milwaukee, byla zachycena na oficiálním videopřenosu a na záběrech natočených mobilními telefony svědků. Na jedné videonahrávce je vidět, jak červený vůz SUV prolomí bariéry a vřítí se na ulici, kde se koná průvod. Zvuky kapely vystřídají výkřiky.

Na jiném videu je vidět, jak na vozidlo střílí policisté. Podle policejního šéfa Thompsona policie v době incidentu podezřelého nepronásledovala, jeden strážník však použil zbraň ve snaze automobil zastavit. Pak toho ale nechal kvůli obavám, že zasáhne někoho z účastníků průvodu. Řidič podle Thompsona vyvázl bez zranění.

Podle prohlášení zveřejněného na Facebooku se incident dotkl i členů a dobrovolníků spojených s klubem „tančících babiček z Milwaukee“. Tamní arcidiecéze zase uvedla, že mezi zraněnými je i katolický kněz a několik farníků a dětí z katolické školy města Waukesha. Místní úřady zrušily vyučování a poskytují dětem psychologickou pomoc, protože se průvodu zúčastnily i členové některých zájmových kroužků.

Řidič už byl několikrát trestně stíhaný

Místní dětská nemocnice přijala osmnáct dětí ve věku od tří do šestnácti let, řekla agentuře AP lékařka Amy Dendrelová. Některé mají jen odřeniny, jiné však polámané končetiny či vážná poranění hlavy, dodala.

Podle informací, která zveřejnila jedna z místních televizí, najelo auto do skupiny tančících dívek. „Všude byly bambule s třásněmi a boty a rozlitá horká čokoláda. Musel jsem chodit od jednoho schouleného těla k druhému, abych našel svou dceru,“ řekl místní obyvatel Angelito Tenorio listu Milwaukee Journal Sentinel. Hrozivou scénu popisoval i majitel tanečního centra Chris Germain, který prý v průvodu vedl skupinu asi sedmdesáti lidí. „Všude na silnici ležely malé děti, byli tam policisté a záchranáři, několika členům průvodu dávali první pomoc.“

Další ze svědků uvedl, že incident se stal krátce před pátou hodinou odpoledne místního času (před půlnocí SEČ) a že vozidlo jelo rychlostí přes šedesát kilometrů v hodině. „Auto jelo plnou rychlostí, a pak jsem slyšela křik,“ řekla agentuře Reuters Belen Santamariová, která byla na místě se svým manželem a dcerou.

Podezřelý je podle agentury AP stíhán ve dvou předchozích případech, čelí obviněním z bránění výkonu policistů, ohrožování, porušení podmínek kauce, či ublížení na těle. Podle soudních záznamů byl v pátek propuštěn na tisícidolarovou kauci.

O události byl informován americký prezident Joe Biden. „Soucítíme se všemi, kterých se tento hrozný incident dotkl,“ uvedl Bílý dům, který situaci na místě bedlivě sleduje. 

2 minuty
Incident ve městě Waukesha
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
19:22Aktualizovánopřed 55 mminutami

Palestinec přejel muže a ubodal ženu na severu Izraele

Dva životy si v pátek vyžádal útok Palestince, který na severu Izraele najel do davu lidí, přejel jednoho muže a pak ubodal mladou ženu. S odvoláním na izraelskou policii to napsala agentura AP. Izrael už zakročil v obci na Západním břehu, odkud podle něj útočník pocházel, a chystá se zbourat jeho dům.
15:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Venezuela propustila desítky lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Vládní úřady tvrdí, že propustily 99 lidí.
11:48Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při explozi v mešitě v Sýrii zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 18 dalších utrpělo zranění při výbuchu v mešitě v syrské provincii Homs v oblasti, kde žijí převážně menšinoví alavité, píše agentura AFP. K útoku, který syrské úřady podle agentury Reuters označily za teroristický, se přihlásili ultrakonzervativní sunnité. Útok odsoudily některé blízkovýchodní země i Česká republika.
13:55Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Izrael jako první stát na světě uznal nezávislost Somalilandu

Izrael jako první stát na světě oficiálně uznal nezávislost Somalilandu, samozvané republiky odtržené od Somálska. S odvoláním na komuniké šéfa izraelské vlády Benjamina Netanjahua o tom informovala agentura AFP. Uznání odmítli ministři zahraničí Egypta, Somálska, Džibutska a Turecka.
před 5 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
16:35Aktualizovánopřed 6 hhodinami

USA udeřily v Nigérii na teroristy z Islámského státu, oznámil Trump

Spojené státy podnikly několik úderů na severozápadě Nigérie na cíle teroristů z takzvaného Islámského státu. Podle agentury Reuters to oznámil americký prezident Donald Trump. USA akci uskutečnily v koordinaci s místními úřady. Podle šéfa Bílého domu se teroristé dopouštějí masakrů na křesťanech, jeho země proto jednala v odvetě.
00:42Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Zelenskyj se chce v neděli sejít s Trumpem kvůli mírovému plánu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se chce v neděli setkat s šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem, aby s ním projednal dosud nevyřešené otázky mírového plánu. „Nemá nic, dokud to neodsouhlasím,“ řekl k tomu Trump v rozhovoru pro server Politico. Nicméně dodal, že očekává dobrou schůzku.
před 9 hhodinami
Načítání...