Brazilci protestovali proti Bolsonarovi. Vyčítají mu nezvládnutí pandemie i rostoucí ceny

Desetitisíce lidí v osmi desítkách brazilských měst vyrazily v sobotu na protestní pochody proti prezidentovi Jairu Bolsonarovi kvůli postupu jeho vlády během pandemie covidu-19, rostoucí inflaci a nezaměstnanosti. Demonstrace se konaly rok před prezidentskými volbami.

Brazilci protestují proti prezidentu Bolsonarovi
Zdroj: ČTK/AP Autor: Eraldo Peres

Například v Riu de Janeiro lidé nesli transparenty „Pryč s Bolsonarem“. Někteří měli figurínu s obrázkem prezidenta a šerpou s nápisem Genocida s odkazem na Bolsonarovo zlehčování nemoci covid-19, která si ve dvousetmilionové Brazílii vyžádala bezmála 600 tisíc obětí.

Mnozí nesli také vlajky levicové Strany pracujících, za niž by mohl v příštích volbách kandidovat exprezident Luiz Inácio Lula da Silva. Ten má podle průzkumů velké šance Bolsonara v říjnu 2022 porazit.

Manifestace se podle brazilského tisku konaly ve 24 z 27 brazilských států. Organizovaly je stejně jako v předchozích měsících levicové strany a odborářská hnutí, ale podle agentury AFP se k nim připojili někteří pravicoví lídři. Bolsonaro se totiž během pandemie dostal do ostrého sporu i s mnoha guvernéry, včetně svých někdejších příznivců, když odmítal jejich kroky proti covidu. Bolsonarovův postoj k protikoronavirovým opatřením či jeho obstrukce při získávání vakcín proti covidu-19 řeší od dubna i senátní komise.

Bolsonaro od počátku pandemii zlehčoval a odmítal opatření proti jejímu šíření s tím, že poškodí ekonomiku a připraví masy lidí o práci. Letos také několikrát napadl u nejvyššího soudu dekrety, jimiž se šéfové států brazilské federace snažili epidemii zmírnit. Bolsonaro zpochybňuje i očkování proti covidu, který sám loni prodělal. Tvrdí, že nejlepší vakcínou je přímo virus. Jako lék proti nemoci doporučil antimalarikum chlorochin, jehož účinek na covid není vědecky prokázán, či byliny amazonských indiánů.

Podpora Bolsonara neustále klesá a kromě stížností k soudům čelil prezident více než stovce žádostí o zahájení impeachmentu. Předseda dolní komory parlamentu Arthur Lira, který je Bolsonarovým příznivcem, ale už několik podání odmítl postoupit k projednávání v parlamentu.

V Brazílii se ovšem stále konají i velké demonstrace Bolsonarových stoupenců, například začátkem září se takové manifestace podle agentury AFP účastnilo v metropoli a Sao Paulu na 125 tisíc lidí.