Trump se pustil do republikánského vůdce Senátu, nelíbí se mu jeho gratulace Bidenovi

Dosluhující americký prezident Donald Trump kritizoval vůdce republikánské senátní většiny Mitche McConnella za jeho úterní výrok k volbám. McConnell poprvé od listopadových voleb uznal Trumpova demokratického soupeře Joea Bidena za vítěze prezidentských voleb.

Mitch McConnell až do úterka volby nekomentoval. Nyní ale prohlásil, že sice mnozí čekali jiný výsledek, ale americký systém rozhodl, kdo bude 20. ledna skládat přísahu. V pondělí totiž volitelé z jednotlivých států americké federace potvrdili Bidenovo vítězství a McConnell v úterý řekl, že chce zvolenému prezidentovi Bidenovi pogratulovat.

„Mitchi, 75 milionů hlasů, rekord pro úřadujícího prezidenta (a velký). Je příliš brzo na to se vzdávat. Republikánská strana se musí naučit bojovat. Lidé se zlobí,“ vzkázal Trump McConnellovi na Twitteru s poukazem na počet volebních hlasů, které on sám získal.

Fakt, že Bidenovi dalo v listopadu svůj hlas 81 milionů lidí, Trump odmítá vzít na vědomí, podobně jako řada jeho stoupenců. Podle průzkumů provedených pro veřejnoprávní média NPR a PBS nemá ve volební výsledek důvěru 72 procent republikánských voličů.

Je konec, vzkázal Trumpovi jeho příznivec z Fox News

S Trumpovou verzí výsledku voleb nesouhlasí ani jeho dlouholetý přítel a příznivec Geraldo Rivera, který působí v Trumpovi nakloněné televizní stanici Fox News. V úterním diskusním pořadu moderátorky Marthy MacCallumové Rivera Trumpovi vzkázal, že má Biden pravdu, když říká, že „už to skončilo“.

„Má naprostou pravdu, je konec,“ prohlásil Rivera a přitakal Bidenově výzvě posunout se dopředu. Rivera dodal, že by byl rád, kdyby to Trump pochopil.

Diskuse se ale účastnil také vůdce konzervativních aktivistů a rozhlasový moderátor Charlie Kirk. Řekl, že Trumpovi stoupenci dál vznášejí k volebnímu výsledku dobré dotazy. „Pořád je mnoho nevyřešených právních stížností, stovky,“ řekl.

„To je tak nečestné, musíte s tím přestat,“ reagoval na to Rivera. V úterý ráno zveřejnil video, v němž shrnul své názory na situaci. „Americký prezident Donald Trump může ten povolební zmatek zastavit. Národ je rozrušený, jsme rozdělení, ve vládě panuje zmatek. Prezident Trump musí uznat prohru, volitelé se vyslovili, a jak víte, zvolili Joea Bidena,“ uvedl.

Rivera od počátku neschvaloval Trumpovu snahu napadnout výsledek voleb. „Drahý Donalde Trumpe, můj respektovaný příteli, vedl jsi neuvěřitelnou bitvu proti všem protivenstvím a zákeřné chorobě (koronaviru). Bojoval jsi proti těm, kdo bodají do zad, proti našim nepřátelům a měnil jsi svět v mír a blahobyt. Je čas rozloučit se důstojně a slušně,“ napsal na Twitteru už 11. listopadu. Tedy čtyři dny po tom, co hlavní americká média zveřejnila projekce, podle nichž zvítězil Biden.

Trump a jeho příznivci ale dál šíří dezinformace o údajných rozsáhlých volebních podvodech, přestože soudy, na něž se Trump a jeho tým zatím obrátili, pro to nenašly patřičné důkazy.