Rakouský ústavní soud se postavil proti zákazu nošení šátků na školách

Zákaz nošení šátků zahalujících hlavu, který od loňska platí na rakouských základních školách, je protiústavní. V pátek o tom rozhodl podle agentury APA ústavní soud. Soud tak vyhověl stížnosti dětí a rodičů, kteří tvrdili, že zákaz je diskriminační, protože se vztahuje na pokrývku hlavy muslimských dívek, ale nikoli třeba na židovskou kipu (jarmulku) či turban u sikhů.

Žákyně v šátku u školní tabule
Zdroj: ČTK/AP Autor: Alexandre Meneghini

Soudci dospěli k závěru, že zákon je namířen proti konkrétnímu náboženství –⁠ islámu –⁠ a porušuje tak neutralitu ve vztahu k náboženství a světonázoru, kterou musí stát zachovávat.

Zákaz schválili loni poslanci obou stran tehdejší vládní koalice, tedy Rakouské lidové strany (ÖVP) a Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Ačkoli norma konkrétně nezmiňuje, že zákaz se týká islámských pokrývek hlavy, jako jsou hidžáb či šajla, z jejího znění to implicitně vyplývá.

Zakázáno je „nošení světonázorově nebo nábožensky utvářeného oděvu, s nímž je spojeno zahalení hlavy“, přičemž jde o takový oděv, který „zahaluje celé vlasy nebo jejich velkou část“. Právě díky této definici se opatření nevztahuje třeba na jarmulky.