„Dej Bělorusům dárek: Odejdi,“ žádali demonstranti Lukašenka. Tři sta lidí bylo zadrženo

Tisíce Bělorusů v neděli v hlavním městě Minsku i dalších částech země opět demonstrovaly proti autoritářskému režimu Alexandra Lukašenka. Policie v průběhu protestů zadržela více než tři stovky lidí, píše agentura Reuters.

V Minsku lidé protestují i během pandemie
Zdroj: ČTK/AP

V Minsku demonstranti vytvořili desítky menších skupin v různých částech města. Opozice se touto novou strategií nahrazující velká shromáždění snaží zkomplikovat zásahy bezpečnostních sil proti demonstrantům, napsala agentura AP.

Někteří demonstranti podle AP přišli v kostýmech Santa Clause a s maskami představujícími Lukašenka. „Dej Bělorusům dárek: Odejdi,“ hlásal jejich transparent.

Policie uvedla, že v Minsku zadržela přes tři sta lidí. Nevládní organizace na ochranu lidských práv Vjasna zveřejnila jména 189 osob zadržených v Minsku i v dalších běloruských městech. Podle běloruského svazu novinářů byli zadrženi nejméně čtyři žurnalisté.

V centru Minsku se pohybovaly obrněné vozy a vojenské nákladní automobily, nechyběla ani vodní děla. Ve snaze ztížit demonstrantům shromažďování bylo v Minsku uzavřeno několik stanic metra a omezen byl i přístup na internet.

Bělorusko čelí od prezidentských voleb z 9. srpna vážné vnitropolitické krizi. Úřady po volbách opět vyhlásily vítězem 66letého Lukašenka, který podle nich získal více než 80 procent hlasů. Evropská unie odmítla výsledky voleb uznat a zavedla sankce na Lukašenka a jeho spolupracovníky zodpovědné za falšování voleb a porušování lidských práv při potlačování protestů, které propukly prakticky hned po volbách.