Ázerbájdžán oznámil počet padlých v Náhorním Karabachu

Ázerbájdžán oznámil, že při bojích s Arménií v oblasti Náhorního Karabachu padlo 2783 ázerbájdžánských vojáků a dalších více než sto je nezvěstných. Dalších 1245 zraněných vojáků bylo hospitalizováno. Sdělilo to na svém webu ministerstvo obrany. Je to poprvé, co Baku zveřejnilo oficiální údaje o vojenských ztrátách utrpěných v tomto konfliktu.

Ázerbájdžánci v Baku oslavují poté, co se země zmocnila města Lačin
Zdroj: Reuters Autor: Aziz Karimov

Ázerbájdžán dosud uváděl pouze ztráty mezi svými civilisty. Za 44 dnů bojů podle vládních údajů přišlo o život 94 civiliních obyvatel a více než čtyři stovky utrpěly zranění při ostřelování, poznamenala agentura AP.

Boje propukly 27. září a ukončila je až dohoda, uzavřená za zprostředkování Ruska v noci na 10. listopadu. Ázerbájdžánu zaručila značné územní zisky. Výsledkem konfliktu bylo mimo jiné to, že Arméni byli nucení předat druhé straně správu nad třemi okresy, které dosud kontrolovali.

Arménie zatím nezveřejnila konečný počet svých vojáků, kteří v bojích zahynuli. Ministerstvo zdravotnictví už 14. listopadu uvádělo, že jich padlo 2317. Ve středu podle AP zvýšilo tento počet na 2718 zabitých. O život přišla také padesátka civilistů.

Spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt začal v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30 tisíc mrtvých a statisíce uprchlíků. Po čtvrt století se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán označoval toto území za okupované.