Hongkongský aktivista Jimmy Lai čelí obvinění z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Hongkongský podnikatel Jimmy Lai
Zdroj: ČTK/AP/ Autor: Vincent Yu

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených desátého srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty.

Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, jde však zřejmě o další případ zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Jeden z nejznámějších aktivistů

Jimmy Lai je v současnosti jeden z nejznámějších hongkongských prodemokratických aktivistů. Narodil se v pevninské Číně a když mu bylo 12 let, dostal se do Hongkongu jako černý pasažér na palubě rybářské lodi. Po příjezdu pracoval jako dětský dělník v textilní továrně.

Lai několikrát navštívil Washington, kde se setkal s vládními úředníky, včetně amerického ministra zahraničí Mikea Pompea. Snažil se získat podporu pro hongkongskou demokracii, což přimělo Peking označit ho za vlastizrádce.

Zákon o národní bezpečnosti byl představen 30. června. Trestá vše, co Čína považuje za podvracení, snahy o separaci, terorismus nebo tajnou dohodu s cizími silami. Obviněným hrozí až doživotí, napsala agentura Reuters.